Dieta w ciąży. Co jeść, czego unikać

W ciąży postaw na warzywa i owoce

Odpowiednia dieta to dla ciężarnej kluczowa sprawa. Dzięki właściwemu odżywianiu jej dziecko będzie zdrowo rosnąć i uniknie wielu wad rozwojowych. Natomiast sama mama zyska dobre samopoczucie i uniknie nieprzyjemnych ciążowych dolegliwości w tym obrzęków czy zaparć. Poniżej przestawiamy krótki przewodnik po ciążowej diecie.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Dieta ciężarnej nie odbiega znacząco od diety zdrowo odżywiającej się kobiety. Wystarczy, że pewne produkty do diety włączymy, a pewne z niej wykluczymy, żeby nasze dziecko było zdrowe, a my w dobrej formie. To łatwiejsze niż się wydaje, a zatem do dzieła!

Czego potrzebuje dziecko

W czasie ciąży modyfikujemy dietę w oparciu o to, jakich mikro i makroskładników potrzebuje do prawidłowego rozwoju nasze dziecko. A potrzebuje większej ilości białka, wapnia, żelaza, witaminy C i kwasu foliowego. Dodatkowo dieta powinna zawierać odpowiednią ilość fosforu, cynku i witamin z grupy B. A oto przykłady produktów zawierających te pierwiastki.

Białko

Znajdziecie je w mięsie i rybach. Postawcie na mięso białe, czyli drób. Jeśli jednak macie niski poziom żelaza, zróbcie ukłon w stronę mięsa czerwonego, najlepiej wołowiny.

Ryby to osobny i dość złożony temat. Najlepiej wybierać te tłuste, bo mają cenne kwasy omega-3, wpływające na prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Powinny być to gatunki pochodzące z otwartych mórz np. dorsz, makrela czy sielawa. Lekarze odradzają ciężarnym spożywanie dużych i drapieżnych ryb np. rekina, marlina czy miecznika, które odżywiając się innymi rybami i skorupiakami, zbierają morskie zanieczyszczenia. Uważajcie też na tuńczyka, bo ma dużą zawartość rtęci, która może uszkodzić rozwijający się układ nerwowy dziecka.

Wapń

Szklanka mleka krowiego, ryżowego czy owsianego powinna pojawić się w codziennej diecie. Jeśli lubisz sery, to unikaj tych wyrabianych z mleka niepasteryzowanego. Może ono bowiem zawierać bakterię Listeria, wywołującą listeriozę - chorobę, która może doprowadzić do poronienia lub wad rozwojowych u noworodków.

Szklanka mleka dziennie to podstawa

Żelazo

W czasie ciąży powinnaś spożywać 3 mg na dobę.

- Jego niedobory odbudujesz, jedząc migdały, siemię lniane i zarodki pszenne - mówi dietetyk TVN Meteo Active Aneta Łańcuchowska. Spore ilości żelaza znajdziesz też w warzywach strączkowych, brokułach, twarogu i mięsie.

Witamina C

Jest niezbędnym składnikiem procesu powstawania tkanki łącznej, spajającej tkanki organizmu i usprawniającej transport składników między nimi.

Największe jej ilości posiadają czarne porzeczki, cytrusy (cytryny, pomarańcze, grejpfruty) czerwona papryka i natka pietruszki.Znajdziesz ją też w brukselce, kapuście, kalafiorze, rzepie, zielonym groszku, kalarepie i szparagach.

Kwas foliowy

Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układów krwiotwórczego i nerwowego oraz do rozwoju wszystkich komórek ustrojowych. Zalecaną dawkę 0,4 mg na dobę powinnaś zażywać już na trzy miesiące przed zajściem w ciążę, jeżeli chcesz uniknąć wystąpienia u płodu wad cewy nerwowej (bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa, przepuklina oponowo-rdzeniowa). Wady te mogą powstać podczas pierwszych czterech tygodni życia płodowego, kiedy kobieta często jeszcze nie wie, że jest w ciąży.

Natomiast w czasie trwania ciąży zapotrzebowanie na kwas foliowy wzrasta czterokrotnie. Lekarz prowadzący na pewno zapisze ci preparat z odpowiednią dawką tego kwasu. Naturalnie znajdziesz go w w warzywach, ryżu, soi, kiełkach pszenicy, żółtkach jaj, szpinaku, szparagach, rzepie, soczewicy, ryżu, soku z pomarańczy, fasoli, cykorii.

Fosfor

To składnik budulcowy organizmu, znajduje się w kościach i zębach a także tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Najwięcej fosforu znajdziecie w nasionach słonecznika, kaszy gryczanej, migdałach i płatkach owsianych.

Cynk

To kluczowy mikroskładnik dla funkcjonowania naszego organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego działania około 200 różnych enzymów, w tym również tych odpowiedzialnych za budowę białka oraz DNA i RNA. Odpowiada także za prawidłowy podział komórek i z tego powodu jest szczególnie ważny dla rozwoju płodu. Zapobiega m.in. wadom wspomnianej cewy nerwowej.

Znajdziecie go w pestkach dyni, białej fasoli, migdałach, gorzkiej czekoladzie i zielonym groszku.

Jeść za dwoje czy nie?

