Informacje
 • Trzy podstawowe błędy początkujących biegaczy

  29-04-2015 09:45 Ekspert radzi, jak ich uniknąć

  Błędy początkujących biegaczy

  fot. Bartek Zborowski / Agencja LIVE, Shutterstock

  Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z bieganiem, to jesteście na dobrej drodze nie tylko do osiągnięcia dobrej formy, ale i popełnienia wielu błędów, które mogą skończyć się bolesnymi kontuzjami. Mateusz Jasiński, trener biegania, w "Rozmowach w biegu" TVN Meteo Active podpowiada co zrobić, żeby ich uniknąć.

   

  TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
  SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW!

  Wielu biegaczy rozpoczyna treningi nie wiedząc wiele o bieganiu. Często kontuzje nie są wynikiem pecha, ale błędów, jakie popełnia się na początku przygody z tym sportem.

  Oto najczęstsze błędy początkujących biegaczy:

  1. porywanie się na maraton lub ultramaraton

  Zacząłeś biegać, robisz postępy, czujesz, że możesz góry przenosić, więc dlaczego... nie wystartować w maratonie? Uwaga! To nie jest dobra droga. Jeżeli już po kilku miesiącach biegania wybieramy tak długi dystans, popełniamy błąd. Mateusz Jasiński radzi, by zrobić to dopiero w chwili, gdy przejdziemy przez podstawy treningu, którym wypracujemy właściwą technikę biegu i przygotujemy organizm do większego wysiłku.

  - Chodzi o to, by nasze ciało było odpowiednio wzmocnione, by dawać sobie radę z większymi obciążeniami - zaznacza Jasiński.

  2. Bieganie w butach minimalistycznych

  Zacząłeś biegać i wybierasz pierwsze buty. Wchodzisz do sklepu i najbardziej podobają ci się te najlżejsze, z cienką podeszwą. Ale to na początek nie jest dobry wybór.

  Jeżeli już na pierwsze treningi wzuwamy buty minimalistyczne albo z zerowym dropem (różnicą w grubości podeszwy między palcami a piętą), bardzo prawdopodobne, że nabawimy się kontuzji. - Są to buty, które mają minimum amortyzacji i są bardzo lekkie - mówi Jasiński. Zaznacza, że takie buty nie nadają się do treningu biegowego dla początkujących. Radzi, by na początku przygody z bieganiem wybierać buty lepiej amortyzowane.

  Jeżeli chcemy biegać w naturalnych, przestawiajmy się na nie stopniowo. Najpierw biegajmy w amortyzowanych, a jedynie kilka-kilkanaście minut przemierzajmy w naturalnych. I stopniowo, bardzo spokojnie wydłużajmy treningi w butach naturalnych.

  SPRAWDŹ JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA

  3. Duży obiad tuż przed treningiem

  Jednym z błędów początkujących biegaczy jest jedzenie obiadu na krótko przed bieganiem. Posiłek powinno się spożywać na dwie do trzech godzin przed treningiem. Po to, by do chwili, gdy zaczniemy biegać, zdążyć wszystko strawić, i krew, zamiast zalegać w żołądku mogła krążyć po naszych mięśniach. - Na godzinę przed treningiem możemy zjeść coś bardzo delikatnego, co podbije nam poziom cukru i spowoduje że będziemy mieli dużo energii w trakcie samego treningu - mówi trener. Co mogłoby to być? Coś małego na słodko, albo np. banan.

  A SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O TYM, JAK DOBRZE BIEGAĆ ZNAJDZIECIE W NASZYM PORADNIKU BIEGACZA

  A premierowy odcinek magazynu "Rozmowy w biegu" możecie oglądać w każdą sobotę o godzinie 10:00. Powtórki w poniedziałek o 15:30 i 23:30, w czwartek o 19:00 i w piątek o 7:00.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...