Informacje

 • Czy 30-minutowy trening naprawdę pomaga schudnąć?

  18-05-2016 08:13

  Tak, pod pewnymi warunkami

  Czy 30-minutowy trening naprawdę pomaga schudnąć?

  Czy intensywne treningi pomagają schudnąć?

  Shutterstock

  Czy można schudnąć trenując krócej? Czy szybkie zajęcia fitness, w czasie których wspinamy się na wyżyny własnej kondycji i przekraczamy granice, pomogą nam pozbyć się oponki? Eksperci twierdzą, że jak najbardziej.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Treningi trwające do 30 minut są popularne, a chętnych na zajęcia nie brakuje. Zwłaszcza, że podczas krótkich ćwiczeń także można wypracować mięśnie i poprawić swoją kondycję. Jednak niektórzy się zastanawiają, czy ograniczając czas na rzecz większego wysiłku i intensywniejszego tempa, można wspomóc proces redukowania zbędnej tkanki tłuszczowej.

  Potwierdzenia, że jak to jak najbardziej możliwe, dostarczają eksperci w rozmowie z magazynem "Women's Helath".

  Więcej potu, mniej czasu

  - Podnosząc intensywność na rzecz skrócenia czasu treningu nie rezygnujesz z dobroczynnych skutków wykonywania ćwiczeń fizycznych - podkreślał psycholog sportowy Chris Jordan, dyrektor wydziału psychologii sportowej w Johnson & Johnson Human Performance Institute.

  Najlepszy "spalacz"

  - Trwające 30 minut treningi interwałowe (ze zmienną intensywnością) są dlatego znakomitym

  sposobem na spalanie tłuszczu, ponieważ wrzucają Twój metabolizm na wyższy bieg. Kalorie i tłuszcz są palone nawet po skończeniu zajęć - tłumaczyła dietetyczka Kim Schwbenbauer. - To dlatego, że organizm korzysta z zapasów kalorycznych do naprawy mikrouszkodzeń mięśni, do jakich doszło podczas treningu - wyjaśniła.

  Aby jeszcze więcej spalić tłuszczu warto podczas zajęć dodać ćwiczenia typowo siłowe. Inicjują produkcję hormonów i katecholamin, co dodatkowo stymuluje spalanie tłuszczu i produkcję mięśni.

  Skrót do kontuzji

  Korzyści wynikających z regularnego uczestniczenia w intensywnych, 30-minutowych zajęciach, nie sposób podważyć. Podobnie nie sposób zignorować związanego z nimi ryzyka nabawienia się kontuzji.

  Jeżeli więc dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, to zamiast rzucać się na głęboką wodę, warto zacząć spokojnie. Dzięki temu małymi krokami, zwiększając stopniowo trudność i intensywność podejmowanej aktywności, dojdziemy do celu - szczupłej sylwetki nie nabywając żadnej kontuzji po drodze.

  Schwbenbauer dodaje także, że nawet jeżeli codziennie gotowi jesteśmy dawać z siebie 100 proc. i wylewać hektolitry potu, potrzebne są nam dni na odpoczynek. Inaczej nasze mięśnie nie będą miały kiedy się zregenerować.

  Połączenie doskonałe

  Jednakże nie ma co się oszukiwać - jeżeli nie odżywiamy się właściwie, to żadne treningi nie dadzą pożądanych efektów. Głodzenie się albo opychanie naprędce kupionym hamburgerem w lokalu typu fast-food, to strzelanie sobie w stopę.

  Schwbenbauer zwraca uwagę na liczne badania, dowodzące że połączenie aktywności fizycznej i niewielkie zmiany w diecie (więcej warzyw, dobrych węglowodanów, białka i błonnika), skutkują znaczną redukcją wagi.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ćwiczenia siłowe
  Fakt, nic tak nie pali tłuszczu jak konkretny trening siłowy, ale faktycznie trzeba pamiętać to odpoczynku (nigdy nie robimy treningów siłowych dzień po dniu). Faktem też jest też większe ryzyko kontuzji, ale na to też są sposoby, np. kalistenika zamiast ćwiczeń z wolnymi ciężarami (o maszyna do ćwiczeń nie wspominam, bo sprawdzają się niemal wyłącznie w przypadku treningu kulturystycznego). Ćwiczenia z użyciem masy własnego ciała są mniej kontuzjogenne, chociaż kontuzje przydarzają się także osobom trenującym kalistenikę/street workout.
  ~LCHD /2016-05-31 09:45
 • Chudnę
  Z tą laską w różowym staniku każdy schudnie.
  michel40 /2016-05-18 14:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Gorące i suche dni z początku maja zostały zastąpione przez pochmurne niebo i ul...

Tomasz Wasilewski

alt

Jeszcze w maju możliwe jest wyraźne ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu Tews znad Skandynawii....