Olimpijskie błoto? Czemu nie

Przeszkody podczas Runmageddonu
Przeszkody podczas Runmageddonu
Przeszkody podczas Runmageddonu

Naszła mnie taka myśl i odejść nie chciała. A żem gościnna, to pozwoliłam się jej rozsiąść w mojej głowie. Biegi przeszkodowe na olimpiadzie... a zaraz potem obok myśli pojawiło się pytanie. Igrzyska z przeszkodami? Czy to realne, ciekawe?

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Poza gościnnością lubię również dzielić się z innymi, więc pospieszyłam z pytaniem do organizatorów, zawodników i innych osób, które o ekstremalnych biegach przeszkodowych wiedzą wiele w teorii, a i praktykę opanowali do perfekcji.

Babo, Ty nie pytaj czy się pojawią, tylko kiedy się pojawią

Odpowiedź Adama z ekipy Runmageddonu, potwierdziła, że ta myśl dobrze zrobiła, że wpadła i się troszkę zadomowiła. Sama z doświadczenia wiem, że biegi z przeszkodami, to nie tylko taplanie się w błocie i miłe spędzanie czasu. To mnóstwo przelanego potu, ogromny wysiłek i zdrowa konkurencja między uczestnikami.

A jakie jest zdanie innych? Poniżej kilka argumentów i wątpliwości od osób, które na co dzień i od święta ryją w tym błocie i znają się na tej robocie.

"Bo wymagają od zawodnika kompleksowego przygotowania zarówno wydolnościowego jak i siłowego. Byłby idealną dyscypliną sportową wyłaniającą najsprawniejszych wśród olimpijczyków. Wymagają jednak regulacji zasad i jasno określonego regulaminu. Myślę, że wzrost popularności tego typu zawodów na całym świecie doprowadzi w końcu do pojawienia się tego typu dyscypliny na olimpiadzie. To jedynie kwestia czasu" - uważa Grzegorz z BigYellowFoot - weteran biegów.

"Bo to ciekawsze niż dreptanie w kółko 25 kółek po stadionie" - tak swoje TAK wyraził szef i twórca Runmageddonu Jaro Bieniecki. Jemu akurat wierzę. Nie tylko dlatego, że jest silny i strach się go bać. Sam biegał wyczynowo, zdobywał medale na mistrzostwach Polski i jak przyznaje "poziom atrakcyjności/widowiskowości tamtych zawodów mega odstawał od dowolnego Runmageddonu...".

"Bo to tak samo ważna dyscyplina, jak bieg przez płotki, od zawsze były biegi z przeszkodami. Dawać je do olimpiady" - to już Ania, która biega nawet z kontuzją. W końcu błoto konserwuje.

"Bo przeszkodówki to bardzo widowiskowy sport łączący w sobie szereg umiejętności, takich jak szybkość, siła, wytrzymałość i z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że biegi OCR zawierają w sobie motto Igrzysk Olimpijskich - wyżej, szybciej, dalej" - twierdzi Michał z drużyny Włóczybiegi.

"Bo takie biegi to doskonały trening i sprawdzian naszej ogólnej siły, hartu ducha i sprawności. Biegi przeszkodowe i przełajowe bardzo szybko ukazują nasze braki w kondycji, sprawności i technice. Tutaj nie skupiamy się na jednej rzeczy, ale na ogólnym rozwoju. Dodatkowo są bardzo ciekawą alternatywą" - zauważa Spartanka Iwona.

"Bo byłaby to jedna z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportowych" - to Marcin Dulnik rzecznik RM, wtóruje mu Natalia Repta - współorganizatorka Hunt Runa - biegu, który w bardzo malowniczych okolicznościach przyrody potrafi zmęczyć biegaczy w iście mistrzowskim stylu.

Byłoby jednak kilka przeszkód...

Ale, ale biegi ekstremalne na olimpiadzie bez przeszkód? No przeszkody muszą być, również wtedy, gdy gdybamy o potencjalnej obecności tychże na igrzyskach. Błotni Ludzie również je dostrzegają.

"Pierwszy i główny problem to jednak brak standardów, regulacji co do stopnia trudności przeszkód, torów, długości tras itd., brak atestów, ciężko porównywać do siebie wyniki osiągane na poszczególnych imprezach, ba! trudno porównywać wyniki w poszczególnych falach, bo stopień trudności trasy zmienia się z każdym zawodnikiem" - zauważa Marcin.

Monika z Bravehearts Legionowo dodaje, "że trzeba by mocno ujednolicić trasę", a Magda szefowa Power Training jest zdania, "że na ten moment te biegi, to wciąż nisza, poza tym ten sport nie nadaje się na olimpiadę, bo błoto zasłania logo sponsorów ;) ".

