Informacje
 • Arktyka bywała zaskakująco ciepła

  25-06-2012 07:54 Najnowsze dane mogą pomóc w prognozowaniu zmian klimatu
  Arktyka bywała zaskakująco ciepła

  W Arktyce nie zawsze bywało zimno

  U.S. Navy

  - Arktyka, będąca synonimem zimna, przez ostatnie 2,8 mln lat miewała okresy zaskakującego ciepła - wynika z badań poczynionych przez międzynarodowy zespół badaczy. Wskazanie, co za to odpowiada, pozwoli lepiej prognozować zmiany klimatu w przyszłości.

  Uczeni, na czele których stała geolog Julie Brigham-Grette, wwiercili się w dno liczącego sobie 3,5 mln lat jeziora Elgygytgyn na północnym wschodzie Rosji i wydobyli stamtąd osad z ostatnich 2,8 mln lat.

  Przyglądając się strukturze osadu wskazali aż kilkadziesiąt okresów, w których średnia temperatura okazała się zaskakująco wysoka. Dwa z nich, mające miejsce ok. 400 tys. i 1,1 mln lat temu, były na tyle gorące, że - zdaniem badaczy - mogły całkowicie stopić pokrywę lodową.

  Co za to odpowiada?

  Uczeni zadają sobie pytanie: co stoi za tymi falami ciepła na biegunie północnym? Niestety ani wiedza na temat ilości gazów cieplarnianych w atmosferze w tamtym okresie, ani też wiedza o ówczesnej rotacji Ziemi nie wyjaśniają zagadki.

  Brigham-Grette i jej koledzy wierzą że odpowiedzialność za to ponosi sprzężenie zwrotne, które wzmogło ciepło. Uważają, że w wyniku ocieplenia mogła zmniejszyć się pokrywa lodowa, co mogło spowodować powiększenie się powierzchni ciemnych wód, która pochłonęłaby w takiej sytuacji dużo ciepła i sprawiłaby, że biały lód stopniałby szybciej.

  Pozwoli okreslić przyszłosć

  Jak podkreśla Brigham-Grette, to nie koniec badań nad wiekowym osadem z jeziora. Dalsze studiowanie jego właściwości jest potrzebne badaczom starającym się przewidzieć zmiany klimatu w przyszłości, ponieważ pozwoli im wyjaśnić zdarzające się na przestrzeni lat niespodzianki.

  Te niespodzianki, zdaniem naukowców, mogą powtórzyć się w przyszłości.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami najpierw duże ochłodzenie, ale potem możemy liczyć na babie lato....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem klina wysokiego ciśnienia łączącego dwa wyże - znad Atla...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...