Informacje
 • Polki mało wiedzą o menopauzie. Albo ją wypierają

  26-03-2016 17:14 Wyniki badań niepokojące
  Polki mało wiedzą o menopauzie. Albo ją wypierają

  Wiele kobiet nie zna objawów menopauzy

  Shutterstock

  Jedna czwarta kobiet w Polsce nie jest w stanie stwierdzić, czy jest w trakcie klimakterium. Według ekspertów to brak dostatecznej wiedzy lub wyparcie tego faktu ze świadomości.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Badania "Polki a menopauza 2016 - www.leczklimakterium.pl" zostały przeprowadzone przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Wzięło w nim udział 300 pań w wieku 45-55 lat, u których w organizmie zaczynają zachodzić lub zachodzą zmiany związane z przekwitaniem. Badana grupa była reprezentatywna pod względem demograficznym dla populacji polskich kobiet.

  Paniom zaprezentowano definicję menopauzy (ostatnia miesiączka, po której przez kolejne 12 miesięcy nie wystąpiło krwawienie) oraz listę objawów, które często utrzymują się przed i po menopauzie (w tzw. okresie okołomenopauzalnym).

  Problemy z oceną

  W badanej grupie 49 proc. kobiet oceniło, że przeszło menopauzę lub przechodzi ją obecnie, 27 proc. zaprzeczyło jej występowaniu, a pozostałe 24 proc., czyli niemal jedna czwarta, przyznało, że nie wie i ma trudności ze stwierdzeniem, czy tak jest.

  Jednocześnie, duży odsetek pań nie potrafił ocenić, czy ma objawy - fizjologiczne lub psychiczne - związane z okresem okołomenopauzalnym. Na przykład, 35 proc. nie umiało powiedzieć, czy ma jakieś zmiany w cyklu miesiączkowym, 47 proc. nie było w stanie ocenić, czy ma gwałtowne uderzenia gorąca i towarzyszące im czasem kołatanie serca. Spadku libido i nocnych potów nie zauważyło ok. 30 proc. ankietowanych. A Ponad 50 proc. badanych kobiet nie było w stanie powiedzieć czy ma problemy ze stawami, pogorszenie koncentracji i pamięci oraz czy odczuwa chroniczne zmęczenie.

  Brak wiedzy lub wyparcie

  Zdaniem ekspertów, z jednej strony wyniki te mogą odzwierciedlać niedostateczną wiedzę Polek na temat menopauzy, a z drugiej sugerują, że wiele pań w wieku okołomenopauzalnym może wypierać ze świadomości fakt zachodzenia w ich organizmie zmian związanych z przekwitaniem.

  - Wypieranie menopauzy jest brakiem zgody na naturalne procesy zachodzące w organizmie kobiety - komentuje psychoterapeutka, prezes Instytutu Terapii Gestalt Renata Procak. Jej zdaniem ma to silny związek z tym, że żyjemy w czasach, w których piękno i młody wygląd stawiane są na piedestale. - Kobiety często mają negatywne nastawienie do menopauzy, które jest związane z przekonaniem, że są cenne tylko wtedy, gdy są młode i zdolne do prokreacji - dodaje.

  Edukacja i wiara w siebie

  Zdaniem Procak ważne jest, aby kobiety nie wierzyły w mit, iż menopauza jest końcem ich kobiecości.

  - Jest to swego rodzaju drugi okres dojrzewania. A to w jaki sposób kobiety będą go przechodziły zależy od stanu akceptacji swojej kobiecości oraz doboru metody ewentualnej terapii - ocenia Procak. Jak dodała, istotny wpływ na gotowość kobiet do zrozumienia i akceptacji procesów związanych z przekwitaniem może też mieć środowisko, w tym postawa partnerów oraz lekarzy, którzy opiekują się kobietami.

  Psychoterapeutka zwróciła uwagę, że w odniesieniu do pań innych narodowości, Polki mają raczej negatywne nastawienie do menopauzy.

  - W swojej praktyce w gabinecie spotykam częściej kobiety, które wypierają ten etap biologicznych przemian, niż panie, które go akceptują i wspierają swoje ciało w tym procesie - mówi Procak. Tymczasem kobiety w innych kulturach mają do menopauzy stosunek bardziej pozytywny. Na przykład badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Karolinska w Sztokholmie wykazało, że dla wielu Szwedek menopauza jest okresem, w którym poprawia się ich samoocena.

  W ocenie prof. Violetty Skrzypulec-Plinty z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nastawienie Polek do menopauzy może mieć związek z brakiem lub złą edukacją seksualną oraz zdrowotną w naszym kraju. Konsekwencją tego jest nikła świadomość własnego ciała, poczucie wstydu i opory przed otwartym mówieniem o swojej seksualności, ale też po prostu brak wiedzy. Dotyczy to zwłaszcza dojrzałego pokolenia, podkreśliła specjalistka.

  Niewłaściwie rozpoznanie

  Wyniki badania potwierdzają m.in., że znajomość symptomów menopauzy jest wśród Polek ograniczona. Kobiety kojarzą ją głównie z występowaniem nieregularnych menstruacji oraz napadami gorąca, mimo że spory ich odsetek uskarża się także na inne dolegliwości, towarzyszące przekwitaniu. Wśród nich wymieniane są wahania nastroju (47 proc. badanej grupy), problemy ze snem (46 proc.), czy problemy ze stawami (51 proc.).

  - Część pań leczy wówczas lęki i depresje, nie zdając sobie sprawy, że ich przyczyną są wahania hormonalne związane z menopauzą - zwraca uwagę Procak. Dodaje też, że kobiety muszą pamiętać, że okres menopauzy trwa od dwóch do pięciu lat, a jego objawy mogą być bardzo złożone. I choć tego procesu zatrzymać się nie da, to można złagodzić jego objawy odpowiednio dobraną terapią.

   

  Zobacz jak powinno się walczyć z objawami menopauzy, którym często towarzyszy wzrost wagi. W programie "Pożegnanie z wagą" ekspertka daje cenne rady żywieniowe.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Pauza dla pomyslenia
  Tak, tak. Jedzcie tabletki!
  ~nikki /2016-03-26 20:50
 • polki i menopauza
  Polki z zasady nie przyznaja sie do swojego wieku, bo jest jeden z tematow tabu.
  Soosie /2016-03-26 19:20
 • Menopauza
  Większość kobiet doskonale zdaje sobie sprawę z menopauzy, tyle że traktują ją jako rzecz tak naturalną, że nie zwraca się na nią uwagi. Proszę lepiej napisać artykuł, jak odnoszą się do menopauzy lekarze, zarówno pierwszego kontaktu jak i ginekolodzy. Kobiety dostają jasny przekaz: nie pieścić się, nie narzekać, nie wydziwiać i pogodzić się z myślą, że to starość i lepiej nie będzie. Dawanie do zrozumienia, że "babie się w głowie poprzewracało", "na stare lata fiołki jej w głowie kwitną", i że "wnukami się zająć, a nie głowę zawracać", jest niestety zbyt częste nawet wśród specjalistów. A wspominanie np. o spadającym libido może spotkać się z lekceważącą, i wręcz obraźliwą reakcją lekarza.
  ~nick /2016-03-26 18:48

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...