Informacje
 • Jak wrócić do formy po ciąży? Dieta, ćwiczenia i masaż

  25-07-2015 11:32

  O lepszą formę po ciąży zadbaj już w jej trakcie

  Shutterstock

  Jeśli chcesz mieć ładne ciało po ciąży, musisz zadbać o trzy rzeczy: ćwiczenia, dietę i odnowę biologiczną. Jak to połączyć, popowiada w "Studiu Active" fizjoterapeutka Zofia Budkiewicz.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  O ładne ciało po ciąży zaczynamy dbać już w trakcie jej trwania. Pamiętamy o trzech kluczowych sprawach: diecie, ćwiczeniach i odnowie biologicznej.

  Dieta w ciąży

  Ciężarna powinna uzupełniać niedobory wapnia, żelaza i kwasów omega-3. Warto sięgnąć po napoje roślinne wzbogacone w wapń: ryżowe, owsiane, sojowe. Żelazo znajdziemy w migdałach, siemieniu lnianym i zarodkach pszennych, a kwasy omega-3 - w tłustych rybach: śledziach, makrelach, łososiu bałtyckim.

  Ćwiczenia w ciąży

  Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo możemy wykonywać różne ćwiczenia. Lekarze polecają zajęcia dla kobiet w ciąży, prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów, jogę i basen.

  Odnowa biologiczna w ciąży

  - Najlepszy będzie masaż. Możemy wykonywać go całą ciążę, jeżeli przebiega ona prawidłowo - mówi Budkiewicz. Pamiętajmy, że mogą nas masować tylko osoby wykwalifikowane w tym zakresie. Nie każde spa i nie każdy gabinet masażu może zaoferować tego typu usługę. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany masażysta potrafi masować kobietę w ciąży, poprośmy go o dyplom czy jakikolwiek inny dokument potwierdzający tę umiejętność. - Ciało masowane w odpowiedni sposób wygląda lepiej - mówi fizjoterapeutka.

  Dieta po porodzie

  Dbanie o siebie kontynuujemy również po porodzie. Zwracamy uwagę na to, co jemy, ćwiczymy i stosujemy odnowę biologiczną.

  Jeśli karmimy piersią, to potrzebujemy zjadać codziennie o 500 kcal. więcej niż przed ciążą. Wybierajmy zdrowe, lekkostrawne pokarmy. Najlepiej gotowane i pieczone. Co wolno jeść, a czego unikać, dowiesz się już przy wypisie ze szpitala. Dostaniesz wówczas kartkę z zaleceniami dietetycznymi.

  Ćwiczenia  po porodzie

  Proste ćwiczenia mięśni dna miednicy o głębokich brzucha możemy wykonywać na sześć tygodni po porodzie siłami natury i dwa miesiące po cesarskim cięciu. Na początku nie przesadzajmy z intensywnością i słuchajmy swojego ciała.

  Następnie, kiedy czujemy się gotowe na intensywne ćwiczenia wzmacniające przystępujemy do treningu właściwego, modelującego brzuch. Trening brzucha opiera się o rzeźbę ściany przednio-bocznej brzucha i tylnej brzucha, łącznie 9 różnych mięśni. Zadanie nie będzie więc proste, ale proponujemy ćwiczenia z Natalią Gacką, która zadba o prawidłowe ułożenie ciała dobre samopoczucie podczas całego treningu. Mistrzyni świata w fitness bikini proponuje zestaw pięciu ćwiczeń, które wykonujemy w trzech seriach: sit up z hantlą, rosyjski twist, przyciąganie kolan do głowy, wahadło, deska z unosem bioder.

  Odnowa biologiczna po porodzie

  -  Tuż po porodzie masujemy brzuch delikatnie, głównie go głaszcząc, jak w czasie ciąży - tłumaczy Budkiewicz. Używamy do tego takich samych kosmetyków jak w czasie ciąży, bo po niej skóra również ma tendencję do rozstępów.

  Natomiast po okresie połogu ten masaż może być mocniejszy, wyszczuplający, izometryczny na napiętych mięśniach. Możemy go stosować codziennie i zaangażować w masowanie partnera.

  Czego unikać

  Fizjoterapeutka odradza stosowanie pasów poporodowych, bo rezleniwiają mięśnie i powodują ból.  - Nie masujemy się też bańką chińską, bo dodatkowo rozciągnie nam skórę na brzuchu - przestrzega Budkiewicz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez kilka dni temperatura nie wszędzie zdoła przekroczyć chociażby 20 stopni. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...