Informacje
 • Amerykanie katapultowali niedźwiedzie z bombowców B-58

  22-12-2012 08:44 Zobacz nagrania niezwykłych testów z czasów zimnej wojny

  Niedźwiedzie testowały system katapultowania pilota

  US Air Force, Convair

  W latach 50. w amerykańskich odrzutowcach pędzących z ponaddźwiękową szybkością latały... niedźwiedzie. Na samych podróżach się nie kończyło - zwierzęta były katapultowane z samolotów na wysokości kilkunastu kilometrów. Wszystko po to, żeby udoskonalić system ewakuacji wojskowych pilotów.

  Odrzutowy bombowiec B-58 Hustler został stworzony w latach 50., w szczycie zimnej wojny. Był szybszy od ówczesnych odrzutowców radzieckich i jako pierwszy bombowiec został sklasyfikowany jako Mach 2 - oznaczenie takie dawano samolotom, które osiągały prędkość dwa razy większą od prędkości dźwięku.

  Ewakuacja w kapsułach

  Kiedy dla samolotów zaprojektowano nowy system katapultowania, żeby załoga mogła się ewakuować w dowolnym momencie, trzeba było poddać go testom przed oddaniem do użytku pilotom.

  Proces ewakuacji odbywał się w dwóch etapach. Najpierw pilot był zamykany w specjalnej powłoce, która nadal umożliwiała szczątkowe sterowanie samolotem. Następnie kapsuła była z niego wyrzucana, a zaraz po tym automatycznie otwierał się spadochron. Kapsuła mogła pływać i zawierała zestaw ratunkowy na wypadek rozbicia.

  Latały na środkach uspokajających

  Cały ten system przetestowano na zwierzętach. Armia wykorzystała w tym celu baribale (niedźwiedzie czarne) i niedźwiedzie himalajskie. Zwierzętom podawano środki uspokajające, a następnie sadzano w odrzutowych samolotach, żeby wypróbowały działanie katapultowania.

  Kapsuły z niedźwiedziami były wyrzucane z różnych wysokości oraz przy różnych prędkościach i warunkach, żeby można było sprawdzić działanie tych czynników na bezpieczeństwo systemu.

  Przeżyły, ale zostały uśpione

  Po lądowaniu kapsuł sprawdzano, czy zwierzęta nie miały urazów. Okazało się, że niektóre z nich doznawały złamań, obrażeń wewnętrznych i stłuczeń, ale wszystkie przeżył testowe katapultację. Jednak portal i09.com, który przypomniał historię tych specyficznych testów, podał, że według raportu National Research Council, niedźwiedzie zostały uśpione, a potem poddane autopsji.

  Testy, na których niedźwiedzie katapultowano przy prędkości 1,6 Macha z wysokości 45 tys. stóp (13,7 km), i późniejsze badania medyczne, zostały sfilmowane. Archiwalne nagranie udostępnił y nam US Air Force oraz Convair.

  Zobacz cały 17-minutowe materiał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wiem
  Wszelkiego rodzaju instytucje wojskowe należy na całym świecie przekształcić w instytucje porządkowe, ratownicze, podobnie policję. Dlaczego straż pożarna nie ma swojego szpitala, swoich przychodni, a na przykład wojsko i policja ma swoje szpitale, przychodnie? We łbach się ludziom na tym świecie poprzewracało, szczególnie politykom, wojskowym, i innym tego typu indywiduom. Ameryka to kraj gdzie Indian trzyma się w rezerwatach, Murzynów się bije, Białych prześladuje, Żółtych poniża, jest dostępna broń śmiercionośna, wykonywane są wyroki czy kary śmierci, eutanazja, aborcja, zwyrole i zboki mają swoje przedstawicielstwa, psychiatryki służą do więzienia niewygodnych, zwierzęta bezdomne masowo się morduje, przeprowadza się eksperymenty na zwierzętach i ludziach ułomnych, jednym słowem, syf. I oni mówią o wolności, braterstwie, równości, demokracji i praworządności.
  ~wiem /2018-06-20 12:22
 • Sami powinni na sobie robic testy - banda niezrealizowanych gówniarzy!
  Wojskowi zawsze mieli żle w głowach. Nic się nie zmieniło. A Amerykanie pod tym względem nie są lepsi od reszty świata choć przedstawiają siebie jako niosacych pokój.
  ~bea /2012-12-24 08:33
 • Niestety
  Amerykanom wolno wszystko - mogą mordować innych, jak w Wietnamie , Iraku i innych krajach i nikt ich nie rozliczył. Trybunał w Hadze rozlicza innych, bo to jest instytucja sługus w rękach USA i robią pod ich potrzeby.
  ~Teresa /2012-12-23 13:51
 • Amerykanskie pedallyy!!!
  Amerykanie to jednak goopi narod mam nadzieje ze zginie!!!!
  ~exoert /2012-12-22 21:39
 • to jest pikuś
  E, to jest pikuś. Jak świat długi i szeroki wojsko robiło, w ramach doświadczeń, znacznie gorsze rzeczy ze zwierzakami. Np do testowania wozów opancerzonych używano owiec, pakowano je do środka i strzelano pociskami przeciw pancernymi. W czasie testów broni jądrowej powrzechnie uzywano świń i owiec. Zwierzaki były też ofiarami programów kosmicznych( małpy i psy). Wojskowi lekarze ćwiczyli na psach składanie złamanych kości. A testy broni chemicznej i biologicznej? Długa jesat ta lista okropności popełnionych wobec zwierzaków.
  ~fir /2012-12-22 19:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...