Informacje
 • Szokujące odkrycie. Picie mleka mogło uszkodzić neurony w mózgu

  11-12-2015 10:59 Badano wpływ diety na rozwój choroby Parkinsona
  Szokujące odkrycie. Picie mleka mogło uszkodzić neurony w mózgu

  Okazuje się, że picie mleka nie zawsze jest dobrym pomysłem

  Shutterstock

  Picie mleka, jeśli nie jest się uczulonym i bez trudu się je trawi, jest wręcz zalecane. To w końcu źródło wartościowych składników mineralnych. Wstępne ustalenia grupy naukowców sugerują jednak, że nie zawsze tak jest.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

  Ustalenia badań Roberta Abbotta z japońskiego Uniwersytetu Medycznego Shiga i jego współpracowników sugerują, że spożywanie nabiału jest powiązane z ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. Analiza opublikowana została na łamach magazynu "Neurology". Naukowcy przypuszczają, że produkty mleczne działają destrukcyjnie na neurony ruchowe.

  Na tropie winowajcy

  Już wcześniej spekulowano, że niewielkie ilości substancji, jakie wykrywano w pozyskiwanym od krów mleku, mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie konsumentów. Jednakże dowodów, aby takie ilości faktycznie szkodziły, było niewiele i trudno było nimi taką tezę obronić.

  Zespół Abbotta trafił na obiecujący trop, analizując dane pozyskane w ramach badań konsekwencji skandalicznego zatrucia środowiska, do jakiego doszło w 1980 roku na Hawajach. Wówczas do ochrony upraw ananasów używano m.in. pestycydu chlorowcoorganicznego. Jego obecność wykryto w mleku krów karmionych paszą, produkowaną m.in. z resztek ananasa.

  Przypadki i twarde fakty

  Zbiegiem okoliczności jednocześnie prowadzono szczegółowe badania, w których uczestniczyło 8 tys.

  mężczyzn. Dostarczali szczegółowych informacji o swoim stylu życia, określając dokładnie, co, kiedy i w jakich ilościach jedli i pili, od momentu, gdy dorośli aż do śmierci. Część z nich zgodziła się darować swoje mózgi naukowcom do dalszych badań.

  Podczas szczegółowych badań 449 mózgów badacze skupiali się m.in. na neuronach w obszarze, o którym wiadomo, że ulega znacznej degeneracji w miarę rozwoju choroby Parkinsona.

  Nie do końca takie zdrowe

  Okazało się, że u mężczyzn, którzy zadeklarowali spożywanie więcej niż 2 szklanek mleka dziennie, mieli wyraźnie cieńsze połączenia neuronowe w tej części mózgu. Sugeruje to wystąpienie zaburzeń pracy tych nerwów. U mężczyzn, którzy pili mniej mleka lub zupełnie go nie spożywali, połączenia były w lepszej kondycji.

  Ponadto wykryto obecność określonych węglowodorów chlorowanyc, zwanych heptachlorem epoksydowym.

  Ciekawe jest również ustalenie wynikłe ze zbadania, kiedy właściwie komórki w tym regionie obumarły. Odkryto, że były "skażone" heptachlorem epoksydowym na długo zanim obumarły. To z kolei sugeruje, że ten związek jest odpowiedzialny za gorszy stan połączeń w obszarze powiązanym z chorobą Parkinsona.

  Właściwy trop

  Abbott zaznaczył, że jego zespół nie miał próbek mleka, które spożywali badani, więc mogą jedynie

  przypuszczać, że mają rację. Ich teoria jest logiczna i łatwa do wyjaśnienia.

  - Co prawda nie mamy jeszcze wszystkich danych, jednakże jesteśmy blisko odkrycia. Dane są niekompletne, ale podejrzanie dobrze układają się w logiczną całość - przyznał Abbott.

  W USA produkcja heptachloru epoksydowego została wstrzymana, a jego stosowanie zakazane przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że utrzymuje się w glebie i wodzie przez wiele lat. Abbott zaznaczył, że wykrywa się jego obecność m.in. w eksportowanym do Włoch mleku, pochodzącym od etiopskich krów i kóz.

  Nie rezygnuj

  Naukowiec podkreślił, że ustalenia jego zespołu w żadnym wypadku nie powinny zostać odebrane jako sugerujące, że picie kilku szklanek mleka dziennie jest równoznaczne z proszeniem się o chorobę Parkinsona.

  - Należy dalej zagłębiać się w analizowanie wpływu diety na chorobę Parkinsona - podkreślił Abbott. - Powinno nam to także dać do myślenia, żeby zmienić sposób, w jaki patrzymy na jedzenie. Ono nie składa się tylko z określonych składników odżywczych, w nim jest jak widać znacznie więcej - dodał.

  - Nie należy również od razu przestać pić mleka, sam piję kilka szklanek w ciągu dnia - dodał. Nie kryje jednak, że jego badania zmotywują pozostałych, aby zajęli się analizą, w jaki sposób chemikalia stosowane w rolnictwie, przenikające do wody i gleby, a finalnie do jedzenia i naszego organizmu, wpływają na ludzkie zdrowie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wtopa Panowie Naukowcy
  Czytając ten teks można zauważyć takie stwierdzenia :"Naukowcy przypuszczają , wcześniej spekulowano , Zespół Abbotta trafił na obiecujący trop , Sugeruje to wystąpienie zaburzeń " i wiele wiele innych domniemań. Ludzie zacznijcie myśleć samodzielnie , obecne masmedia wciskają Wam wszystko a Wy w to wierzycie.
  ~mama z tata /2015-12-11 23:19
 • Nadmiar wapnia
  Jak się spożywa produkty mleczne (z wyjątkiem masła) oraz pije się wodę z zawartością wapnia powyżej 10mg/litr, to w organizmie powstaje nadmiar wania (medycy to nazywają paradoksem wapiennym).
  Nadmiar wapnia powoduje powstawanie raka, kamieni nerkowych, kamieni żółciowych, cukrzycy i wapn jest niezbędnym pierwiastkiem do wytwarzania blaszek miażdżycowych. Bez nadmiaru wapnia w organizmie nie powstanie miażdżyca ani wiele innych chorób.
  ~kangur /2015-12-11 19:21
 • Całe szczescie
  Całe szczescie, ze w koncu sa jakies konkretne badania potwierdzające szkodlowosc mleka. Dla mnie świeże mleko jest obrzydliwe. I proszę zauważyć, ze większość dzieci w przedszkolach tez odruchowo buntuje sie na mleko (i zupy mleczne), ale tak im wmuszany, ze w koncu ten instynkt gubią.
  ~Malwa /2015-12-11 17:33
 • co ona pieprzy
  Moja babcia codziennie pije mleko i właśnie skończyła 90 lat, a pamięć ma nastolatki. Ludzie na wsiach całe życie piją mleko i jedzą jajka, które też próbuje się nam wmówić, że są niezdrowe.
  ~Hegemon /2015-12-11 16:14
 • mleko?
  Co te biedne krowki dostaja do paszy chemi to radze z tego zaraz zrezygnowac,to mleko tylko z nazwy jest mlekiem,
  ~kura /2015-12-11 15:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...