Z drugiej strony obie dostrzegają też argumenty na tak. "Biegi ekstremalne to sport, tak to sport, który jest na tyle widowiskowy, że mógłby podbić serca kibiców, i w ten sposób zyskać jeszcze większą popularność".

A słowa Rafała, który pracuje przy organizacji biegów ekstremalnych są chyba w stanie przekonać nieprzekonanych. Rafał te minusy od razu zamienia na plusy, a argumenty zrzuca jak worek na trasie.

"Dałoby się ustandaryzować przeszkody sprawdzające uniwersalnie przygotowanie kondycyjne takiego olimpijczyka. Tak naprawdę mogłoby to być coś na wzór decathlonu - pływanie, wspinaczka, elementy siłowe (przerzucanie opony chociażby), bieg, skoki w dal, wzwyż, sprinty, a nawet zapasy (tak tak, żywa przeszkoda)".

Zmieszać z błotem

Biegi przeszkodowe to wyliczanka dyscyplin, które już są obecne na Igrzyskach Olimpijskich. Wystarczy dodać do nich przeszkody, zmieszać je z błotem, a potem medale sypałyby się w ekstremalny sposób.

Bieganie - tak, na biegach trzeba biegać. Czasami szybko, czasami wolno, na pewno długo i ekstremalnie. Za każdym razem - fajnie. Od przeszkody do przeszkody, w grupie i w pojedynkę. Jak ktoś nie lubi - a nie lubi większość uczestników, to może chociaż postać i odpocząć przy przeszkodzie, tudzież wodzie. A o takich podbiegach jak na OCR mogą pomarzyć kolarze górscy, chociaż oni raczej nie muszą pokonywać górek wśród krzaków i zarośli. Tu nikt nie bawi się w karczowanie terenu. Pokrzywy, gałęzie, krzaki? Nieważne, wbiegasz i lecisz, jak dzik w żołędzie.

Pływanie - to spora część zabawy ekstremalnej. Jak pojawi się bajoro, rzeczka, morze, jeziorko, to możesz ukoić swoje nerwy i dać odpoczynek zmachanym nogom i spróbować płynąć. Tak, w butach i ubraniach. Nie - potem nigdzie tego nie suszysz i się nie przebierasz. Biegniesz mokry dalej. Czasami organizatorzy zapewnią kajaki, tudzież łódkę. Ale na pewno nie będzie to moment na relaks i spływik. To wiosłowanie, czasami w pełnym słońcu. I nikt się nie przejmuje choroba morską.

Skakanie - Skoki przez ścianki, na ścianki, z górek, pagórków, przez pokrzywy, ogień, belki. Bez tyczki, ewentualnie ze strachem w oczach. Są tez skoki z kilkumetrowych rusztowań na dmuchane flybagi i tu również nie liczy się twój lęk wysokości. Skok do kontenera z lodowatą wodą? Niby zakazują, ale są tacy śmiałkowie, którzy na adrenalinie robią to niczym Michael Phelps, który wskakuje i płynie po medal.

Dźwiganie - wszelakie. Bieganie z drewniana belką, workiem, oponą - najczęściej pod górę i w dół. Do tego dochodzi dźwiganie koleżanek i podsadzanie je pod ścianki - zazwyczaj z dopingiem pań lub zazdrością panów, którym nie udało się "dźwignąć" koleżanki.

Rzucanie - najczęściej mięsem wulgaryzmów i tekstami w stylu: "po co", "na co", "po jaką ... ja tu jestem, nigdy więcej" itp. Jest też rzucanie, a raczej przerzucanie koleżanek przez ścianki mniejsze i większe. To zaraz po dźwiganiu się dzieje.

Zjeżdżanie - to dyscyplina mocno upodlająca tylne części ciała. Warto pamiętać, że kość ogonowa boli co najmniej trzy miesiące. A obić ją sobie można na zabłoconych, śliskich górkach, pagórkach. Można pochwalić się ślizgiem na ogromnej zjeżdżalni przygotowanej przez organizatorów, po której wraz z nami leci woda, a gdzie my polecimy, to okazuje się na dole. Albo wypadamy z trasy, albo wpadamy do śmierdzącej wody.

Akrobacje wszelakie - wspinanie na linie w pionie i w poziomie, taniec z kawałkiem kostki betonowej po piachu, czołganie się pod zasiekami, różnego rodzaju tańce godowe i festiwal głupich min, by tylko być złapanym przez fotoreporterów.

Zapasy i inne sporty walki - biegi przeszkodowe "to nic innego, jak pokonywanie przede wszystkim samego siebie, a więc nawiązanie do cnót olimpijskich, które przyświecały inicjatorowi nowożytnych Igrzysk Olimpijskich baronowi Pierre de Coubertain" - te słowa Łukasza Grzelli z Biegu Tygrysa pokazują, że to ciągła walka. Już na starcie jesteś zwycięzcą, w trakcie wojownikiem, a po przeszczęśliwym człowiekiem. Walczysz do samego końca, ze swoimi słabościami, z przyrodą, z przeszkodami, wojownik z ciebie wszechstronny, mocno poturbowany, ale przeszczęśliwy.

