Informacje
 • Potrzeby seksualne Polek rosną. Według badań co druga współżyje kilka razy w tygodniu

  15-12-2016 19:20 Tak wynika z nowego raportu o seksualności
  Potrzeby seksualne Polek rosną. Według badań co druga współżyje kilka razy w tygodniu

  Prof. Lew-Starowicz o wynikach raportu o seksualności kobiet w Polsce

  Polki mają coraz większe potrzeby seksualne i chętniej się do tego przyznają - wynika z raportu pt. "Seksualność kobiet. Raport 2016". Dotyczy to również kobiet po menopauzie, a nawet pań po 70. roku życia.

  Trzecia edycja raportu na temat seksualności Polek została zaprezentowana w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. Jego podstawą są wyniki badania ankietowego na reprezentatywnej próbie 1054 kobiet w wieku od 18 do ponad 70 lat. Przeprowadziła je, w ramach pracy doktorskiej, Kamila Czajkowska pod kierownictwem prof. Zbigniew Lwa-Starowicza.

  Wzrost potrzeb

  Jak ocenił prof. Lew-Starowicz, porównanie najnowszych wyników z raportem z 1992 r. oraz z 2005 r. sugeruje, że rosną potrzeby seksualne polskich kobiet. Na przykład, ponad trzy czwarte pań (76,5 proc.) przyznaje się, że ma potrzebę uprawiania seksu co najmniej raz w tygodniu, podczas gdy w raporcie z 2005 r. odsetek ten wyniósł 52,6 proc., a w 1992 r. - 35,3 proc. Znacznie spadła populacja pań uprawiająca seks rzadziej niż kilka razy w miesiącu - do 6,2 proc., podczas gdy w 2005 r. odsetek ten wyniósł 13 proc., a w 1992 r. - 22,6 proc. Kilka razy w tygodniu seks uprawia ponad 50 proc. Polek.

  Wśród innych danych, które sugerują, że rosną potrzeby seksualne polskich kobiet, ekspert wymienił fakt, iż ponad jedna czwarta badanych oceniła swoją liczbę stosunków seksualnych na niedostateczną. Poza tym, blisko 85 proc. badanych pań deklaruje, że seks odgrywa w ich życiu istotną rolę. Jedynie 7,5 proc. ankietowanych oceniło, że jest on zupełnie nieistotny.

  Co ciekawe, w stosunku do 2005 r. spadła liczba pań mających jednego partnera seksualnego w ciągu życia - z 43 proc. w 2005 r. do 31 proc. w 2016 r. Odnotowano natomiast niemal dwukrotny wzrost odsetka pań mających od 6 do 10 partnerów - z 5 proc. do 9 proc. Co więcej, wzrósł też odsetek Polek mających 2-4 partnerów poza stałym związkiem.

  Orientacja seksualna

  Prof. Lew-Starowicz zwrócił uwagę, że wyraźnie zwiększył się też odsetek kobiet, które deklarują, że nie są heteronormatywne. Przedtem, na pytanie o orientację seksualną, duża grupa pań w ogóle nie udzielała odpowiedzi, a odsetek tych, które deklarowały, że są homo- lub biseksualne wynosił 3-4 proc. W najnowszym badaniu 18 proc. pań podało, że nie są heteronormatywne.

  Zdaniem Kamili Czajkowskiej najnowsze badanie dowodzi, że również w życiu Polek po 60. i 70. roku życia seks pełni ważną rolę. Chociaż w tych grupach wiekowych zmniejsza się odsetek pań aktywnych seksualnie, to i tak niemal dwie trzecie z nich wciąż uprawia seks.

  Menopauza

  - Niestety, o grupie kobiet w wieku pomenopauzalnym generalnie nie mówi się w kontekście seksualności. Mówi się raczej o problemie menopauzy, o jej objawach, radzeniu sobie z nimi, o tym, że libido spada. Seksualność kobiet po sześćdziesiątce to temat tabu - zaznaczyła specjalistka.

