Informacje

 • Jak rozbudzić się bez kawy?
  Siedem sprawdzonych sposobów

  10-05-2016 18:00

  Najlepiej połącz je wszystkie razem

  Jak rozbudzić się bez kawy? <br />Siedem sprawdzonych sposobów

  Pobudka bez kawy jest możliwa

  Shutterstock

  Większość z nas nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Są jednak zdrowsze sposoby na skuteczną pobudkę. Warto, by stały się naszymi nowymi nawykami, zwłaszcza o tej porze roku.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez kawy, spróbujcie odstawić ją chociaż na tydzień. Fakt, posiada zdrowotne właściwości, ale wypłukuje też cenne makro i mikroskładniki z naszego organizmu. Taki tygodniowy detoks może okazać się cudownym rozwiązaniem i początkiem lepszego, zdrowszego życia. Poniżej przedstawiamy siedem zamienników, które równie skutecznie co kawa, pomogą wam się obudzić.

  1. Światło słoneczne

  Jeszcze 100 lat temu budziliśmy się zgodnie z rytmem natury, czyli wtedy, kiedy wstawało słońce. I nie było w tym nic złego. Mocne promienie słoneczne, charakterystyczne dla wiosny i lata sprawiają, że nasze ciało aktywizuje się i budzi do życia. Dlatego koniecznie odsuń zasłony, otwórz okno i spójrz w niebo. Zacienione pomieszczenia sprawiają, że nasz mózg produkuje więcej melatoniny - hormonu, który reguluje sen i sprawia, że czujemy się bardziej śpiący, niż w rzeczywistości jesteśmy.

  2. Zimny prysznic

  Liczne badania wykazały, że zimny prysznic aktywuje mózg w taki sposób, że czujemy się bardziej obudzeni. Ponadto szok, jaki powoduje zimna woda, zwiększa tempo przemiany materii, co z kolei zmniejsza jakiekolwiek uczucie zmęczenia.

  3. Sok pomarańczowy

  Naukowcy potwierdzili, że ludzie pijący sok pomarańczowy wcześnie rano charakteryzują się większą czujnością i lepszymi funkcjami poznawczymi niż ci, którzy tego nie robią. To dlatego, że owoce cytrusowe są bogate we flawonoidy, które spowalniają oznaki starzenia i zmniejszają ryzyko chorób, takich jak choroba Alzheimera. Także dzięki nim czujemy się gotowi na wyzwania nowego dnia.

  4. Zdrowe śniadanie

  Prace naukowe potwierdzają, że osoby, które jedzą zdrowe śniadania, bogate w błonnik i węglowodany (np. owsiankę z owocami) wykazują większą czujność, koncentrację i pobudzenie niż osoby, które na śniadanie jedzą np. słodką bułkę. Co więcej, dzięki takiemu zdrowemu śniadaniu zachowują energię aż do lunchu.

  5. Nawodnienie

  Ludzkie ciało w 60 proc. składa się wody. W nocy kiedy śpimy, pocimy się i oddychamy, uwalniając ją z organizmu. Jeśli dodatkowo nie pijemy wystarczająco dużo wody w ciągu dnia (8 szklanek), to grozi nam odwodnienie. Badania wykazały, że zwiększa ono zmęczenie, obniża czujność i negatywnie wpływa na koncentrację umysłową. Dlatego lepiej zacząć dzień od filiżanki wody, najlepiej ciepłej z cytryną, co dodatkowo oczyści nasze jelita.

  6. Ruch

  Lekki rozruch o poranku np. 30 minutowy jogging, jest bardzo wskazany. Badania wykazały, że studenci, którzy są aktywni fizycznie, osiągają lepsze wyniki w testach niż ci, którzy nie ćwiczą. Ruch usprawnia funkcje poznawcze, aktywizując hipokamp - część mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie. Ponadto większa ilość tlenu dostarczana do mózgu podczas wysiłku zwiększa sprawność umysłową.

  7. Muzyka

  Muzyka, zwłaszcza ta energetyczna, może wprowadzić nas w stan pobudzenia, powodując rozszerzanie źrenic i wzrost ciśnienia krwi. Ponadto aktywizuje część mózgu związaną z ruchem i emocjami, wprowadzając nas w dobre samopoczucie.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą c...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami bardzo ciepłe albo nawet gorące dni, ale upalne powietrze z Afryki na...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu znad północnej Ukrai...