Informacje
 • Lepsze dwa śniadania niż żadne. Niejedzenie tuczy

  22-03-2016 20:00 Naukowcy dowiedli, że 2 jest lepsze niż 0
  Lepsze dwa śniadania niż żadne. Niejedzenie tuczy

  Pomijanie śniadania jest gorsze niż zjadanie dwóch

  Shutterstock

  Starcie nauki z powtarzanymi z pokolenia na pokolenie ludowymi mądrościami kończy się dwojako: albo babcine rady nabierają mocy, albo odchodzą do lamusa. Odnośnie śniadań jednak wątpliwości nie ma: rozpoczynanie dnia zjedzeniem wartościowym posiłkiem działa lepiej, niż go unikanie. Nawet, jeżeli owo śniadanie jemy dwa razy.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  To fakt potwierdzony naukowo: jedzenie śniadania, nawet podwójnego, jest lepsze dla zdrowia i sylwetki od pomijania pierwszego, najważniejszego w całym dniu, posiłku.

  Z dzieci na dorosłych

  Badacze dowiedli tego analizując wahania wagi dzieci i wyniki swoich obserwacji opisali na łamach magazynu "Pediatric Obesity". Zwraca się jednak uwagę, że obserwacje poczynione na najmłodszych mają przełożenie i zastosowanie także u dorosłych.

  Zespół z Yale i Uniwersytetu Connecticut wziął "pod lupę" 600 uczniów z klas V i obserwowali, jak zmienia się ich waga aż do ukończenia VII klasy. Odnotowywano, którzy nie jedli wcale śniadań, którzy zjadali je w domu lub w szkole oraz którzy spożywali je w obu miejscach - jedno w domu, a drugie w szkole.

  Lepiej więcej niż wcale

  Ustalono, że waga uczniów zjadających śniadanie w dwóch miejscach, w szkole i w domu, nie różniła się zbytnio od wagi reszty studentów. Zaznaczono, że podwójne śniadanie jadł co 10. uczeń.

  Co innego było interesujące. Okazało się, że uczniowie, którzy śniadania jadali sporadycznie albo nie spożywali ich wcale, byli albo otyli, albo mieli nadwagę dwukrotnie częściej od uczniów spożywających podwójne śniadanie. Co potwierdza przypuszczenie, że lepiej jeść dwa śniadania niż je w ogóle pomijać.

  Niejedzenie tuczy

  Badanie nie miało na celu ustalenia dlaczego tak się dzieje, ale uczeni mają swoje teorie. Jedną z nich jest przypuszczenie, że pominięcie posiłku, który należy spożyć do 2 godzin po obudzeniu, łatwiej i częściej przejadają się w ciągu dnia. Zjadanie śniadania powoduje, że organizm nie wysyła sygnału nakazującego "awaryjne" gromadzenie kalorii z posiłku tylko pożytkuje je, przekształcając w energię.

  Nie rezygnuj

  To dowodzi tego, w co - niestety - wiele osób wciąż nie chce uwierzyć: zjadanie śniadań nie spowoduje, że przytyjemy. Obcięcie kalorii poprzez rezygnowanie o poranku z jajecznicy, owsianki czy pełnoziarnistej kromki z chudą wędliną i ulubionymi warzywami da efekt odwrotny do zamierzonego. Zjadając je rozruszamy metabolizm i spowodujemy, że kalorie spożyte przez resztę dnia nasz organizm będzie na bieżąco wykorzystywał jako paliwo zamiast gromadzić w postaci tkanki tłuszczowej jako rezerwę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...