Informacje
 • Ciesz się świątecznym jedzeniem bez poczucia winy. Dietetyk radzi, jak to zrobić

  13-12-2016 12:28 Wiele wskazówek jest zaskakujących
  Ciesz się świątecznym jedzeniem bez poczucia winy. Dietetyk radzi, jak to zrobić

  Jak jeść, by nie mieć wyrzutów sumienia?

  Shutterstock

  Czas świąt to zdecydowanie nie czas na odchudzanie. Jeżeli jednak dbamy o nasze zdrowie i przestrzegamy zdrowej diety, trudno pozbyć się wyrzutów sumienia, kiedy prosimy o kolejną już porcję pierogów czy czwarty kawałek ciasta. Jak bez reszty nie zatracić się w świątecznym obżarstwie? Poznaj porady dietetyczki Angeli Dowden.

  Autorka książki o racjonalnej diecie 5:2 Angela Dowden przygotowała kilka prostych zasad, których warto przestrzegać przy świątecznym stole. Porady dietetyczki, która nie jest zwolenniczką restrykcyjnego jadłospisu, pomogą nam w pełni cieszyć się świątecznymi przysmakami.

  Po pierwsze - daj sobie przyzwolenie

  Prawie połowa Brytyjczyków czuje się winna gdy pozwoli sobie na dodatkowe kalorie, nawet w okresie świętowania, donoszą badania przeprowadzone przez markę LighterLife Fast. Jednak jak mówi dietetyczka, obsesja na punkcie kontrolowania wszystkiego co związane z jedzeniem wcale nie oznacza, że uda nam się zjeść mniej kalorii. - Lepiej dać sobie pozwolenie na korzystanie ze świątecznych dobrodziejstw, które tak lubimy i cieszyć się nimi bez poczucia winy - mówi Dowden. - Jeżeli mówimy sobie, że nie możemy zjeść ulubionej potrawy, może to doprowadzić do zwiększenia apetytu - dodaje.

  Skończ, gdy jesteś już pełny

  Należy jednak zachować umiar - nie opychajmy się, gdy naprawdę nie jesteśmy już głodni. Ważne, by słuchać sygnałów, które wysyła nam nasz organizm. On często podpowiada nam, że już się najedliśmy.

  - Zrób sobie przerwę w połowie posiłku i zapytaj siebie, jak to jedzenie naprawdę smakuje i czy jesteś już najedzony - radzi dietetyczka. Pozwoli ci to jeszcze bardziej rozkoszować się tym, co jesz.

  Zachowaj kolejność

  Dowden radzi, by najpierw jeść białko i warzywa. Zachowując taką kolejność, naturalnie zjemy mniej, ponieważ warzywa i mięso zawierają białko i błonnik, które pomogą nam się nasycić.

  - Zostaw pieczone ziemniaki, dopóki nie zmniejszy się twój apetyt, przez co później będziesz mógł zjeść ich mniej - radzi Dowden.

  Jedz to, co lubisz

  Warto zarezerwować sobie miejsce na to, co lubimy najbardziej. Zdaniem dietetyczki, będziemy o wiele bardziej zadowoleni, jeśli zjemy coś, co lubimy, zamiast zastępować to czymś, co wydaje nam się, że powinniśmy zjeść.

  - Jeśli na przykład świąteczny pudding jest czymś, co lubisz najbardziej, będziesz bardziej usatysfakcjonowany psychicznie i fizycznie, gdy zjesz całą jego miskę niż jeśli będziesz się starał się odżywiać się "dobrze", jedząc sałatkę owocową - mówi Dowden.

  Dietetyczka jest zdania, że osoby świadome swojej wagi mogą jeść różne smakołyki, powinny jednak oszczędzać kalorie na coś, co naprawdę lubią.

  - Najważniejsze, by ostrożnie wykorzystywać kalorie na jedzenie, które naprawdę się lubi i nie "marnować" ich na rzeczy, które lubimy mniej - radzi Dowden.

  Odżywiaj się w prawidłowy sposób

  - Ważne jest zasilanie swojego ciała odpowiednią ilością energii, białka, węglowodanów i mikroelementów (witamin i minerałów) - mówi Dowden.

  Gdy będziesz stale głodny, na nic zdadzą się wszystkie dobre intencje dotyczące zdrowego odżywiania. Według dietetyczki zasady są proste: należy jeść owoce lub warzywa pięć razy dziennie, spożywać porządne śniadanie i pić dużo napojów pozbawionych kalorii.

  Oszukuj swój organizm

  Badania przeprowadzone przez Briana Wansinka i jego zespół z laboratorium żywności amerykańskiej uczelni Cornell University wykazały, że wielkość naczynia, z jakiego jesz, ma wpływ na to, ile zjesz. Studenci biorący udział w badaniach jedli pikantne przekąski z dwóch dużych lub czterech mniejszych misek. Okazało się, że z większych misek spożywali o 56 proc. więcej.

  Jeśli zamienimy szklanki na węższe, a talerze na mniejsze, będziemy pić i jeść mniej, właściwie nawet tego nie zauważając.

  Ruszaj się

  Zazwyczaj w okresie świątecznym porzucamy aktywność fizyczną, ale Dowden zaleca trzymanie się rozkładu zajęć i treningów.

  - Aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i może sprawić, że poczujesz się ze sobą lepiej i przestaniesz odczuwać poczucie winy za świąteczne jedzenie - mówi dietetyczka. - Najważniejsze to wybrać coś, co ci się podoba i się tego trzymać - dodaje.

  Pij alkohol po jedzeniu

  Spożywanie alkoholu może sprawić, że nie będziemy w stanie kontrolować tego, co jemy. Pod tym względem napoje wyskokowe są dla nas szczególnie niebezpieczne, jeśli pijemy je na pusty żołądek.

  - Napój alkoholowy wypity zbyt szybko i zbyt wcześnie może zmniejszyć twoje zahamowania tak, że nie będziesz mógł dokonywać sensownych wyborów dotyczących żywności - tłumaczy Dowden. - Zaczekaj z alkoholem do posiłku i zacznij pić po tym, jak zjesz już kilka kęsów.

  Myśl pozytywnie

  Świąteczne potrawy są po to, by je jeść i nie powinniśmy mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Zaakceptowanie tego faktu jest bardzo ważne, także w kwestii odpowiedniego odżywiania w przyszłości.

  - Jeśli nadal jesteś zdenerwowany na myśl o utracie kontroli nad dietą podczas Bożego Narodzenia i jeżeli skończy się tak, że utyjesz pół kilo lub kilogram, tylko w twojej głowie będzie to katastrofą - mówi dietetyczka. - Pozbądź się winy i zmartwień. Dzięki temu będziesz mógł znacznie szybciej uniknąć sytuacji, w której jedzenie emocjonalne Ci pomoże - dodaje.

   

  Jeśli jednak nie chcesz przybrać na wadze podczas Świąt, potrawy wigilijne można przygotować w bardziej dietetyczny sposób, unikając tłustych mięs i smażenia. Dietetyk Anna Jelonek radzi, jak to zrobić.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • glupie gadanie
  Prosze o pudding, duzo, to takie smaczne danie wigilijne!
  punio1 /2016-12-13 15:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...