Informacje
 • Pożyjemy nawet 120 lat?
  Lek na długowieczność na ostatnim etapie badań

  25-12-2015 11:06 Rusza najważniejsze badanie w erze nowoczesnej medycyny
  Pożyjemy nawet 120 lat? <br />Lek na długowieczność na ostatnim etapie badań

  Lek na długowieczność w fazie badań klinicznych

  Unsplash/Ale Harvey

  Marzenia o eliksirze młodości mogą się wreszcie spełnić. W 2016 roku rozpoczną się pierwsze badania kliniczne, które mają wykazać czy lek na cukrzycę o nazwie metformina może przedłużyć życie ludzkie.

   

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  - Z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie to najważniejsze badanie w erze nowoczesnej medycyny – powiedział prof. Jay Olshansky z University of Illinois w Chicago.

  Metformina jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych leków w medycynie. Odkryto ją w latach 20. XX w., a zaczęto stosować w leczeniu cukrzycy typu 2 w 1957 roku w Europie. Środek szybko zdobył uznanie. W Stanach Zjednoczonych w 2014 roku na jeden z leków zawierających tę substancję wypisano aż 59 mln recept.

  Lek ten jest jednym z podstawowych farmaceutyków stosowanych w leczeniu cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwości organizmu na działanie insuliny i zmniejsza wydzielanie glukozy przez wątrobę. Ma jednak wielorakie działanie. Zmniejsza we krwi stężenie trójglicerydów i cholesterolu, co obniża ryzyko zawału serca. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.

  Metformina wydłuża życie


  Zauważono nawet, że metformina wydłuża życia chorych na cukrzycę typu 2, co jest jeszcze bardziej zdumiewające. Zwykle żyją oni o 8 lat krócej niż osoby, które nie chorują na cukrzycę. Tymczasem z badań przeprowadzonych wśród 180 tys. diabetyków przez specjalistów Cardiff University w Wielkiej Brytanii wynika, że ci, którzy regularnie zażywają metforminę, cieszą się o 15 proc. dłuższym życiem od osób zdrowych.

  Jeszcze bardziej optymistycznie wypadły badania na zwierzętach. Eksperymenty na myszach wykazały, że metformina dodawana do karmy jest w stanie przedłużyć im życie nawet o 40 proc. Dłużej żyły również nicienie, na dodatek rzadziej chorowały i nie wykazywały tego, co u ludzi nazywamy zmarszczkami. Myszy miały z kolei mocniejsze kości.

  - Jeśli lek ten działa w taki sposób u zwierząt, to podobnie powinien wpływać na organizm ludzi - twierdzi prof. Jay Olshansky.

  Jak niskokaloryczna dieta


  Prof. Gordon Lithgow z Buck Institute for Research on Aging uważa, że odkrycie metforminy jako środka odmładzającego i przedłużającego życie może mieć większy wpływ na współczesną medycynę, aniżeli postęp jakie w ostatnich latach dokonał się w leczeniu nowotworów. Z badań wynika, że metformina spowalnia starzenie się na poziomie komórkowym. Działa podobnie jak dieta niskokaloryczna, z tą różnicą, że nie wymaga głodzenia się.

  - Zahamowanie przez metforminę procesów starzenia się może sprawić, że ludzie będę żyć dłużej i opóźnione zostanie powstawanie wielu schorzeń - podkreśla prof. Lithgow, który będzie prowadził badania kliniczne nad metforminą.

  Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na badania o nazwie TAME, którymi objętych zostanie 3 tys. Amerykanów w wieku 70-80 lat, najbardziej zagrożonych zawałami serca, nowotworami oraz demencją. Obserwacje te rozpoczną się w 2016 r. Prof. Lithgow uważa, że dzięki metforminie będą oni rzadziej chorować, a niektórzy mogą dożyć nawet 110-120 lat.

  Dyrektor American Federation for Aging Research, Stephanie Lederman zwraca jednak uwagę, ze metformina nawet jeśli potwierdzi swe zalety, nie jest lekiem odmładzającym.

  - Dążymy jedynie do tego, żeby ludzie mniej chorowali i dłużej żyli - podkreśla.

  120 lat życia

  Badania nad metforminą jako lekiem przedłużającym życie będzie prowadził prof. Nir Barzilai z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. Nie wymagają one zgody firmy, która go po raz pierwszy opracowała, ponieważ już przed wieloma laty wygasły do niego prawa patentowe. Jest to tzw. lek generyczny (odtwórczy) wytwarzany przez wiele firm farmaceutycznych na świecie.

  Badania kliniczne finansowane są przez niezależne organizacje, głównie przez American Federation for Aging Research. Potrzebne są jednak wieloletnie obserwacje, które potwierdzą przedłużające życie działanie leku. Trzeba również wykazać, że taka kuracja nie powoduje poważniejszych skutków ubocznych.

  Ruszaj się

  Kluczem do długiego zdrowego życia jest też aktywność fizyczna, o czym przekonują Lidia Konkel, tancerka, i trenerka areobiku Anna Marchewka. I choć jedna ma 54 lata, a druga 81 lat, to kondycji i figury mogłaby im pozazdrościć niejedna 20-latka.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Biegi itd
  Ostatnio czytałem ,że biegi nie są wcale takie zdrowe. Powodują szybszy reumatyzm a co najgorsze "ubijanie się " dysków w kręgosłupie oraz zmniejszanie szpar w stawach biodrowych.
  ~irek /2018-01-13 15:29
 • Po co?
  Po co mamy żyć 120 lat? Żeby pracować do 110? Wydłużenie młodości miałoby sens, ale wydłużanie starości sensu nie ma. Ciało można zmusić do życia 120 lat, ale żaden mózg tego nie wytrzyma
  ~zuza /2015-12-26 16:04
 • 120 lat
  ZUS zablokuje
  ~mis665 /2015-12-26 12:31
 • Tak mi szkoda Zosi" Tak mi przykro"
  "Czas" to pojęcie wzgledne.
  Dla Boga 120 lat może oznaczać w naszym wymiarze ziemskim 12 000 lat.
  (Pisma Świętego nie czyta się dosłownie/
  - o tym każdy ksiādz wie.
  ~Jam jest /2015-12-26 02:49
 • tak mi przykro
  I rzekł Bóg: nie będzie przebywał duch mój w człowieku na zawsze, gdyż jest on tylko ciałem. Będzie więc życie jego trwać STO DWADZIEŚCIA LAT.
  ~Zosia /2015-12-25 12:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...