Wiecznie Ci zimno? Poznaj przyczyny i sposoby na to, jak z tym walczyć

Ciągle ci zimno? Poznaj powody Shutterstock

Jeżeli jesteś jedyną osobą, która w biurze siedzi opatulona kilkoma szalikami, a w klawiaturę stukasz dłońmi w rękawiczkach, podczas gdy reszcie współpracowników jest ciepło, to zgadza się - masz problem.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Jak zauważyła dr Holly Phillips w rozmowie z time.com, jest kilka powodów tego, że nieustannie marzniesz.

1. Za mało się ruszasz

Jeżeli dygoczesz z chłodu, podczas gdy innym w tym samym pomieszczeniu jest całkiem ciepło, to być może powodem jest Twoje lenistwo. Okazuje się, że omijanie treningów lub ich unikanie może potęgować tę przypadłość.

Dowiedziono tego na Uniwersytecie Georgia na podstawie badań z udziałem osiadłych, ale zdrowych fizycznie dorosłych. Naukowcy poprosili uczestników, aby trzy razy w tygodniu wykonywali lekki trening trwający minimum 20 minut. Po sześciu tygodniach wszyscy uczestnicy w ankiecie przyznali, że czuli się lepiej i rzadziej bywało im zimno.

To dlatego, że ćwiczenia pozytywnie wpływają na pracę serca i płuc. Trening sprawia, że pobieramy więcej tlenu, który jest skuteczniej rozprowadzany po organizmie. Dlatego zamiast zalegać na kanapie, zmuś się chociażby do wyjścia na dłuższy niż kwadrans spacer.

2. Jesteś zbyt szczupła

Bycie chudzinką może i pozwala na wciśnięcie się w najmodniejsze ubrania, ale jest niezbyt praktyczne. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej oznacza słabą naturalną izolację pozwalającą utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. W efekcie trzeba wspomagać się, otulając się kilkoma swetrami, szalikami czy płaszczem.

A głodzenie się, aby chudziutką pozostać, jest nie tylko niezdrowe, lecz także potęguje ów problem. To dlatego, że układ trawienny, nie mający czym się zająć, nie wydziela ciepła, czyli "produktu ubocznego" metabolizmu.

3. Nie śpisz zbyt dobrze

Kiedy jesteśmy niewyspani, łatwiej marzniemy. Natomiast same kłopoty ze snem to pokłosie nadmiernego stresu albo przeciążonego różnymi sygnałami mózgu. Zwykle wystarczy zadbanie o higienę snu, np. nieużywanie w łóżku telefonu, tabletu lub laptopa, by lepiej spać.

4. Masz niedobory żelaza i...

Nasze ciało na różne sposoby informuje nas o tym, co się z nim dzieje. Niedobór żelaza w organizmie komunikuje np. wrażeniem chłodu.

U kobiet niedobory żelaza mogą wynikać ze złej diety, anemii albo z powodu obfitego krwawienia podczas miesiączki. Warto poznać jego poziom, wykonując zwykłe badanie krwi i przedstawić wyniki swojemu lekarzowi rodzinnemu. Żeby zwalczyć niski poziom żelaza, często wystarczy drobna zmiana diety, ale niekiedy konieczna jest terapia farmakologiczna.

5. ...witamin z grupy B

Idąc na badanie krwi z powodu podejrzenia, że to niedobór żelaza jest winny wrażenia chłodu, zmierz także poziom witamin z grupy B, bo ich brak przejawia się wrażeniem wyziębienia. To niezwykle ważna grupa, odpowiedzialna w dużej mierze za zdolność przekształcania pokarmu w niezbędną ciału energię.

6. Jesteś odwodniona

Człowiek w większości składa się z wody. Utrata pozornie niewielkiej ilości - ledwo 2 proc. - mocno się na naszym zdrowiu odbija właśnie wrażeniem zmęczenia, spadkiem energii oraz... wrażeniem wychłodzenia. Co ciekawe - im starsi jesteśmy, tym łatwiej się odwadniamy, ignorując pragnienie odczuwane w czasie pracy ze względu na niechęć do przerwania tego, co akurat robimy.

Spacery, nawilżacze powietrza, niemalże przyklejona do ręki butelka wody to coś, co powinno stać się Twoją rutyną. Popijaj co kilkanaście minut trochę wody, nawet gdy wydaje Ci się, że nie czujesz pragnienia. Dzięki temu odzyskasz odpowiedni poziom nawilżenia oraz usprawnisz pracę nerek i metabolizm.

7. Twoja tarczyca nie daje rady

Niedoczynność tarczycy może być przyczyną stanów depresyjnych, ciągłego zmęczenia, nabierania masy oraz.... wrażenia chłodu i ciągłego marznięcia. To dość częsta przypadłość u kobiet, dlatego jeżeli poza wymienionymi objawami ponadto obniżył Ci się głos, przerzedziły Ci się brwi i masz łamliwe włosy oraz zaparcia, umów się do lekarza i poproś o badania w kierunku niedoczynności tarczycy.

6. Unikasz białka

Możesz nie jeść mięsa z powodów ideologicznych, ale jeżeli nie dostarczasz białka do organizmu w inny sposób, to robisz sobie krzywdę. Najmniejszą jest to, że potęgujesz dokuczliwe wrażenie chłodu bez względu na to, czy za oknem hula śnieżyca czy żar leje się z nieba.

Strawienie białka zajmuje organizmowi więcej czasu, dlatego też posiłek bogaty w nie nasyci nas na dłużej i będzie źródłem wolno uwalniającej się przez dłuższy okres energii.

7. Masz kiepskie krążenie

Jeżeli całe Twoje ciało ma normalną temperaturę, ale stopy i dłonie są wręcz lodowate, przyczyną może być kiepskie krążenie. Zwężone przez np. palenie naczynia krwionośne nie przepuszczają odpowiedniej ilości krwi do kończyn, przez co ich temperatura spada.

Jak się rozgrzać?

1. Jedz banany

Banany są doskonałe nie tylko jako posiłek potreningowy. Dzięki dużej zawartości naturalnych cukrów dadzą zastrzyk energii do działania. Z kolei skrobia rozgrzeje nas, ponieważ jej strawienie nieco trwa, a "efektem ubocznym" procesów metabolicznych jest podniesienie się temperatury wewnątrz ciała.

2. Biurowa akupunktura

Akupunktura większości ludzi kojarzy się z cieniutkimi igłami, które nie zawsze są niezbędne. To sztuka wykorzystania energii organizmu poprzez nie tyle co ukłucie, a po prostu nacisk odpowiednich punktów, które odpowiadają za największą aktywność narządów wewnętrznych. Są one zlokalizowane wzdłuż tzw. meridianów (linii energetycznych).

Wystarczy, że zlokalizowany pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym punkt delikatnie uciśniesz palcami i puścisz, stopniowo łagodząc nacisk.

3. Pobudzenie przez nos

To, co czujemy nosem, potężnie na nas wpływa. Aromaty działają na wiele sposobów - przywołując wspomnienia, pomagając wyzdrowieć lub zasnąć albo pobudzić się. Jeżeli jest Ci chłodno z powodu zaspania, to kilka kropel olejku o zapachu rozmarynu, jałowca czy cytryn powinno Cię skutecznie rozbudzić, dodając energii.

Aktywny ranking. 5 najbardziej rozgrzewających pokarmów
Aktywny ranking. 5 najbardziej rozgrzewających pokarmówTVN Meteo Active

Autor: stella/map / Źródło: dailyrecord.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl