Informacje
 • Budzące grozę formy na powierzchni Marsa. Powstają na skutek sublimacji dwutlenku węgla

  31-12-2014 08:38 Pająkowy krajobraz znajduje się na południowym biegunie Czerwonej Planety
  Budzące grozę formy na powierzchni Marsa. Powstają na skutek sublimacji dwutlenku węgla

  Pająkowe formy na powierzchni Marsa

  NASA

  Powierzchnia Marsa ma urozmaiconą powierzchnię, ale ten krajobraz należy do jednego z najdziwniejszych. Na południowym biegunie znajdują się formy, które przypominają pająki.

  Zdjęcie zostało wykonane z sondy telekomunikacyjnej Mars Reconnaissance Orbiter z NASA, która krąży wokół Marsa prawie 250 km nad jego powierzchnią. Na fotografii widać formacje wyglądające jak pająki. Takie krajobrazy znajdują się na południowym biegunie Marsa.

  Araineform

  Czym więc są te dziwne formy? Naukowcy mają pewne wytłumaczenie. Obecnie trwa sezon, który napędza zwane przez naukowców "Araineform" zjawisko. "Araineform "oznacza podobny do pająka.

  W porze zimowej Marsa, na planecie jest tak zimno, że zamarza nawet dwutlenek węgla i gromadzi się na powierzchni lodu. Wiosną, związek ten sublimuje z powrotem do atmosfery, po tym jak powierzchnia zostaje nagrzana przez słońce.

  Zamarzający dwutlenek węgla tworzy krajobraz

  Zamarznięty dwutlenek węgla nie przeobraża się w ciesz, pomija tę fazę i sublimuje bezpośrednio do postaci gazu. Proces ten tworzy na powierzchni Marsa swoisty rodzaj erozji, która kształtuje krajobraz Czerwonej Planety.

  - Ten przykład pokazuje erozję linii wypełnionych jasnym lodem, dookoła otoczonym czerwoną powierzchnią - wyjaśnia ekspert Candice Hansen. - W lecie lód wyparuje do atmosfery i na powierzchni będzie widać "odnogi pająków" wyryte  na powierzchni Marsa - dodaje.

  "Araineform" tylko na Marsie

  Temperatura na Ziemi nie spadnie tak nisko jak na Marsie, więc zamarznięty dwutlenek węgla, lub tak zwany suchy lód, nie pojawi się naturalnie. Taki krajobraz jest charakterystyczny tylko i wyłącznie dla Marsa.

  - To jest naturalny krajobraz Marsa. Ten rodzaj erozji nie jest spotykany na Ziemi, ponieważ nasz klimat jest zbyt ciepły - wyjaśnia Hansen.

  Planetolodzy są bardzo zainteresowani tymi formami terenu Marsa. Te elementy krajobrazu dostarczają naukowcom wiedzy o procesach jakie zachodzą na powierzchni Marsa, oraz jak kształuje się ukształtowanie tej planety.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Majorką i Niemc...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...