Informacje

 • 2011 w dziesiątce najcieplejszych od ponad 120 lat. Tylko 0,12 st. od rekordu

  21-01-2012 10:08

  Naukowcy z NASA przeanalizowali dane z całego świata

  Różnica temperatur w ciągu ostatnich 120 lat

  NASA

  Globalne ocieplenie klimatu wydaje się nie być naukową mrzonką. Amerykańska agencja kosmiczna opublikowała raport, który pokazuje wzrost średniej globalnej temperatury na Ziemi. Rok 2011 znalazł się w dziesiątce najcieplejszych lat od 1880 roku.

  Należący do NASA Instytut Studiów Kosmicznych Goddarda w Nowym Jorku, który monitoruje temperatury na całym świecie, opublikował zaktualizowaną analizę pokazującą stosunek temperatury w 2011 roku do średniej temperatury globalnej, mierzonej od połowy XX wieku.

  Średnia temperatura na całym świecie w 2011 roku była o 0,51 st. C wyższa niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

  Ziemia nie oddaje swojej energii

  - Wiemy, że planeta pochłania więcej energii niż emituje - poinformował dyrektor Instytutu Goddard'a James E. Hansen. - Zauważamy trend wzrostowy średnich temperatur. Mimo zjawiska pogodowego La Nina, które powinno obniżać globalną temperaturę, i niskiej aktywności słonecznej,w ciągu ostatnich kilku lat, rok 2011 był jednym z 10 najcieplejszych lat w historii - dodał.

  Różnica pomiędzy rokiem 2011 i najcieplejszym jak do tej pory według naukowców rokiem 2010 wynosi 0,12 st. C. Ze względu na dużą różnorodność klimatu naturalnego Ziemi, naukowcy nie spodziewają się systematycznego wzrost temperatury konsekwentnie rok po roku. Zwracają raczej uwagę na przedział czasowy dekady.

  Dziewięć rekordów ciepła w XXI wieku

  Temperatury pierwszych 11 lat XXI wieku były powyżej średniej. Dziewięć razy padał rekord wysokości średniej temperatury dla całej Ziemi. Jedynym rocznikiem XX wieku, który wciąż utrzymuje się w 10 najcieplejszych lat w historii jest 1998.

  Wyższe temperatury to efekt rosnącego stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze, zwłaszcza dwutlenku węgla. Gazy te absorbują promieniowanie podczerwone emitowane przez Ziemię i nie pozwalają mu uciec do przestrzeni kosmicznej.

  Będzie coraz cieplej

  Analiza temperatur prowadzona przez Instytut Goddarda tworzona jest na podstawie danych o pogodzie z ponad 1000 stacji meteorologicznych na całym świecie, satelitarnych obserwacji temperatury powierzchni morza i pomiarów temperatury na Antarktydzie, wykonywanej przez stacje badawcze.

  Hansen stwierdził, że spodziewa się kolejnego, rekordowego roku pod względem średniej temperatury na świecie w ciągu najbliższych 2-3 lat. Tłumaczy to wzrostem aktywności Słońca i temperatur wód Pacyfiku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • aha...
  Globalnego ocieplenia nie ma, ziemia jest płaska, a na Marsie mieszka John Carter. Co wy ludzie bierzecie?
  ~Galahad /2012-04-02 07:17
 • Lód na Antarktydzie
  Przed ostatnią epoką lodowcową w ogóle nie było lodu na Antarktydzie. Cz to także wina gazów ciearnianych produkowanych w fabrykach naszych przodków ? Żeby było śmieszniej istnieją mapy średniowiecznych podróżnikóww pokazujące Antarktydę bez pokrywy lodowej !!! Topnienie lodów w tamtym rejonie nie jest wynikiem działalności człowieka ,a raczej powrotem do klimatu zprzed epoki lodowcowej.Od milionów lat klimat na ziemi zawsze się zmieniał i moglibysmy się niepokoić ,gdyby przestał się zmieniać.Amerykańscy pseudonaukowcy majaczą o ocieplaniu się klimatu w przyszłości , choć żaden z nich nie potrafi przepowiedzieć trafnie pogody na najbliższe tygodnie. Wpaździerniku słyszeliśmy że ma w listopadzie spaść śnieg [nie było], a po Nowym Roku że zimy w ogóle nie będzie , natomiast śniegu miało nie być na feriach. I jeszce jedno : mam 40 lat i uważam że 2010 i 2011 były najzimniejszymi jakie przeżyłem.
  ~jacek /2012-01-24 01:21
 • Odszukane w sieci
  Doświadczenie badawcze w dziedzinie nauk o Ziemi mówi, że tłumaczenie zjawisk przyrodniczych, oparte na jednostronnych obserwacjach, bez uwzględniania wielości czynników decydujących o konkretnych procesach w geosystemie, prowadzi z reguły do nadmiernych uproszczeń i błędnych wniosków. Błędne też mogą być decyzje polityków podejmowane o oparciu o niekompletny zespół danych. W takich warunkach łatwo o – przystrojony poprawnością polityczną – lobbing inspirowany przez kręgi zainteresowane na przykład sprzedażą szczególnie kosztownych, tak zwanych ekologicznych, technologii energetycznych bądź składowaniem (sekwestracją) CO2 w złożach już wyeksploatowanych. Z przyrodniczą rzeczywistością nie ma to wiele wspólnego. Podejmowanie radykalnych i ogromnie kosztownych działań gospodarczych zmierzających do ograniczenia emisji jedynie wybranych gazów cieplarnianych, w sytuacji braku wielostronnej analizy zachodzących zmian klimatu, może doprowadzić do zupełnie innych skutków niż oczekiwane.
  stanowisko Komitetu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk z nie tak odległej przeszłości
  ~Yorg /2012-01-23 21:39
 • lepiej jak cieplej
  No i co że będzie cieplej, będziemy mieli cytrusy krajowe, mniej wydatków na opał, wszystko będzie rosło jak na drożdżach bo będzie ciepło, wilgotno i duużo CO2 jak niektórzy wieszczą dla roślin. Miękkie faje z rządów boją się, że ludzie będą mniej podatków płacić, gdy obrót spadnie jak każdy będzie mógł sobie wszystko hodować w przyjaznych warunkach. Jak posprzedają apartamenty nad morzem to przestanie ich interesowaćten problem.
  ~Yorg /2012-01-23 21:14
 • a co z pogodą
  nikt nie zwrócił uwagi że nie dożyjemy ocieplenia ale za to dożyjemy czasu kiedy normą będą powodzie,susze,huragany,tornada i ciągle zmieniającej się pogody. np:zniszczenia budynków występowały co kilka lat a teraz słyszymy o tym co kilka miesięcy.Opady występują w takiej ilość że to się kończy potopieniem lub powodzią .My nie mamy się co martwić ociepleniem tylko jak nie stracić dorobku życia bo to co się dzieje z pogodą widzi każdy.
  ~pogodynekx /2012-01-22 07:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Cieszymy się ciepłem, słońcem, temperatura w ostatnich dniach wzrosła do 16 stop...

Tomasz Wasilewski

alt

Nietypowo wysoka jak na luty temperatura utrzyma się jeszcze przez kilka dni, a ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Dorit znad Bałkanów...