Informacje

 • Pierwsza śluza rowerowa w Warszawie. Jak z niej korzystać?

  08-10-2015 19:12

  Podpowiadamy, wyjaśniamy, tłumaczymy

  Warszawska śluza dla rowerzystów w trakcie powstawania

  Facebook / Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

  Warszawiaków przejeżdżających przez centrum Warszawy może zadziwić nowa kolorystyka nawierzchni. Wymalowany w nocy ze środy na czwartek na ulicy Świętokrzyskiej przed skrzyżowaniem z Nowym Światem czerwony pas to nic innego, jak śluza rowerowa. Ma ułatwiać cyklistom skręcanie w lewo. Zobacz, jak się po niej poruszać.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Od czwartku 8 października 2015 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra infrastruktury, które wprowadza kilka ułatwiających rowerzystom życie rozwiązań. Jedną z takich nowinek jest możliwość wyznaczania na jezdni śluz rowerowych.

  Czerwone pasy dla dwóch kół

  Śluza to czerwone pole namalowane na jezdni przed skrzyżowaniem. Dzięki niemu cykliści mogą się ustawić przed samochodami (linia zatrzymania dla aut jest cofnięta o ok. 3 m). Kiedy zapala się zielone światło, rowerzysta rusza jako pierwszy i dzięki temu może dość wygodnie skręcić w lewo czy pojechać prosto.

  Rodzajów śluz jest kilka. Niektóre można stosować wyłącznie na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, a niektóre także na skrzyżowaniach zwykłych bez sygnalizacji, z ustawionymi jedynie znakami ustalającymi pierwszeństwo.

  Nie pas, a kombinacja

  Należy pamiętać, że śluza nie jest odrębnym, samodzielnym znakiem drogowym, lecz kombinacją istniejących znaków poziomych. Rowerzysta może, ale nie musi, korzystać ze śluzy. Może stać obok innych rowerzystów i ma obowiązek opuścić śluzę kiedy zacznie być nadawany sygnał zielony lub jeśli na poprzecznej drodze z pierwszeństwem nie jadą pojazdy. Chodzi po prostu o to, żeby rowerzysta nie blokował skrzyżowania innym pojazdom.

  INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z DWÓCH TYPÓW ŚLUZ

  Śluza klasyczna (typu 1)

  Śluza klasyczna (typu 1, na schematycznym szkicu przedstawiona na wlocie A - po lewej stronie) służy do jazdy na wprost lub skrętu w lewo z zatrzymania na sygnalizacji świetlnej. Składa się z dwóch linii zatrzymań P-14 na wlocie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Pierwsza linia (bliżej skrzyżowania) jest przeznaczona dla rowerzystów. Samochody muszą zatrzymać się wcześniej, przed drugą linią położoną 3-5 metrów dalej od skrzyżowania. Pośrodku śluzy powinien znajdować się znak poziomy P-23 "rower". Rowerzyści wjeżdżają do śluzy pasem ruchu dla rowerów lub jezdnią na zasadach ogólnych.

  Sposób użycia śluzy typu 1:

  Rowerzyści zbliżający się do skrzyżowania na czerwonym świetle którzy zamierzają skręcić w lewo, powinni w śluzie zatrzymać się jak najbliżej jej lewej krawędzi (czyli - zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt. 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym). Rowerzyści jadący na wprost powinni zatrzymywać się pośrodku śluzy, robiąc miejsce rowerzystom zamierzającym skręcić w prawo przy prawej krawędzi (chyba, że skręt w prawo odbywa się z odrębnego pasa ruchu do prawoskrętu poza śluzą - wówczas ustawiają się przy prawej krawędzi śluzy. Jeśli także w tym przypadku ustawią się pośrodku, to ułatwią manewrowanie rowerzystom, którzy dopiero dojeżdżają do śluzy; takie ustawienie jest zgodne z przepisami i bezpieczne).

  Śluza tylko do lewoskrętu (typu 2)

  Śluza typu 2 (tylko do lewoskrętu) przedstawiona na schematycznym szkicu na wlocie D (na dole rysunku) działa zupełnie inaczej. Służy do skrętu w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną przy zielonym świetle lub z wlotu z pierwszeństwem wynikającym ze znaku D-1 ("droga z pierwszeństwem").

  Sposób użycia śluzy typu 2:

  Jadąc drogą z pierwszeństwem lub wjeżdżając na skrzyżowanie na zielonym świetle (z wlotu A na szkicu)  rowerzysta porusza się jakby jechał na wprost (w kierunku wlotu C po prawej stronie), ale zatrzymuje się w śluzie na prawym wlocie skrzyżowania (wlot D w dolnej części rysunku) przed pojazdami stojącymi na nim na czerwonym lub podporządkowaniu.

  W śluzie oczekuje na sygnał zielony dla kierunku w którym obecnie zamierza jechać (na wprost, czyli - w stosunku do kierunku z którego nadjechał - w lewo, czyli we wlot B w górnej części rysunku) a jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej - ustępuje pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się na kierunku z którego nadjechał (A-C i C-A).

  TVN Warszawa pytała mieszkańców stolicy co myślą na temat rowerowej śluzy:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zły pomysł
  raz jak światła padną trzeba wjechać na czerwone pole
  przy zmianie świateł rowerzysta wyjedzie nam pod koła wiem co mówię
  rowerzysta nie będzie patrzył na światła no bo będzie pod nimi
  cały ten pomysł wymyślił dzieciak bez doświadczenia
  ~cisowski /2015-10-13 15:00
 • Trójmiasto!- ucz się od Warszawy.
  Już abstrahując od śluzy rowerowej, jak widzę takie dróżki rowerowe to nogi same kręcą kółka, chce się jechać. W trójmieście jeszcze do tej pory wydaje się niepotrzebnie kasę na projektowanie i budowę dróżek rowerowych łączonych z chodnikiem.
  ~daniyal /2015-10-12 16:23
 • moto
  najszybszym sposobem poruszania się po mieście (z resztą wszędzie) jest motocykl ewentualnie duży skuter czy to się komuś podoba czy nie Nie ma też problemu z parkowaniem Ciężko do pracy jechać 18km rowerem a potem upoconym siedzieć w garniturze:)
  ~motocyklista /2015-10-11 12:29
 • śluza i próba wjechania na skrzyżowanie
  Hmm... niby wszystko pięknie ale... niech ktoś mi powie jak samochód stojący kilka metrów przed skrzyżowaniem będzie mógł bezpiecznie wjechać i opuścić je nie widząc co się dzieje z prawej ani z lewej strony no bno przecież... jest kilka metrów dalej od skrzyżowania. Juz sobie wyobrażam te mandaty za to, że próbowałem wjechać na skrzyżowanie, przepuszczałem pojazdy na pierwszeństwie a musiałem wjechać na śluzę aby widzieć cokolwiek z prawej i lewej.
  ~eMCeH /2015-10-11 11:07
 • ameryka
  To siedz w tej Ameryce .... tak Polske do Ameryki porównujesz.
  Jeden facet tylko umiał dziękuje powiedzieć. Reszta tylko kręci nosem. Co by nie zrobić to i tak jest źle.
  ~vegud3 /2015-10-10 12:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...