Informacje
 • Szpagat dla początkujących. Jak to zrobić?

  05-05-2015 15:37 Ćwiczenia pokazuje "Studio Active"

  Żeby zrobić szpagat, trzeba dobrze się rozciągnąć

  Szpagat to figura, której wykonanie dobitnie udowadnia, że jesteśmy naprawdę wygimnastykowane. Dla niektórych jest jak Święty Graal! Zobacz, jak porządnie się rozciągnąć zanim zrobisz szpagat.

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Szpagat to figura gimnastyczna polegająca na rozłożeniu nóg w linii prostej względem np. podłoża. Wyróżnia się aż 6 rodzajów:

  Rodzaje szpagatów

  - szpagat francuski - damski - czyli jedna noga jest wystawiona w przód, a druga w tył;

  - szpagat turecki - męski - polegający na rozkroku aż do ziemi;

  - skok jeté (czyt. żete) - spotykany w tanecznych układach (np. w balecie) polegający na wykonaniu szpagatu w powietrzu. Określa się go mianem "roznóżki" lub "poziomki";

  - ponadszpagat - polegający na rozłożeniu nóg pod katem większym niż 180 stopni;

  - szpagat w staniu;

  - igła szpagatowa, czyli szpagat wykonywany w pozycji stojącej, z jedną ręką i obiema dłońmi na podłodze i drugą nogą jak najwyżej w powietrzu.

  Nic na siłę

  Wykonanie szpagatu na siłę, mimo rwącego bólu, może skończyć się poważnymi urazami. Zerwanie czy naciągnięcie mięśni jest nie tylko bardzo bolesne, ale także groźne.

  Nie oznacza to jednak, że szpagat wykonywać mogą jedynie primabaleriny i gimnastyczki artystyczne lub wieloletnie tancerki pole-dance.

  Instruktorka Zuzanna Kijanowska ze studia OH LALA w "Studio Active" pokazała szereg ćwiczeń rozciągających. Wykonywane regularnie w prawidłowy sposób każdego dnia będą przybliżały Cię do upragnionego szpagatu - francuskiego, tureckiego, czy nawet piekielnie trudnego ponadszpagatu.

  Proponowane ćwiczenia rozciągające:

  Połóż się na plecach i przyciągnij jedno kolano, nie odrywając pleców od podłoża. Następnie złap się za stopę i wyprostuj zgiętą do tej pory nogę, delikatnie przyciągając do siebie. Wytrzymaj w tej pozycji około 10 sekund, następnie powtórz z drugą nogą.

  Przejdź do kolejnego ćwiczenia płynnie, przyjmując postawę jak do robienia pompek. Jedną nogę pozostaw wyprostowaną, natomiast drugą zegnij w kolanie i postaw tak, aby stopa znajdowała się na linii opartych o podłoże dłoni.

  Kolejną proponowaną figurą jest pozycja zaprezentowana na zdjęciu poniżej. Pamiętaj o głębokim oddychaniu i wykonywaniu każdej figury na obie nogi.

  Następną figurą jest skłon do wyprostowanej nogi. Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować "zejść" z tej pozycji do szpagatu francuskiego, zaprezentowanego na zdjęciu poniżej (po prawej).

  Jeśli dasz radę i nie sprawia Ci to bólu, możesz z francuskiego szpagatu przejść do szpagatu tureckiego (na zdjęciu poniżej).

  Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować wykonać tak zwaną igłę szpagatową, czyli pozycję, w której jedna noga i obie ręce opierane są na podłożu, a druga noga jest wystawiona możliwie jak najwyżej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...