Informacje

 • Schudła ponad 70 kilogramów w półtora roku. "Po euforii przyszła gorycz"

  04-03-2017 12:18

  Jak zacząć walkę o szczupłe ciało?

  Metamorfoza Danuty Awolusi

  Fot.: Danuta Awolusi, film: TVN24

  - Trzeba nauczyć się kochać swoje ciało - radzi Danuta Awolusi, która w 18 miesięcy schudła 70 kilogramów. Na pierwsze efekty musiała jednak czekać aż pół roku. Po wybuchu euforii pojawił się jednak niedosyt. Wtedy potrzebna jest praca nad swoimi myślami.

  - Odchudzanie zaczyna się w głowie. Przychodzi moment, kiedy nagle czujemy, że wszystko w życiu zgrzyta i to się zaczyna przekładać na inne sfery. U mnie tak było - mówi Danuta Awolusi w programie "Wstajesz i Weekend". - To jak my wyglądamy i ile ważymy, jest pewnym elementem. Można się o to martwić zdrowotnie. Ważne jest to, co jest w głowie. Ja nagle odkryłam, że moje poczucie wartości jest tak niskie, że już po prostu nie daję rady - dodaje.

  Pani Danuta ważyła 140 kilogramów. Jak sama mówi, to już jest duża nadwaga, która wymaga sporego wysiłku oraz cierpliwości, żeby z nią walczyć.

  - Pierwszym postanowieniem było znalezienie nowego jadłospisu, który będzie mi smakował. Na nowo zaczęłam odkrywać to, że jedzenie ma smak - twierdzi Awolusi. - Przez pierwszych sześć miesięcy moje ciało nie reagowało na dietę. Zmieniłam moje nawyki żywieniowe stopniowo, bo wiedziałam, że osoba, która waży ponad 130 kilogramów, nie jest w stanie przeżyć o liściu sałaty. Wycofałam smażenie, białe pieczywo, a ubrania ciągle te same. Trzeba się na to przygotować. Nie chudnie się po to, żeby zmieniać ubrania, czy żeby za pół roku wrócić do swoich nawyków żywieniowych. Te zmiany w żywieniu muszą zostać do końca życia. Przestałam już myśleć o jedzeniu, że jest niskokaloryczne, tylko, że jest zdrowe - dodaje.

  Oczekiwane efekty

  Dopiero po pół roku od rozpoczęciu procesu odchudzania pani Danuta zaczęła widzieć efekty.

  - Nagle w wakacje niespodziewanie stałam się osobą dużo szczuplejszą. Wtedy zaczęła się euforia - mówi. - Po tych 18 miesiącach, kiedy osiągnęłam wagę idealną dla siebie, przyszła też gorycz. Myślałam - "jestem chuda laska, gdzie jest tłum facetów, gdzie jest dobra praca, gdzie świat u moich stóp". W mojej głowie tak się wydawało, że gruba tego wszystkiego mieć nie może. Wtedy zaczął się proces pracy nad sobą i nad głową, który trwa do dzisiaj - dodaje.

  Praca nad myślami

  Bardzo ważne w procesie odchudzania jest wsparcie.

  - Myślę, że sama nie dałabym rady. Podzielcie się swoim problemem z kimś, kto nie jest z waszego otoczenia, kto was nie ocenia. Moja pani psycholog zaczęła powolutku odkopywać moją kobiecość i poczucie tego, że jestem człowiekiem. Do dnia dzisiejszego na terapii nieraz wychodzi, że ja uważam siebie za ciało. Nad tym trzeba pracować. Trzeba nauczyć się kochać swoje ciało. Nieważne czy ja ważę 100 kilogramów, czy 69, liczy się to, kim ja jestem w środku i jak siebie pokazuję innym. Kiedy byłam otyła, nie dbałam o siebie. Myślałam, że po co mam się pięknie stroić i ubierać. "Przecież jestem skazana na niebyt". Byłam dla mężczyzn niewidzialna. Stałam obok nich, ale oni zawsze wybierali koleżankę obok, żeby porozmawiać. To bardzo silnie oddziałuje - mówi pani Danuta.

