Informacje
 • Benedykt XVI poparł "Mazury Cud Natury"

  07-10-2011 18:27 Papież wspiera polskie jeziora
  Benedykt XVI poparł "Mazury Cud Natury"

  Benedykt XVI błogosławi odpowiedzialnych za akcję

  PAP/EPA

  Benedykt XVI poparł akcję "Mazury Cud Natury". - Papież otacza modlitwą wszystkich, którym leży na sercu dobro, piękno i sława Mazur - poinformowano na konferencji prasowej w siedzibie Episkopatu Polski. Ogólnoświatowy plebiscyt na siedem Nowych Cudów Natury rozstrzygnie się 11 listopada.

  - Ojciec Święty duchowo wspiera te wysiłki, mając na uwadze, jak wiele znaczyło piękno tego regionu dla Jego umiłowanego błogosławionego poprzednika na Stolicy Piotrowej. W 1999 roku, w dniu 8 czerwca, po mszy św. w Ełku, Jan Paweł II powiedział: Pozdrawiam wszystkich mieszkańców ziemi mazursko-augustowsko-suwalskiej. Niech sobie zapamiętają, że ja tej ziemi ogromnie wiele zawdzięczam. Przybyłem tutaj także, aby spłacić wielkie długi wdzięczności. Ta ziemia była dla mnie zawsze bardzo gościnna, kiedy tu przebywałem. W duchu tych słów papież Benedykt XVI udziela swego apostolskiego błogosławieństwa dla akcji "Mazury Cud Natury" - czytamy w liście nadesłanym przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej.

  Episkopat Polski popierając akcję "Mazury Cud Natury" podkreśla, że inicjatywa jest "godna poparcia nie tylko ze względu na piękno tego regionu stworzonego przez Boga, ale także ze względu na bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie przemierzał te tereny i bardzo je cenił jako miejsce spotkania ze Stwórcą".

  Dziwisz: wystarczy tylko oddać głos

  Swego poparcia regionowi udzielił też metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, który napisał: Mazury - ukochane miejsce kajakowych wycieczek błogosławionego Jana Pawła II mają szansę dołączyć do listy siedmiu współczesnych cudów świata. Wystarczy tylko oddać głos.

  Akcję wspierają też m.in. prezydent Bronisław Komorowski, b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Andrzej Wajda, prof. Marek Belka i Mirosław Hermaszewski.

  Znany podróżnik i ambasador Mazur w tej akcji Jacek Pałkiewicz zaapelował w piątek, by jak najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu, które potrwa do 11 listopada. 
  - Jeżeli Polacy wezmą do serca dobro kraju, zmobilizują się i masowo wesprą rodzimy cud natury, to Mazury znajdą się wśród siedmiu najwspanialszych miejsc planety - podkreślił.

  Nowe cuda

  W 2007 roku został ogłoszony przez Fundację "New7Wonders" ogólnoświatowy konkurs na Siedem Nowych Cudów Natury. Internauci z całego świata oddawali swoje głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Od momentu ogłoszenia konkursu odbyły się już dwie tury głosowania. W finale konkursu znalazło się 28 finalistów z całego świata, w tym Wielkie Jeziora Mazurskie. W Europie polskie Mazury konkurują z: Niemcami - Czarny Las, Włochami - Wezuwiusz, Włochami/Szwajcarią - Matterhorn/Cervino, Irlandią - Klify Moher.

  Swój głos na Mazury można oddać za pośrednictwem sms (nr 7155, wpisać Mazury, cena 1,23 zł). Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na www.mazurycudnatury.org

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...