Informacje

 • Same zalety i proste zasady.
  DASH okrzyknięto najlepszą dietą

  22-01-2017 14:37

  Po raz kolejny wygrywa w rankingach

  Ważny jest dobór odpowiedniej diety

  Shutterstock

  Po raz siódmy dieta DASH została uznana przez naukowców za najlepszy plan odżywiania. Nie chodzi w niej tylko o gubienie zbędnych kilogramów, ale głównie o polepszenie jakości życia, utrzymywanie sprawności fizycznej i zapobieganie cukrzycy i chorobom serca. Dietetyk Urszula Somow mówiła, jak należy się odżywiać według diety DASH.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Amerykański Narodowy Instytut Serca i Płuc i Układu Krwiotwórczego uznał, że najlepszą dietą jest dieta DASH. Dietetyk Urszula Somow w programie "Wstajesz i Weekend" przyznała, że jest ona podobna do diety śródziemnomorskiej, która jest uznawana za jedną ze zdrowszych.

  - Myślę, że przestrzegając  diety DASH, zyskamy nie tylko jeżeli mamy problemy z wysokim ciśnieniem. Badania wskazują, że zmniejsza ona stany zapalne, pomaga przeciwdziałać udarom i chorobom serca. Ponadto pomaga obniżać cholesterol i sprawdza się podczas zaburzenia gospodarki glukozy - powiedziała Somow.

  Więcej fasoli, mniej mięsa

  Podstawowe zasady diety DASH są łatwe.

  - Są to takie zasady, jakie dietetycy powtarzają nam już od wielu lat - stwierdziła Somow.

  Dieta opiera się na produktach naturalnych, mało przetworzonych. Warzywa i owoce to podstawa. Orzechy i strączki należy jeść dwa-trzy razy w tygodniu. Tak samo nasiona roślin strączkowych, czyli soję, soczewicę, fasolę.

  - To szereg produktów, o których często zapominamy, a jeszcze dawniej na naszych stołach często gościły - przyznała dietetyk.

  Należy zmniejszyć konsumpcję mięsa. Warto sięgnąć po nisko tłuszczowy nabiał, a tłuszcz powinien być pochodzenia roślinnego. Dietetyk podkreśla, że osoby z chorobami układu krążenia powinny uważać z tłuszczem, zarówno zwierzęcym, jak i roślinnym.

  Założeniem diety DASH jest również picie dwóch litrów płynów dziennie. Dietetyk podkreśla, żeby ich ilość należy równomiernie rozłożyć w ciągu dnia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Co specjalista od żywienia to inne podejście do sprawy
  Jedni twierdzą że mięso szkodzi, inni że zboża bo gluten, nabiału nie można bo zabójcza laktoza... Słyszałem też że węglowodany w nadmiarze też są szkodliwe więc owoców też nie powinno się jeść. W warzywach strączkowych też ponoć jest jakieś szkodliwe cholerstwo... Może wzorem Toma Cruse'a trzeba przejść na oświeconą dietę i żywić się energią z kosmosu?
  AlfK /2017-01-23 16:14
 • czyli po prostu "nie żryj tyle"
  czyli po prostu "nie żryj tyle"
  ~ober_fest /2017-01-23 11:20
 • Ciągle tyję
  Odżywiam się zdrowo, mało mięsa, dużo różnego dziadostwa, przyznaje podjadam, wody nienawidzę ale zdrowe soczki litrami, palę mało piję więcej, mam czterdziestkę i tyję jak balon. Z 80 w 3 lata na 93 Co się dzieje?
  ~Becksa /2017-01-23 00:29
 • kminek
  Do fasoli,soczewicy I innych roslin straczkowych nalezy dodac lyzeczke zmielonego kminku I wspomniany problem wiatrow nie istnieje. Warto o tym pamietac, zamiast zmagac sie z dyskomfortem.

  ~pauli /2017-01-23 00:19
 • Puszkin
  Nie jem mięsa od 20 lat,wsuwam jabłka z ogryzkami,warzywa i owoce z polskiej wsi i czasem raczę się wyśmienitymi nalewkami domowej roboty-jestem szczęśliwa.
  Roma Puszkin /2017-01-22 21:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...