Informacje
 • Nie bój się mąki pszennej.
  Wybieraj ją mądrze

  12-11-2016 19:53 Pozytywne właściwości mąki
  Nie bój się mąki pszennej. <br />Wybieraj ją mądrze

  Pszenica orkiszowa to świetny wybór

  pexels

  Boicie się pszenicy? Niepotrzebnie. Ważne, żebyście sięgali po nią mądrze. Dietetyk Aneta Łańcuchowska poleca przede wszystkim pszenicę orkiszową.

  - Orkisz w porównaniu do zwyczajnej pszenicy ma więcej białka i składników mineralnych - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Łańcuchowska.

  Jeśli martwicie się, że wasz portfel będzie się uszczuplał po zakupie produktów z pszenicy orkiszowej, to być może ten argument was przekona do wybierania ich:

  - Mąka orkiszowa jest jak najmniej przetworzona, zawiera dużo błonnika, który pęcznieje w żołądku, dając poczucie sytości. Pieczywa na bazie takiej mąki zjadamy mniej, bo szybciej się najadamy - podkreśliła Łańcuchowska, dodając, że zwykłych kajzerek musimy na śniadanie zjeść dwie, żeby się najeść, a często po jednej kromce pieczywa pełnoziarnistego czujemy się tak samo nasyceni.

  Im wyższy typ mąki, tym lepiej

  Wybierając mąkę pszenną, dobrze jest czytać opakowania. Każda mąka ma swój typ. Im większa liczba na opakowaniu, tym lepiej, ponieważ mąka jest mniej przetworzona i zawiera więcej dobrych składników - m.in. błonnik, który jest bardzo istotny dla osób, chorujących na cukrzycę, miażdżycę i schorzenia układu krążenia. Ponadto mąka wyższego typu jest bogata w witaminy z grupy B, które wpływają pozytywnie na wydajność pracy. Ważnym składnikiem jest również magnez, który poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

  Pamiętajcie, że im wyższy typ mąki, tym ma ona krótszy czas przechowywania. Maka orkiszowa nadaje się do spożycia tylko przez trzy miesiące. Potem traci ona część ze swoich właściwości.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...