  Żyjemy krócej niż Europejczycy

  Otyłość wpływa również na długość życia. Jak wynika z najnowszych badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, mężczyźni w Polsce żyją przeciętnie 73,8 lat. To o cztery lata mniej niż średnia europejska. Tymczasem kobiety cieszą się życiem dłużej, bo przeciętna długość życia kobiety w Polsce to nieco ponad 81 lat i 6 miesięcy. To prawie półtora (1,4) roku mniej niż kobiety w Europie.

  Długość życia zależy od różnych czynników środowiskowych, ale w głównej mierze od wykształcenia. Wyżej wykształcony Polak żyje około 12 lat dłużej od pozostałych. Wśród kobiet zanotowano 5 lat różnicy, jeśli chodzi o wykształcenie i długość życia. Według badań, osoby lepiej wykształcone częściej jedzą warzywa i owoce.

  Jeśli chodzi o wagę, to wśród mężczyzn powyżej 18. roku życia zbyt wysoką masę ciała ma 68,2 proc., zaś w przypadku kobiet nadwaga lub otyłość dotyczy 60 proc. dorosłej populacji.

  Bez względu na wykształcenie wśród Polaków mało popularne są systematyczne ćwiczenia. Odsetek osób, które odbywają regularne treningi nie przekracza 6 proc.

  Zobacz całą rozmowę z Danutą Awolusi:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Lekarz kazał mi schudnąć
  Ja też miałam problem ze stawami i kręgosłupem. Lekarz kazał mi schudnąć, bo to wszystko przez nadwagę. Tylko że na mnie nie działały żadne diety. Ćwiczyć nie mogłam, bo to za bardzo obciążała moje stawy i kręgosłup. Zdecydowałam się na zabieg założenia balonu orbera. Zaczęłam jeść mniej i unikać smażonych potraw i słodyczy. Po trzech miesiącach od zabiegu mogłam już zapisać się na siłownie. Bałam się trochę o mój kręgosłup, ale na początku nie ćwiczyłam zbyt intensywnie, więc nic złego się nie działo. Ogólnie schudłam w pół roku 19 kilogramów.
  ~Lucyna /2017-04-10 10:55
 • Odchudzanie zaczyna sie w glowie
  Pani Danuta bardzo madrze opowiada o calym procesie jakim jest odchudzanie. Odchudzanie musi zaczac sie w naszej glowie i trzeba znalezc taka prawdziwa motywacje. Utrata kilogramow nic nie pomoze jezeli nie zmeni sie natawienie do samego siebie
  ~Ani /2017-03-05 19:37
 • To ratuje życie
  Moja znajoma schudła o 60 kg w ciągu 2 lat. Musiała, bo zaczęły jej wysiadać stawy. Już taka odchudzona przeszła zator płucny. Nie wiedząc, co jej jest, spacerkiem dotarła z pracy na SOR. A tam panika, natychmiastowo na wózek i "proszę się nie ruszać". Lekarze jej potem powiedzieli, że powiększone serce - nawykłe do podtrzymywania latami dwukrotnie większej wagi - było w stanie ją podtrzymać nawet wtedy, kiedy krążenie płucne było silnie upośledzone zatorem. Żyje, pracuje nadal...
  takisobienick /2017-03-05 00:23
 • Super, GRATULUJE !
  Fajna babka i śliczna buzia, super, często po diecie zmieniają się rysy i nie zawsze na korzyść niestety.
  ~Kamnne /2017-03-04 21:10
 • Mega zmiana
  Fajna pani, fajna rozmowa, fajny wygląd. Brawo za samozaparcie, za zmianę siebie i własnego życia. I powodzenia
  ~Obserwatorka /2017-03-04 15:19

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Fala bardzo ciepłego i suchego powietrza zbliża się do naszej części Europy. Obe...

Wojciech Raczyński

alt

Polska leży w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. ...