Informacje
 • Jak zacząć bieg i nie dać się dogonić mecie

  07-05-2017 09:32 Tłumaczy trener Mateusz Jasiński

  Każdy zostanie zwycięzcą!

  Wings For Life

  Za kilka godzin tysiące biegaczy ruszą w "Wings for Life". Pobiegną w słusznym, szczytnym celu, jednak muszą pamiętać o tym, że to duży wysiłek dla ich organizmów. Trener Mateusz Jasiński radzi, jak wystartować, żeby meta zbyt szybko ich nie złapała.

  Już o godzinie 13 tysiące biegaczy zaczną swoją ucieczkę przed goniących ich metą "Wings for Life". Za kółkiem samochodu pościgowego usiądzie Kapitan Wąs, czyli Adam Małysz. Uczestnicy muszą jednak pamiętać, że taka ucieczka to duży wysiłek dla organizmu i trzeba się do tego odpowiednio przygotować.

  Nie przegrzewać się

  O tym, jak zacząć bieg na antenie TVN24 mówił trener Mateusz Jasiński.

  - Ubierzmy się na sam start w krótkie spodenki i normalną koszulkę. Na pierwsze dwa kilometry załóżmy starą bluzę lub folię NRC, żeby nie tracić ciepłoty ciała - tłumaczył. Wtedy mamy pewność, że nie zaczynamy biegu przesadnie ubrani. - Zbyt dużo warstw będzie nam później przeszkadzało, będzie za gorąco. Przegrzanie jest często gorsze od niedogrzania - mówił Jasiński.

  Po dwóch kilometrach można już biec dalej w krótkich spodenkach i koszulce. - Nie będzie nam za zimno. Temperatura, jaka będzie w Poznaniu zapewni optymalne samopoczucie w trakcie biegu - zapewniał trener.

  Jasiński poleca także korzystanie z kalkulatora dostępnego na stronie organizatorów. Możemy dzięki niemu policzyć, ile jesteśmy tak naprawdę w stanie przebiec w naszym tempie. - Warto sobie odpowiedzieć wcześniej na pytanie: na ile tak naprawdę nas stać - mówił.

  A jak zacząć bieg?

  - Na początku nie ruszamy na maksa do przodu, tylko spokojnie tak, żeby przez pierwsze kilometry się dogrzać. Po paru kilometrach przejdziemy w optymalne tempo - tłumaczył Jasiński.

  I dodał, że nie ma nic gorszego niż zbyt szybki początek. Taki start grozi zakwaszeniem.

  Nie można także zapominać o nawadnianiu. - Jeżeli ktoś chce przebiec 10-15 kilometrów, może korzystać z samej wody. Jeżeli będzie biegł powyżej 1,5 godziny, warto wspierać organizm izotonikami, które nawadniają i jeść żele, pomarańcze i czekoladę, które będą na stoiskach przy trasie - wyjaśniał.

  Najlepsze rozwiązanie? Według Jasińskiego to banany połączone z izotonikami. Te owoce są dobrze przyswajalne i nie powodują problemów żołądkowych.

  Zobacz całą rozmowę z Mateuszem Jasińskim:

  Co trzeba wiedzieć o biegu?

  - Wings for Life wystartuje 7 maja.

  - To bieg charytatywny organizowany na całym świecie.

  - Odbywa się w 24 lokalizacjach w 23 krajach na sześciu kontynentach.

  Start: godz. 11 UTC (13. czasu polskiego).

  - Gdzie w Polsce? W pięknym Poznaniu.

  Gdzie jest meta? Oby jak najdłużej za tobą! 30 minut po starcie biegaczy rusza samochód, który ściga uczestników. Jeżeli cię dogoni, kończysz rywalizację.

Podziel się:

Polub TVN Meteo Active:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Październikowe lato ma się świetnie i może utrzymać się jeszcze przez tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju niżu Rocco znad południowej Szwecji, tylko na północy kraj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...