Informacje
 • Miasto przyjazne rowerzystom. Jak powinno wyglądać?

  12-05-2015 10:20 Odpowiedź na to pytanie padła w programie "Dwa koła"

  Co czyni miasto przyjazne rowerzystom? Przemyślana infrastruktura

  TVN Meteo Active

  Co czyni miasto przyjazne rowerzystom? Odpowiedzi na to pytanie udzielił gość najnowszego odcinka programu "Dwa koła", pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Łukasz Puchalski.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Ogromna rzesza rowerzystów to norma w wielu miastach. Dla większości coraz istotniejszym elementem jest nie rower na jakim jeżdżą, ale komfort w poruszaniu się po mieście. Nie wystarczy, aby droga po której jedziemy była względnie dobra i pozbawiona dziur. Ważne jest również to, czy trasa jest bezpieczna i oznakowana.

  Aby żyło (i jeździło) się lepiej

  - Funkcja pełnomocnika powstała po to, aby rowerzystom jeździło się lepiej, bardziej komfortowo i żeby ta infrastruktura, która powstaje, powstawała szybciej i żeby miała sens - wyjaśniał w programie "Dwa koła" pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej, Łukasz Puchalski.

  300 km w kawałkach

  - Gdy zaczynałem pełnić funkcję pełnomocnika w 2012 roku mieliśmy ponad 300 km infrastruktury rowerowej - przyznał w programie Puchalski. Ale, jak zwrócił uwagę, owa "infrastruktura była w 300 kawałkach". - Średnia długość drogi rowerowej wynosiła około kilometra - podkreślił.

  Wsparcie unijne

  Obecnie w planach, dzięki wsparciu unijnych środków finansowych, jest stworzenie pełnej i komfortowej infrastruktury rowerowej do 2020 roku.

  - Tak, aby rowerzysta z każdej dzielnicy mógł dojechać do centrum miasta, przejechać przez to centrum w relacji północ-południe, wschód-zachód, w co najmniej kilku korytarzach - podkreślił pełnomocnik.

  Proste i skuteczne

  Obecnie największymi wyzwaniami dla rowerzystów miejskich są mosty i ruchliwe ulice, nad którymi biegną kładki przystosowane da pieszych, ale nie dla miłośników ekologicznych dwóch kółek.

  Rozwiązaniem najlepszym i najprostszym byłaby w wielu przypadkach dobudowa pasów dla rowerzystów lub podwieszanych mostków. Wówczas mogliby, niezależnie od natężenia ruchu, przemieszczać się, nie obawiając się kolizji z autem.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...