Informacje
 • 250 mln lat temu Antarktyda była zieloną wyspą

  09-11-2013 21:23 Z wiecznie zielonymi lasami
  250 mln lat temu Antarktyda była zieloną wyspą

  Czy tak wyglądała Antarktyda 250 mln lat temu?

  Kraina wiecznego lodu była kiedyś zieloną wyspą zdominowaną przez lasy liściaste. Miało to miejsce około 250 mln lat temu. Klimat był wówczas znacznie gorętszy niż obecnie, jednak nie zmienia to faktu, że już wtedy na Antarktydzie występowała noc polarna. Naukowcy są więc zdziwieni faktem, że występująca tam roślinność przystosowała się do surowej pogody.

  Około 250 mln lat temu (na przełomie permu i triasu) klimat naszej planety był znacznie cieplejszy niż obecnie, dlatego na całej kuli Ziemskiej dominowały wówczas lasy liściaste.

  Należy jednak przy tym dodać, że już wtedy Antarktyda leżała na wysokich szerokościach geograficznych, gdzie rok podzielony był na dzień i noc polarną, podczas której docierała niewielka ilość promieniowania słonecznego.

  Drzewa kluczem do rozwiązania zagadki

  Dr Patricia Ryberg z Uniwersytetu Stanowego Kansas postanowiła zbadać florę Antarktydy sprzed 250 mln lat. - Drzewa są najlepszym elementem, który pomoże nam rozgryźć tę zagadkę, bo w swoich pierścieniach rejestrują reakcje fizjologiczne - wyjaśniła dr Ryberg.

  Naukowcy zgromadzili próbki skalne, w których znajdowały się skamieniałe liście drzew sprzed ćwierć mld lat. Na podstawie analizy tych próbek zauważyli, że antarktyczne lasy tworzyła wiecznie zielona roślinność. Co ciekawe, ówczesna flora wykazywała się wysoką odpornością na surowe warunki pogodowe. Dlaczego?

  Rośliny też przygotowują się do snu zimowego

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, uczeni zbadali próbki struktur komórek słojów tych roślin. Okazało się, że komórki roślinne, które przygotowywały się do nadejścia nocy polarnej, tworzyły grubsze ściany. Wtedy też drewno stało się gęstsze.

  Dalsze badania wskazały na to, ze dawne lasy Antarktydy były "mieszanką" lasu liściastego i wiecznie zielonego. - Nie jest tak, że występował tam jeden lub drugi gatunek lasów. Współwystępowały równolegle względem siebie - dodała Ryberg.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dowód
  To tylko dowód na to że ocieplenie globalne to jedna wielka ściema skoro wcześniej było cieplej :D ludzie ogarnijcie trochę :D
  ~Darguard /2019-03-06 12:54
 • To tak jak teraz Polska
  Prawda?
  ~Stefan /2013-11-10 13:18
 • Antarktyda 250 mln lat temu
  Tylko wtedy nie było jeszcze chyba sosen i roślin nasiennych
  ~ala /2013-11-10 12:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...