Informacje

 • Lubisz brokuły? Przygotuj je w ten sposób, a będą jeszcze zdrowsze

  08-02-2018 13:00

  Jak je przygotować, by były jak najzdrowsze

  Pięć najzdrowszych kuchni świata Foto: Shutterstock | Video:  

  Nie od dziś wiadomo, że brokuły są bardzo zdrowe. Jednak z badań chińskich naukowców wynika, że... mogą być jeszcze zdrowsze.

  Brokuły zyskały reputację doskonałego warzywa ze względu na wysoki poziom szczególnie korzystnego związku o nazwie sulforafan. Badania, choć będące jeszcze na wczesnym etapie, pokazały, jaką rolę odgrywa ten związek w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi i że ma właściwości przeciwnowotworowe.

  Jak powstaje sulforafan? Brokuły zawierają kilka związków zwanych glukozynolanami. Mają też pewien enzym, mirozynazę, który rośliny rozwinęły w celu obrony przed roślinożercami. Dzięki aktywności mirozynazy glukozynolany są przekształcane w dobroczynny sulforafan.

  Żeby jednak uaktywnić mirozynazę, trzeba przygotować brokuły w specjalny sposób. Po pierwsze należy je rozdrobnić, bo to uwalnia mirozynazę A co dalej? Pokazał to zespół naukowców między innymi ze Szkoły Inżynierii Biologicznej i Chemicznej przy Uniwersytecie Nauki i Technologii w Zhejiang.

  Przebieg badań

  Badacze kupili paczkę brokułów z miejscowego rynku i zabrali się do pracy, mierząc poziomy związków w warzywach. Najpierw rozdrobniono brokuły, siekając na kawałki o wielkości dwóch milimetrów, aby uzyskać jak największą aktywność mirozynazy (pamiętaj, że dzieje się tak, gdy brokuły są uszkodzone). Następnie badacze podzielili swoje próbki na trzy grupy - jedna była surowa, druga została usmażona przez cztery minuty bezpośrednio po siekaniu, a trzecia została posiekana, następnie pozostawiona na 90 minut i smażona po upływie tego czasu przez cztery minuty.

  Okazało się, że brokuły, które natychmiast usmażono, miały 2,8 raza mniej sulforafanu niż te, które zostały usmażone później.

  - Nasze wyniki sugerują, że po pocięciu brokułów na małe kawałki należy je pozostawić na około 90 minut przed przygotowaniem - podsumował zespół.

Podziel się:

Polub TVN Meteo Active:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Objęła nas zewsząd fala upałów. "Polska ledwie dyszy z gorąca, panują warunki at...

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki w sierpniu jeszcze nie raz odwiedzi Polskę....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie po wpływem wyżu znad Białorusi....