Informacje
 • Pracujemy za dużo, śpimy za mało. "Doba się nie rozciągnie"

  06-08-2015 13:30 Brak snu zmniejsza naszą wydajnosć

  Polacy zbyt mało śpią

  Shutterstock

  Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki mocnej kawy? Ciężko pracujesz cały dzień i siedzisz do późnych godzin wieczornych? Wielu Polaków nie ma czasu na sen. Taki tryb życia może negatywnie wpływać jego jakość.

   

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Według statystyk prawie połowa Polaków jest niewyspana. Eksperci dr Michał Skalski, specjalista w sprawie zaburzeń snu oraz dr Krzysztof Mizera, fizjolog sportu Centrum Olimpiacos przekonują, że czas przespany, to nie jest czas zmarnowany. Wręcz przeciwnie.

  Przyczyny

  - Młodym ludziom brakuje czasu na sen z powodu pracy i aktywnego trybu życia. Za to w późniejszym wieku obowiązków mamy coraz mniej i czasu na sen jest więcej, jednak ten nie przychodzi. Starsi ludzie bardzo często cierpią na bezsenność - mówi dr Michał Skalski.

  Statystycznie na niedobór snu cierpi 20-30 procent młodych ludzi i około 50 procent osób w wieku emerytalnym. Tendencja ta pogłębiła się w ostatnich latach.

  - Powodów jest wiele. Wiele osób pracuje do późna, potem stoją w korkach, podejmują także aktywności fizyczne. Jest też rodzina i różne obowiązki domowe. A doba się nie rozciągnie - mówi dr Krzysztof Mizera.

  Skutki

  Brak snu wpływa niekorzystnie na naszą wydajność. Niewyspani jesteśmy mniej kreatywni, mniej skupieni, często bardziej podenerwowani. Szansa na osiągnięcie sukcesu w takim stanie znacząco maleje.

  - Na szczęście organizm w jakimś stopniu potrafi się adaptować do warunków. Śpiąc po 4-5 godzin dziennie jesteśmy w stanie nauczyć się wysypiania. Choć dotyczy to tylko dorosłych osób i to też nie wszystkich - dodaje dr Skalski.

  Zdrowy sen

  Należy pamiętać, jak ważną rolę odgrywa sen w zdrowym i aktywnym stylu życia, ponieważ jest odpowiedzialny za regenerację organizmu po wysiłku. Zarówno fizyczną jak i psychiczną.

   

  - Osoby, które pracują w korporacjach i mają pracę umysłową, powinny kłaść duży nacisk na odpowiednią dawkę snu każdego dnia - informuje dr Mizera.

  Zaleca się spanie przez 6 do 8 godzin w ciągu dnia. Sen składa się z cykli 1,5-godzinnych w tym około godzina to sen głęboki, niezbędny dla naszej regeneracji. Żeby rano być wyspanym, potrzeba w sumie 2 godzin snu głębokiego.

  - Co prawda zużywamy na sen aż 1/3 naszego życia. Jednak dzięki temu pozostała jego część ma lepszą jakość - podsumowuje Skalski.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zaczniemy od prawie 30 stopni na termometrach. Oznacza to, że nadal...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem niżu Jorn znad północno-wschodn...