Informacje
 • Bóle w krzyżu? To nie przez pogodę

  10-07-2014 15:40 Naukowcy zbadali wpływ warunków pogodowych na dolegliwości reumatyczne
  Bóle w krzyżu? To nie przez pogodę

  Pogoda nie jest winna bólom reumatycznym

  Shutterstock

  Bóle reumatyczne w krzyżu to jedna z najczęstszych i najdokuczliwszych dolegliwości. Australijscy naukowcy wykazali, że nie są one wcale powiązane z warunkami pogodowymi takimi jak temperatura, wilgotność, ciśnienie powietrza, kierunek wiatru i opady.

  Wyniki zostały opublikowane w "Arthritis Care & Research". Czasopismo wydawane jest przez Amerykańską Akademię Reumatologii - organizację zrzeszającą lekarzy, pracowników służby zdrowia i naukowców, zajmujących się problemem reumatologii. Badania dowodzą, że prawdopodobieństwo pojawienia się bólu krzyża jedynie nieznacznie wzrasta przy silniejszym wietrze.

  Powszechne bóle

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że prawie każdy odczuwa bóle krzyża w pewnym momencie życie, co sprawia, że jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, obejmująca jednocześnie do 33 proc. populacji. Osoby z tymi przypadłościami uważają, że objawy są związane z pogodą. Poprzednio przeprowadzone badania wykazywały, że niska temperatura, duża wilgotność oraz zmiany pogody wpływają na zaostrzanie się dolegliwości.

  - Wielu pacjentów wierzy, że pogoda wpływa na ból krzyża - tłumaczy cel badania dr Daniel Steffens z The George Institute for Global Health z Uniwersytetu w Sydney (Australia).

  Zbadano 993 pacjentów

  W najnowszym badaniu przeanalizowano informacje uzyskane 993 pacjentów, którzy obserwowani byli w klinice w Sydney i zgłosili się między październikiem 2011 roku a listopadem 2012. Dane pogodowe naukowcy pozyskiwali z Australijskiego Biura Meteorologicznego. Naukowcy porównywali warunki synoptyczne z występowaniem bóli krzyża na jeden dzień i na miesiąc przed regularnymi kontrolami.

  Opady nie mają wpływu na zwyrodnienie stawów

  Wyniki wykazały, że nie ma powiązania pomiędzy bólem pleców a temperaturą, wilgotnością, ciśnieniem atmosferycznym, kierunkiem wiatru i opadami. Prędkość wiatru i silniejsze podmuchy mogły wpłynąć na ból dolnej części pleców, jednak nie było to klinicznie istotne, ponieważ zaostrzenie dolegliwości okazywało się nieznaczne.

  Dalsze badania

  - Nasze odkrycia obalają przekonania, że warunki pogodowe zwiększają ryzyko wystąpienia bóli krzyża - podsumowuje Steffens. - Potrzebne są dalsze badania nad wpływem warunków pogodowych na objawy chorób reumatycznych, takich jak fibromyalgia, reumatyczne zapalenie stawów i zwyrodnienie stawów - dodaje.

  Na poniższym filmie: leczenie reumatyzmu jadem pszczelim

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Kolejna bzdura!
  Nie wiemy w jaki sposób przeprowadzano badania, ani co brano pod uwagę. Każdy, kto ma te dolegliwości wie, że ich nasilenie lub zmniejszenie łączy się bezpośrednio z warunkami pogodowymi.
  ~reumatyk /2014-07-11 08:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...