Informacje
 • Już jedna porcja dziennie spowoduje,
  że schudniesz i obniżysz cholesterol

  01-04-2016 15:11 Działanie zostało dowiedzione w badaniach klinicznych
  Już jedna porcja dziennie spowoduje, <br />że schudniesz i obniżysz cholesterol

  Porcja grochu, soczewicy czy fasoli dziennie pomaga schudnąć

  Shutterstock

  Zjadanie dziennie porcji roślin strączkowych może subtelnie wspomóc utratę wagi, sugerują najnowsze ustalenia kanadyjskich badaczy.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Systematyczne zjadanie porcji 3/4 szklanki (około 130 g) roślin strączkowych, takich jak fasola, groch, ciecierzyca czy soczewica dziennie, prowadzi do zredukowania masy ciała o 0,34 kg. Powtarzalność wyników przeprowadzonych badań w warunkach klinicznych i metaanalizy dowodzą, że nie są to czcze obietnice i taka modyfikacja diety daje efekty.

  Autorami opublikowanej na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition" pracy jest dr Russell de Souza współpracujący z Instytutem Naukowym Li Ka Shing przy szpitalu Św. Michała w kanadyjskim Toronto.

  Naukowo dowiedzione

  Praca naukowców bazowała na ustaleniach poczynionych przez inny zespół (z placówki naukowej Clinical

  Nutrition and Risk Factor Modification Centre - przyp. red.), tj. na stwierdzeniu, że włączenie nasion strączkowych do menu i ich regularne spożycie gwarantuje poczucie sytości, co naturalnie wspomaga kontrolować przestrzeganie diety oraz że obniża poziom tzw. złego cholesterolu.

  Metaanalizie poddano 21 trwających cykli badań klinicznych prowadzonych z udziałem 940 dorosłych kobiet i mężczyzn, wskazując, że stracili średnio 0,34 kg na przestrzeni 6 tygodni dodając jedną porcję roślin strączkowych (fasoli, grochu, ciecierzycy lub soczewicy), niespecjalnie jednocześnie redukując objętość pozostałych pokarmów spożywanych normalnie.

  Zamiast mięsa

  Nasiona roślin strączkowych mają niski indeks glikemiczny i są wykorzystywane w przypadku konieczności zredukowania lub zastąpienia w jadłospisie białka pochodzenia zwierzęcego. Stanowią

  zdrowy zamiennik zwłaszcza, gdy są łączone z białkami pochodzącymi ze zbóż we właściwych proporcjach.

  - Około 90 proc. prób odchudzania kończy się fiskiem i powrotem do starej wagi, czego na ogół powodem jest tzw. ssanie w żołądku - zauważył dr de Souza. Nierzadko owo "ssanie" wynika z pragnienia, mylonego z głodem lub faktycznego głodu będącego dowodem na niewłaściwie proporcje składników w posiłku dietetycznym.

  Uzupełnienie wiedzy

  - Nasze badania uzupełniają nasze wcześniejsze ustalenia, dowodzące że poczucie sytości wzrasta o 31 proc. i znacznie redukuje się ilość objętościowa spożywanego dziennie pokarmu dzięki włączeniu do jadłospisu porcji nasion roślin strączkowych - zaznaczył.

  Odchudza i obniża

  Ponadto podczas badań wykazano, że regularne spożywanie dziennie porcji rzędu 130 g np. fasoli, grochu, ciecierzycy czy soczewicy powoduje spadek tzw. złego cholesterolu o 5 proc., z czym wiąże się redukcja ryzyka zagrożenia rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

  Wiedząc, co gwarantuje wrażenie sytości na dłużej, ze świadomością korzystnego wpływu na zdrowie, badacze są przekonani, że stosowanie diet stanie się nie tylko łatwiejsze, ale i skuteczniejsze.

  Należy jednak pamiętać, że dobra dieta to taka, która zawiera wszystkie konieczne składniki w odpowiednich proporcjach. Pomijanie któregokolwiek nam nie służy. Zobacz, jak wygląda nowa piramida zdrowego żywienia:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Moje zdanie
  piramida żywieniowa, niestety kto ma czas na nią patrzeć. Może jednak przy odchduzaniu trzeba patrzeć na diety ograniczajaće ilośc pokarmów - 1000 kcal, diety holdona.
  ~Manka /2017-04-26 16:41
 • Hmmm
  Nie trawię rzeczy znajdujących się na dole ptej piramidy pokarmowej. Może dlatego, że są niejadalne... Sportem człowiek się nie naje...
  ~paorwkozerca /2016-04-01 22:14
 • dieta
  Ja właśnie spożywam fasole, groch, soczewicę zamiast mięsa. Jestem na diecie Sandruni, przez miesiąc schudłam 8 kg
  ~Beata /2016-04-01 20:41

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...