Informacje

 • Chcesz się rozgrzać? Zajrzyj do kuchni azjatyckiej

  23-01-2017 13:00

  Jest pikantna, modna i zdrowa

  Chcesz się rozgrzać? Zajrzyj do kuchni azjatyckiej

  Cenne właściwości kuchni azjatyckiej

  Flickr (CC BY 2.0)/ stu_spivack

  Kuchnia azjatycka jest już szeroko dostępna i z dnia na dzień zyskuje na popularności. Jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa i rozgrzewająca. Idealnie sprawdza się w mroźne dni.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

   

   

   

   

   

  Dania Wschodu mają stosunkowo mało kalorii, ponieważ składają się głównie z warzyw. Z umiłowaniem używają soi, która ma właściwości antynowotworowe. Soja to doskonałe warzywo strączkowe w diecie wegańskiej. Nasiona mają dużo potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza. Jest bardzo zdrowa, ponieważ obniża stężenie cholesterolu, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, obniża poziom cukru we krwi, łagodzi objawy menopauzy oraz zwiększa gęstość mineralną kości.

  Soja na patelni

  Wydawałoby się, że smażonych potraw powinniśmy raczej unikać, jednak Azjaci smażą głównie na oleju sojowym i sezamowym, czyli bogatym w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i omega-6. Zawartość oleju w nasionach soi w porównaniu do innych nasion oleistych jest niska i wynosi 18-24 proc.

  Olej sojowy tłoczony na zimno posiada swoje wyjątkowe właściwości. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zapobiegają miażdżycy i związanym z nią chorobom układu sercowo-naczyniowego, m.in. chorobie wieńcowej i zawałowi serca. Ponadto kwasy te są odpowiedzialne za prawidłową pracę mózgu (poprawiają pamięć i koncentrację) i wzroku. Wzmacniają również odporność organizmu. Mają również duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, układu oddechowego, a także nerek i narządów rozrodczych.

  Olej sojowy - ze względu na zawartość lecytyny - jest polecany przy zaburzeniach pamięci, osłabionej zdolności koncentracji, nadpobudliwości nerwowej, bezsenności, stanach wyczerpania psychicznego i umysłowego. Olej tłoczony na zimno jest bogaty w witaminę E, nazywana witaminą płodności gdyż jest niezbędna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych.

  Tymczasem olej sezamowy to doskonały sposób na zaparcia.

  Dużo ryb

  Dieta azjatycka obfituje w ryby morskie i białe mięso. Azjaci unikają za to czerwonego mięsa, które jest najbardziej kaloryczne. Ryby zawierają pełnowartościowe białko o wysokiej przyswajalności, nienasycone kwasy tłuszczowe (podobnie jak w oleju sojowym). Ponadto bogate są w witaminę D oraz w szereg składników mineralnych takich jak jod, selen, fluor, magnez i wapń.

  Pikantne dania

  Smaku daniom dodają ostre przyprawy. Kuchnia azjatycka jest jedną z najbardziej pikantnych. Dodawanie takich składników wspomaga trawienie. Ostre przyprawy zabijają bakterie, często stanowią naturalny antybiotyk. Z ostatnich badań wynika, że jedzenie papryczek chili wydłuża życie. Jednak pikantnych przypraw nie należy nadużywać, ponieważ mogą się przyczynić m.in. do wrzodów żołądka.

   

  Przyprawy rozgrzewają organizm. Szczególnie cenne staje się to w zimowe dni. Zobacz ranking najbardziej rozgrzewających potraw (materiał archiwalny TVN Meteo Active z grudnia 2015 roku):

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zimny maj
  Aj dajcie spokój w maju się trzeba rozgrzewać, bo zimno jak... a serce wzmacniam podobnie jak wy!
  ~Xetta /2017-05-04 14:47
 • na serce
  ten biovital tez dobrze działa na obniżenie ciśnienia.. choć nie od dziś wiadomo że wystarczy dobra wycieczka, pyszne jedzenie i ciśnienie spadnie samo:)
  ~Aga /2017-01-26 13:26
 • Suplementacja żelaza
  Ja np. nie przepadam za tą kuchnia, choć przyprawy różne lubię to bardzo, a co do suplementacji żelaza, to ostatnio bardzo mi po drodze właśnie z Biovitalem (z żelazem i głogiem)
  ~Benek /2017-01-24 12:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...