Informacje
 • Otyłość. Choroba wywołująca szereg innych

  29-09-2015 17:34 "Cegiełka zdrowia"

  Otyłość to choroba, która wywołuje bardzo poważne powikłania

  Fot. Shutterstock / Film: TVN Meteo Active

  Otyłość jest nie tylko chorobą samą w sobie, ale także przyczyną wielu innych problemów. Cukrzyca, kłopoty z sercem, bóle stawów to tylko kilka z nich. Jak należy ćwiczyć i jeść opowiadały trenerka personalna i dietetyk kliniczny w programie "Cegiełka zdrowia".

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Otyłość jest chorobą, którą mogą powodować albo dziedziczne skłonności, albo niezdrowy tryb życia. Określa się ją na podstawie wskaźnika BMI, będącego wynikiem wagi w kilogramach podzielonej przez wzrost podniesiony do kwadratu. W przypadkach znaczącej otyłości lekarz może ją jednak stwierdzić po prostu patrząc na pacjenta.

  Choroba wywołująca choroby

  Bycie otyłym to nie tylko kwestia wizualna. Nadprogramowe kilogramy tłuszczy są poważnym obciążeniem dla kości i stawów, które zużywają się szybciej niż u osoby mającej prawidłową wagę. Ponadto tkanka tłuszczowa zmienia funkcjonowanie całego organizmu ponieważ jest aktywna hormonalnie.

  Otyłość jest przyczyną wielu chorób wewnętrznych, wywołując wewnętrzny stan zapalny. Zwiększa insulinoodporność, co grozi zachorowaniem na cukrzycę typu 2. W jej wyniku mogą się pojawić powikłania sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, zawał lub niewydolność serca. Osoby otyłe są mniej odporne na zakażenia, grozi im bezdech senny i kamica pęcherzyka żółciowego.

  Szansą dla osób bardzo otyłych są operacje bariatryczne zmniejszające objętość żołądka albo ograniczające ilość wchłaniania pokarmu z przewody pokarmowego. Jednak podstawą leczenia jest dieta o zmniejszonej kaloryczności i aktywność fizyczna. To, co ląduje na naszym talerzu, stanowi aż 80 proc. sukcesu w walce o zdrowie i sylwetkę.

  Bez ćwiczeń jednak ani rusz - warto przez 30-60 minut dziennie spacerować, truchtać, jeździć na rowerze lub pływać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...