Informacje
 • Jak odróżnić zwichnięcie od skręcenia kostki? Lekarz odpowiada

  25-06-2015 20:30 Radzi lekarz ortopeda i traumatolog

  Kontuzja stawu skokowego to nic przyjemnego

  Wy pytacie nas, a my ich, czyli ekspertów w danej dziedzinie. Tym razem w "Studiu Active" gościem był dr Artur Pisarski, ortopeda i traumatolog, który wyjaśniał, jak odróżnić np. zwichnięcie od skręcenia kostki i jak radzić sobie z najczęstszymi kontuzjami.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  O taką kontuzję nietrudno - czasami wystarczy po prostu źle stanąć.

  Stłuczenie i zwichnięcie a skręcenie

  Dr Artur Pisarski, ortopeda i traumatolog, przyznał, że pytanie o to, jak odróżnić zwichnięcie od skręcenia kostki, jest jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów.

  - Zwichnięcie jest przede wszystkim dużo poważniejszym i boleśniejszym urazem stawu skokowego - zaznaczył. - Skręcenie dotyczy tylko tkanek miękkich, czyli torebki stawowej oraz więzadeł - mówił. Jak wyjaśnił, w przypadku zwichnięcia "przesuwają się między sobą powierzchnie stawowe, tworzące staw skokowy", najczęściej jest to kość skokowa i kość piszczelowa. Konieczna jest pomoc lekarza, a nierzadko także chirurga.

  W mailach od widzów często powtarzało się pytanie, jak poradzić sobie ze stłuczeniem stopy na urlopie bez pomocy lekarza. - Jeśli doszło do stłuczenia stopy, to to, co pacjent zauważy w pierwszej kolejności, to będzie narastający obrzęk - zaznaczył.

  Jak sobie pomóc?

  W przypadku stłuczenia stopy można pomagać sobie zimnymi okładami. Skuteczna będzie zarówno torebka z lodem, jak i "poduszka" wypełniona specjalnym żelem który należy zamrozić.

  - Dobrze jest mieć ze sobą jakiś lek przeciwbólowy i przeciwzapalny - podpowiadał ortopeda radząc, aby zażyć lek, kłaść na stopę zimne okłady i starać się trzymać ją w górze. - Jeżeli po tych zabiegach dolegliwości bólowe będą się dalej utrzymywać, a obrzęk będzie narastał, to niestety, ale konieczna jest konsultacja z lekarzem - podkreślił. Zwykle jednak problem znika po kilku dniach.

  Zabezpiecz się

  Poradził również, aby wybierając się na urlop, na którym planujemy dużo chodzić (np. po górach) lub jeździć na rowerze, prewencyjnie zabierać stabilizatory stawów skokowych. W razie nieprzyjemnej kontuzji będą minimalizowały ryzyko pogorszenia urazu podtrzymując np. kolano lub kostkę we właściwej pozycji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...