Informacje

 • Bociany nie migrują, bo jedzą śmieci.
  Dyrektywa UE zabierze im żerowiska

  17-03-2016 18:51

  Ciekawe badania brytyjskich naukowców

  Bociany nie migrują, bo jedzą śmieci. <br />Dyrektywa UE zabierze im żerowiska

  Bociany giną masowo

  Shutterstock

  Od połowy lat 80. coraz mniejsza liczba bocianów migruje na zimę z Europy do Afryki. Co więc dzieje się z tymi osobnikami, które zostają na Starym Kontynencie? Większość z nich spędza cały rok w Portugalii, żywiąc się... śmieciami ze składowisk odpadów. To źródło pokarmu może zostać im jednak odebrane.

  Aldina Franco szefująca zespołowi badaczy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii zauważa, że Portugalia jest domem dla 14 tysięcy zimujących na jej terenie bocianów białych, a liczba ta jest aż 10 razy większa niż 20 lat temu. Bociany nie migrują do Afryki, gdyż w Portugalii mają stały dostęp do pożywienia. Pochodzi ono z wysypisk śmieci. Temu stosunkowo nowemu zwyczajowi stołowania się ptaków przyjrzał się zespół Franco.

  Nowe zwyczaje...

  Naukowcy śledzili 48 bocianów białych, używając do tego GPS. Urządzenia przekazywały informacje o miejscach pobytu bocianów pięć razy dziennie. Ponadto wykorzystano nowo opracowaną technologię, pozwalającą zbierać dane na temat zachowań tych ptaków. To właśnie te informacje pozwoliły naukowcom sprawdzać, jak bociany podróżują pomiędzy gniazdami a żerowiskami, wykrywać loty krótko- i długodystansowe, a także przyglądać się pozostałym elementom ich codziennej rutyny.

  Co pokazały analizy?

  Posiadanie gniazda nieopodal wysypiska sprawia, że bociany nie są zmuszone do wylotów na zimę. Okres, który spędzały w Afryce, poświęcają na obronę swoich znajdujących się w pożądanych lokalizacjach siedlisk.

  - Wiemy też, że te bociany, które nie posiadają gniazd w pobliżu wysypisk, potrafią przelecieć nawet 48 km, żeby znaleźć się na wysypiskach w okresie niegodowym, a 28 km w okresie godowym - podaje Franco.

  ... szybko mogą się zmienić

  Za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej dotychczasowe wysypiska śmieci w Portugalii zostaną zastąpione przez nowe obiekty, w których wyrzucane jedzenie znajdzie się pod zadaszeniem. To będzie poważny problem dla bocianów, które zostaną zmuszone do szukania innych źródeł pokarmu. Franco zaznacza, że wtedy zachowania migracyjne ptaków znów mogą się zmienić, a ich populacja - zmaleć.

   

  Nie tylko bociany w Portugalii mają ciekawe zwyczaje. Pewien ptak latem 2015 roku regularnie przychodził do okna jednego z domów w Gorliczynie na Podkarpaciu, pukał i czekał, aż domownicy dadzą mu coś na ząb. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24 od Barbary.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. ...