Informacje
 • Czy sól rzeczywiście jest zła dla naszego zdrowia? Trwa spór naukowców

  20-02-2016 10:08 Analiza danych jest zaskakująca
  Czy sól rzeczywiście jest zła dla naszego zdrowia? Trwa spór naukowców

  Czy sól rzeczywiście jest szkodliwa?

  Shutterstock

  Badania o zdrowotnych właściwościach soli zdają się mieć drugie dno. Analiza 269 raportów na ten temat pokazuje, że jesteśmy bardzo daleko od rozstrzygnięcia kwestii, czy sól jest zagrożeniem dla zdrowia większości naszej populacji.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Panuje powszechne przekonanie, że niektórzy ludzie muszą ograniczyć spożycie soli, bo w innym przypadku ciśnienie ich krwi będzie niebezpiecznie wysokie. Jednak czy odnosi się to do wszystkich ludzi? W sierpniu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Narodowa Akademia Nauk Stanów Zjednoczonych zajmowały przeciwstawne stanowiska. Niektórzy uważają, że niskie spożycie soli może być problemem samym w sobie.

  Analiza badań

  Jesteśmy coraz bliżsi poznania odpowiedzi na to pytanie. A to za sprawą zespołu naukowców, w tym doktoranta Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku Davida Johnsa. Studiowali oni pierwotne badania na ten temat i ich systematyczną analizę, ale brali pod uwagę także wytyczne kliniczne i oświadczenia grup medycznych.

  Johns sięgnął aż do badań z 1979 roku, jednak ponad połowa opracowań została opublikowana po 2011 r., gdyż temat ten budził coraz większe zainteresowanie. Choć więcej było zwolenników teorii, że spożywanie dużych ilości soli jest szkodliwe dla wszystkich (uważało tak 54 proc. badaczy), aż 33 procent osób uważało, że jedynie część populacji powinna ograniczać jej konsumpcję. Niejednoznaczne wyniki badań stanowiły 13 proc.

  Niepokojące jest to, że dwie grupy o przeciwstawnych zdaniach angażują się w dyskusję ze sobą i często dochodzą do tych samych wniosków, zamiast przedstawiać swoje własne badania i opinie.

  Dwa przeciwne "obozy"

  "Istnieją dwa niemal odrębne zespoły w nauce - jeden wspierający, a drugi przeciwny twierdzeniu, że redukcja spożycia soli wśród populacji poprawi wyniki kliniczne" - czytamy w oświadczeniu Johnsa. "Każda ze stron jest napędzana przez kilku płodnych autorów, którzy mają tendencję do cytowania innych badaczy, którzy podzielają ich punkt widzenia. Mało jest widocznej współracy między obiema stronami".

  Najnowsze badania być może zachęcą obie strony debaty do zaangażowania w dyskusję miedzy sobą z wykorzystaniem dowodów popierających ich teorie. Johns wraz z kolegami napisał "według naszej wiedzy, nasze analitycze podejście jest nowością, ponieważ umożliwia empiryczną ocenę ilościową takiej polaryzacji". Badacze sugerują, że ich metoda może okazać się przydatna także w badaniach w innych spornych dziedzinach, takich jak szkody i korzyści płynące z korzystania z elektronicznych papierosów.

   

  Spożycie soli pozostaje kwestią sporną, jednak wciąż większość osób uważa, że nadmiar tego surowca w diecie może mieć negatywne skutki. Zgodnie z nową piramidą żywieniową zamiast soli do przyprawiania powinniśmy używać ziół.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • sól
  pot jest słony więc sól w organizmie jest niezbędna :D
  ~hhh /2016-02-22 11:17
 • czy mozna te artykuły dac w oddzielnym dziale
  nie w najnowszych wiadomościach ktoś może wziąć na poważnie podane informacje
  ~mar /2016-02-20 10:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...