  Tymczasem z badania wynika, że kobiety starsze bardzo podobnie oceniają rolę seksu w swoim życiu do kobiet w wieku 35-49 lat. Nie ma też istotnych różnic między tymi grupami, jeśli chodzi o ocenę własnej atrakcyjności seksualnej - blisko połowa pań po 60. roku życia uważa się za atrakcyjne pod tym względem.

  Ogólnie rzecz biorąc wśród pań po menopauzie (tj. po 50. roku życia) odnotowano spadek odsetka uprawiających seks kilka razy w tygodniu. Czajkowska zaznaczyła, że istotnym problemem w przypadku starszych kobiet jest to, że najrzadziej ze wszystkich grup wiekowych zgłaszają się do specjalisty z różnego rodzaju zaburzeniami seksualnymi.

  Prof. Lew-Starowicz poinformował na konferencji, że pełna wersja raportu „Seksualność kobiet. Raport 2016” ukaże się na początku stycznia 2017 r. Będzie liczyła około 170 stron. Sponsorem publikacji jest firma Polpharma.

  Dowiedz się, jak sport wpływa na seks. Obejrzyj rozmowę z ekspertem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • 7,5%
  Do Zuzy, Zadowolonej i asdf: a może przyjmijcie do wiadomości, że to Wy jesteście inne od większości kobiet? Nawiasem mówiąc pochwalić, pogratulować i "tak trzymać"!

  Co do mnie... Czy jestem słaby w te klocki? Wydaje mi się, że nie. Nie jestem typem dwuminutowca - to zawsze ona pierwsza "wymiękała" (najczęściej po jakiejś godzinie igraszek mówiła, że ona już nie daje rady). Czy jestem nudny? To ja zawsze byłem ten z pomysłami i urozmaiceniami (nie mylić z udziwnieniami tudzież ekscesami). A to masaż całego ciała jakimś fajnym kremem (albo jakimś smakowitym - zgadnijcie po co ;), a to aromatyczna kąpiel przy świecach, a to komplet fajnej bielizny w prezencie (bielizna zawsze lądowała w szafie i nigdy jej nie opuszczała)... Czy nie zabieram jej nigdzie? A i owszem. Reakcja? "Na zakończenie tak udanego dnia"... proponuje grę w scrable. A i owszem - gram. W trakcie grania ogarnia ją senność i mówi, że idzie spać. Na koniec jeszcze poprosi, żebym się do niej przytulił, żeby mogła zasnąć rozanielona. Przytulam się. Zasypia.

  A tak w ogóle to nie narzekam, tylko stwierdzam fakty. Pogodziłem się z tym, że jej potrzeby w tym zakresie przeminęły i do niczego jej nie zmuszam.

  Rozmawiam czasami o tym i z kobietami i z mężczyznami - znam tylko dwa przypadki oziębłych mężów (nie wiem ilu jest słabych, bez polotu albo zaniedbanych oblechów) i chyba tylko trzy "ogniste" mężatki (reszta niestety zachowuje się tak, jak moja druga połowa - przed urodzeniem dziecka było super lub co najmniej ok, po porodzie poza dzieckiem niczego jej nie trzeba). Tak to życie najwyraźniej jest ułożone.
  ~egavoy /2016-12-16 21:19
 • bzdura
  chyba z kochankiem
  ~zdzichu z 25 cm /2016-12-16 21:13
 • do phi / do 7,5
  faktycznie nie wiem skąd takie wyniki ... ja też mam egzemplarz z tych 7,5 %... co więcej nie mogę znaleźć żadnej Pani z tej większości :-(
  ~husband /2016-12-16 11:54
 • Spoko, spoko
  Wyjdą za mąż, to im przejdzie.
  ~Szczepan /2016-12-16 10:34
 • To jakaś manipulacja
  To jest jakaś manipulacja albo ankieta została wykonana wśród "odpowiedniej" grupy.
  Ja ma raz na dwa tygodnie anie kilka razy w tygodniu. MOże sie pomylili i powinno być kilka razy w roku ?
  ~zmanipulowany /2016-12-16 10:13

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...