Informacje
 • "Nie znam się na mapie"? To się poznaj! Jest okazja

  15-05-2015 11:50 W sobotę Cała Polska biega z mapą
  "Nie znam się na mapie"? To się poznaj! Jest okazja

  Cała Polska biega z mapą

  Katarzyna Karpa

  "Nie znam się na mapie", "na pewno się zgubię", "nie umiem biegać z kompasem", "nie znam się na kierunkach" - wymówek może być dużo. Ale może to już czas, żeby porzucić je i spróbować? W najbliższy weekend będzie do tego świetna okazja. Dzięki akcji Cała Polska biega z mapą.

  Zielony sport - tak często określa się bieganie z mapą. I jest to wyjątkowa forma joggingu. W sobotę 16 maja w 22 miastach w całym kraju ok. 4 tys. osób pobiegnie - w wielu przypadkach po raz pierwszy w swoim życiu - na orientację.

  O co chodzi z tą mapą?

  A co to właściwie jest? Bieg na orientację to bardzo popularna w Skandynawii forma biegania, która opiera się na pracy z mapą. Zawodnik na starcie dostaje specjalną, bardzo dokładną mapę terenu - zaznaczony jest na niej trójkąt, który oznacza start. Od niego wiedzie linia do kolejnych kółek, które oznaczają kolejne punkty kontrolne. Ich odnalezienie potwierdza się za pomocą elektronicznego czipa, który zapisuje również międzyczasy ze wszystkich punktów kontrolnych. Wygrywa ten, kto najszybciej przebiegnie trasę. Trzeba pamiętać, że wymogiem sklasyfikowania jest zaliczenie wszystkich punktów we właściwej kolejności. Uważać trzeba, by nie wkraczać na tereny zaznaczone na mapie jako zakazane, a także nie skakać przez przeszkody (np. płoty), które narysowane są jako nieprzekraczalne!

  Tak wygląda mapa do biegu na orientację:

  Jak wziąć udział?

  Żeby wziąć udział w akcji Cała Polska biega z mapą, nie musisz się wcześniej zapisywać, nie musisz przychodzić na jedną, sztywną godzinę. Nie ma też żadnych opłat. Wystarczy założyć wygodne buty i w sobotę przyjść w miejsce startu. Na miejscu dostaniesz elektroniczny czip, a ekipa profesjonalistów wytłumaczy, o co dokładnie chodzi w biegu na orientację. Trasy są tak przygotowane, aby każdy - niezależnie od kondycji czy orientacji w terenie - nie miał problemu z ich pokonaniem. Dokładne miejsca i godziny trwania zawodów w poszczególnych miastach podane są na stronie akcji (www.biegajzmapa.pl).

  Cała Polska biega z mapą – mały jubileusz!

  Akcja Cała Polska biega z mapą jest organizowana już po raz piąty. W 2015 roku pobiegnie m.in. Rumia, Gdynia, Sopot, Elbląg, Łódź, Warszawa, Kraków, Wrocław, Jelenia Góra, Przeworsk, czy Zamość.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski napłynie powietrze z Afryki i za kilka dni może być u nas aż 27 stopni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Katharina znad Skandynawii...