Informacje
 • Amazja - to będzie nowy kontynent. Powstanie na biegunie północnym

  09-02-2012 09:42 Mamy jeszcze trochę czasu...
  Amazja - to będzie nowy kontynent. Powstanie na biegunie północnym

  Blue Marble - słynna fotografia Ziemi. Poniżej znajdziesz jego pełną wersję

  NASA

  W przyszłości obie Ameryki i Azja się połączą - twierdzą geolodzy. Stworzą superkontynent o wielkości Pangei, z której około 200 mln lat temu wydzieliły się obecne kontynenty. Nowy ląd - Amazja ma powstać na obszarze Oceanu Arktycznego.

  W przeszłości naukowcy przewidywali dla przyszłego superkontynentu, zwykle nazywanego Amazją, dwie lokalizacje: na Atlantyku w pobliżu dzisiejszej Afryki lub po przeciwnej stroni kuli ziemskiej.

  Jednak według nowych badań Amazja ma uformować się na obszarze Oceanu Arktycznego.

  Jednak na biegunie

  - Połączone Ameryka Północna i Południowa zamkną Morze Karaibskie i zetkną się z Eurazją w rejonie dzisiejszego Bieguna Północnego - twierdzi Ross Nelson Mitchell, geolog z Uniwersytetu Yale, który uczestniczył w badaniach dotyczących superkontynentów w ramach swojego doktoratu.

  - Natomiast Australia porusza się na północ i prawdopodobnie dołączy do Azji gdzieś pomiędzy Indiami i Japonią - dodaje Mitchell.

  "Prawdziwa wędrówka biegunowa" superkontynentów

  Jak pisze "New York Times", geolog, który wraz z kolegami z Yale rozważa swoją teorię w najnowszym numerze czasopisma "Nature", odtworzył ruch dawnych superkontynentów, używając danych paleomagnetycznych, czyli pomiaru siły działającej między ziemskimi skałami.

  Jak mówi Mitchell, każdy z występujących w przeszłości superkontynentów "montowany" był z mniejszych płyt - takich, jak dzisiejsze kontynenty - i podlegał ruchom obrotowym odbywającym się wokół stabilnej osi na równiku, w jedną stronę, a potem w drugą.

  Setki milionów lat

  Ten ruch jest nazywany "prawdziwą wędrówką biegunową". Ponieważ odbywa się w dwóch kierunkach, kontynenty cyklicznie łączą się w superkontynenty, a te potem rozpadają. Cykl taki trwa setki miliony lat.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • poza parymitywami
  są tu jednak osoby o szerszym polu inetelektualnej potrzeby, które sa zainteresowane takimi tematami. Czasem nawet posiadają pewną wiedzę, ktra pozwala im dobrze rozumieć takie newsy i z tego faktu czerpać radość. Obszar zasadniczo niedostępny dla niedouczonych, prymitywnych kolesi piszących polityczne kalumnie na forach, stąd zrozumiałe jest ich niezadowolenie a takich publikacji, trzeba im to wybaczyć, gdyż poza swoim grajdołkiem wiele nie wiedzą.
  ~kuba /2012-02-09 11:34
 • CZy ktos wie gdzie i kiedy beda to transmitowac i czy bedzie w 3d?
  bo mam okulary i chcialbym poczuc glebie
  ~foton /2012-02-09 11:32
 • Do marudy i Yoszko
  Mnie to interesuje. A z oceny artykułu wynika, że nie tylko mnie.
  ~Czytelnik /2012-02-09 11:21
 • zainteresowanie
  Ludzie powinni wiecej takich wiadomosci a nie jakies acta lub co robia kaczki przed jedzeniem i po. W polsce zyje 36mln mieszkancow a jest 37mln politykow, lekarzy sedziow, policjantow, a zadnego porzadnego czlowieka
  ~chris /2012-02-09 11:12
 • "starożytnej Pangei"
  nie wiem czy mam płakać czy śmiać się...
  ~rzalibul /2012-02-09 11:04

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby front atmosferyczny przesunie się nad południowe i połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...