Gry zespołowe - bez piłki, za to z mega wsparciem z ramienia innych uczestników. Tu zawsze jest fair play. Tu możesz być pewny, że nikt cię nie zostawi na trasie. Jak twoja noga ugrzęźnie w bagnie, to ktoś ci ją wyrwie, jak nie dasz rady wspiąć się na linę, to ktoś podniesie ci tyłek, a jak masz problem z opuszczeniem wysokiej ścianki, to masz to jak w banku, że ktoś Cię z niej zepchnie, by ktoś na dole złapał Cię w ramiona.

Widowisko - i to jakie. Mokre dziewczyny, umięśnieni faceci, a każdy zawodnik z osobna brudny i ubłocony. Czołganie, brodzenie, przeskakiwanie, bieganie i inne -anie w pięknych okolicznościach przyrody. Mało? Pokonywanie 3-metrowej ścianki, czołganie pod zasiekami, brodzenie w błocie, zjazdy na zjeżdżalniach, skoki do dołów. Zbliżenia na morderczą walkę, wypisaną na twarzach współczesnych herosów. Tak, to byłoby show, lepsze niż reality show.

Kto wie, może kiedyś zasiądziemy przed telewizorami i będziemy mogli oglądać te zmagania. Tymczasem mamy okazje pokibicować albo samemu wziąć udział w biegu ekstremalnym. Na własne oczy zobaczyć to błoto i być może poczuć ten pot na własnej skórze. Najbliższa okazja już w ten weekend w Warszawie podczas Runmegaeddonu, w którym weźmie udział prawie 4000 osób. Do pokonania dwie trasy Rekruta (6 km z przeszkodami) i Intro (3 km z przeszkodami). A dla tych, co mają szczęście i wakacjują na Mazurach, polecam wybrać się na poligon do Orzysza, gdzie odbywać się będzie Bieg Tygrysa, w którym do pokonania będzie około 200 przeszkód na 30 kilometrowym odcinku. Także show must go on i w Orzyszu na Biegu Tygrysa, gdzie do pokonania będzie między innymi 30 kilometrów i ponad 200 przeszkód. Show Must Go On.

Autor: Anna Szlendak / Źródło: TVN Meteo Active

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Jaka aura będzie towarzyszyła nam w święta? Najnowsza prognoza pogody wskazuje, że temperatura miejscami sięgnie 25 stopni Celsjusza. Nie wszędzie ciepła pogoda pójdzie w parze z warunkami zachęcającymi do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą pojawić się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alerty IMGW przed silnym wiatrem zostały wydane w części kraju. W Wielki Piątek niebezpiecznie może być do późnych godzin wieczornych. Jak wynika z prognozy zagrożeń, również kolejne dni mogą przynieść powrót silnych podmuchów.

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Burza Nelson przechodzi nad Hiszpanią, przynosząc ze sobą silne podmuchy wiatru i wysokie fale. Jak podały lokalne media, w czwartek zginęły co najmniej cztery osoby, które zostały porwane przez wzburzone fale morskie. Groźna aura utrzyma się co najmniej do Wielkanocy.

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Cztery osoby zginęły w morskich falach

Źródło:
El Pais, AEMET, tvnmeteo.pl

Jamniki nie będą zakazane w Niemczech. Miłośnicy rasy obawiali się, że będzie to efekt ustawy zakazującej hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Jak wyjaśnili przedstawiciele rządu, żadna rasa nie zostanie zakazana - celem nowych przepisów będzie ukrócenie praktyk, które przyczyniały się do cierpienia zwierząt.

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Kometa 12P/Pons-Brooks, nazywana także "Matką smoków", jest widoczna na nieboskłonie. Obiekt właśnie zbliża się do Słońca i Ziemi, a najlepszy moment na jej obserwację przypadnie w weekend. Warto wykorzystać ostatnią szansę na jej podziwianie, ponieważ na kolejną będziemy musieli poczekać ponad 70 lat.

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Źródło:
PAP, ESA

Podwójne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. W piątek rano w okolicach Peloponezu zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,7 oraz 4,0. Jak przekazały lokalne media, wibracje odczuwalne były także w Atenach.

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
EMSC, kathimerini.com, gr.euronews.com

Piątkowy poranek w prawie całym kraju przyniósł pogodną aurę, chociaż miejscami nadal mocno wiało. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, sprzyjające warunki będą towarzyszyć nam przez cały dzień, chociaż niewykluczone, że miejscami słabo pokropi deszcz.

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it