Informacje

 • Białe laski pójdą w odstawkę?

  21-05-2013 11:39

  Badania nad zdolnością człowieka do echolokacji mają pomóc niewidomym

  Białe laski pójdą w odstawkę?

  Człowiek ma potencjał do wykorzystywania echolokacji

  Shutterstock

  Mamy potencjał do wykorzystywania echolokacji na podobnej zasadzie, jak robią to nietoperze czy delfiny, jednak z tego nie korzystamy - ustalili naukowcy. Odkryli, że umiejętność ta rośnie w miarę nabywania doświadczenia.

  Naukowcy z Uniwersytetu  Southampton i Uniwersytetu Cypru przeprowadzili serię eksperymentów z osobami widzącymi i niewidomymi. Używali dźwięków o różnym czasie trwania (od 10-400 milisekund) i z różnych pasm, aby zbadać, które z nich można zastosować do sprawnego zlokalizowania obiektu. Wolontariusze biorący udział w eksperymencie musieli za pomocą echa określić m.in. swoją pozycję na prawo lub na lewo względem obiektu, od którego odbijał się dźwięk.

  - Chcieliśmy jednoznacznie określić, czy człowiek jest w stanie użyć echa, żeby w przybliżeniu określić położenie obiektu. Staraliśmy się też dowiedzieć, jakie czynniki ułatwiają lub ograniczają naszą zdolność do korzystania z echolokacji - mówi dr Dr Daniel Rowan, główny autor badania.

  Ludzki potencjał

  Eksperyment pokazał, że osoby widzące, jaki i niewidome, nawet jeśli był niedoświadczone w temacie echolokacji, wykazały potencjał do wykorzystywania echa, aby określać położenie obiektów.

  - Niektórzy byli w tym lepsi od innych. Co ciekawe, ślepota automatycznie nie oznacza zdolności echolokacji, ale jeszcze nie wiemy dlaczego. Wydaje nam się, że ta umiejętność prawdopodobnie rośnie w miarę nabierania doświadczenia - mówi dr Rowan.

  Badania dr Rowan opublikowano w czasopiśmie "Hearing Research". Naukowiec ma nadzieję, że dalsze badania nad echolokacją pomogą  przede wszystkim poprawić niezależność i jakość życia osób z wadami wzroku.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • laska w odstawkę?
  Nie chcę, żeby biała laska ze zdjęcia poszła w odstawkę!
  ~abnormal /2013-05-22 10:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...