To pytanie najczęściej zadają sobie ciężarne, a odpowiedź jest prosta: nie. W pierwszym trymestrze ciąży (1 a 13 tydzień) dobowe zapotrzebowanie na energię nie wzrasta. Dopiero w II i III trymestrze musisz dołożyć do swojego menu dodatkowo 300 kcal, tyle ma np. tost razowy z masłem orzechowym np. migdałowym. A zatem dziennie powinnaś dostarczać swojemu organizmowi ok. 2400 dobrych kalorii.

Czego unikać

Unikaj pustych kalorii. Odstaw więc fast foody, gazowane napoje i słodycze. Zapomnij o alkoholu. Zminimalizuj ilość wypijanej kawy do jednej słabej na dzień.

Zwróć szczególną uwagę na obróbkę termiczną pokarmów. W ciąży nie powinno się jeść jajek na miękko, żeby nie zarazić się salmonellą. Jak ognia należy też unikać surowego czy niedosmażonego mięsa, żeby nie zarazić się toksoplazmozą.

Zapominamy też o nowalijkach. Bo jest w nich dużo środków ochrony roślin, pestycydów czy azotanów. - Lepiej w tym sezonie postawić na warzywa, takie jak marchewka, pietruszka, seler, buraki lub mrożone brokuły czy kalafior - radzi dietetyk Aneta Łańcuchowska.

Czekoladę zamień na owoce

Bezpieczne warzywa i owoce

Dodatkowo kobiety w ciąży powinny zwracać szczególną uwagę na mycie warzyw czy owoców. Aby wyeliminować z nich pestycydy i drobnoustroje najpierw wkładamy dany owoc czy warzywo do wody z octem, a następnie do wody z proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną.

Uczymy się na błędach innych

O tym jak odpowiednio odżywiać się w ciąży dowiadujemy się z magazynu "Pożegnanie z wagą" na antenie TVN Meteo Active. Jedna z jego bohaterek Magda Wiecierzyńska jest w 14. tygodniu ciąży. Podobnie jak większość mam chce zdrowo się odżywiać i do rozwiązania za dużo nie przytyć. Do tej pory przybyły jej tylko dwa kilogramy. Nie ma typowych dla kobiet w ciąży zachcianek, a raczej odczuwa awersję do niektórych potraw. Dietetyk Aneta Łańcuchowska podpowiada, co Magda powinna wkładać na talerz, a które produkty wyeliminować z diety.

Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?
Co jeść, żeby nie przytyć w ciąży?

Ortoreksja w ciąży?

Aktywność w czasie ciąży - proszę bardzo, zdrowe odżywianie - jak najbardziej, jednak do ginekologów coraz częściej zgłaszają się panie, które przesadnie dbają o siebie podczas tych dziewięciu miesięcy. W strachu przed przytyciem przechodzą na restrykcyjne diety lub nadmiernie ćwiczą.

- Zwykle jest to objawem zaburzeń osobowości u kobiet niedojrzałych, niegotowych na ciążę - opowiada dr n.med. Barbara Suchońska, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii, kierownik Ambulatorium I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bez obaw - zdrowo się odżywiając i umiarkowanie ćwicząc nie powinnaś mieć problemów z nadprogramowymi kilogramami. Lekarze są zgodni, żeby po ciąży nie zostać z balastem 10, 20 czy 30 kg w trakcie jej trwania powinnaś przybrać na wadze od 11,5 kg (jeśli do szczupłych kobiet nie należysz) do 16 kg (jeśli jesteś osobą bardzo szczupłą).

O prawidłowym odżywianiu w ciąży, restrykcyjnych dietach i nadprogramowych kilogramach opowiada Ewa Podkaminer, lekarz internista z CM Damiana.

Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?
Jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży?TVN Meteo Active

Autor: Magdalena Raban/map / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Pogoda w ciągu najbliższych dni będzie miała więcej z zimy niż z wiosny. Na początku tygodnia termometry w części kraju wskażą ledwie 3 stopnie Celsjusza powyżej zera w najcieplejszym momencie dnia. W prognozie widać opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu.

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Pogoda będzie fatalna. Lepiej nie chowajcie zimowych kurtek

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór. - Sypie śnieg, nie przestaje - mówiła w rozmowie z TVN24 Danuta Halasz, zarządca i dzierżawca Schroniska PPTK na karkonoskiej Przełęczy Okraj.

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

"Śnieg sypie, nie przestaje". Uwaga na trudne warunki w górach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Pogoda w weekend zapowiada się chłodno, pochmurno i deszczowo, a miejscami spadnie sporo śniegu. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił na antenie TVN24, że taka aura pozostanie z nami jeszcze przez jakiś czas. Kwietniowe zimno opanowało jednak nie tylko nasz kraj.

Pogoda podzieliła Europę. Polska znalazła się w strefie zimna

Pogoda podzieliła Europę. Polska znalazła się w strefie zimna

Źródło:
TVN24

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prawie 70 osób zginęło w ciągu ostatniego tygodnia w powodziach, które nawiedziły Pakistan. Najtrudniejsza sytuacja panuje w zachodniej prowincji Beludżystan, gdzie wody powodziowe odcięły od reszty świata całe miasta i zmyły z powierzchni ziemi wiele domów.

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Zginęło prawie 70 osób, a deszcz ciągle pada

Źródło:
Reuters, dawn.com

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"