Informacje
 • Butlogłowy na plaży w Islandii. Kilkanaście osób walczyło o ich życie

  18-08-2018 10:07 Polewano je wodą i nakryto kocami
  "Żałobna podróż" orki Tahlequah dobiegła końca Foto: ENEX | Video: Michael Weiss Center/ Whale Research

  Wody Oceanu Atlantyckiego wyrzuciły na islandzki brzeg dwa butlogłowy północne - walenie przypominające wyglądem delfiny. Niestety, jedno ze zwierząt nie przeżyło.

  Butlogłowy zauważono w czwartek około godziny 13 na wyspie Engley w zatoce przylegającej do stolicy Islandii, Reykjaviku.

  Do akcji ratunkowej ruszyło kilkanaście osób -  członkowie cywilnej służby ratunkowej, pracownicy lokalnej firmy zajmującej się obserwacją wielorybów i biologowie morscy. Pierwszą pomocą dla uwięzionych na plaży zwierząt było polewanie ich wodą oraz owinięcie w koce i ręczniki, dla zapewnienia im ciepła i osłony przed słońcem.

  W momencie przybycia ratowników na miejsce trwał odpływ - poziom wody był dość niski, więc należało stworzenia przenieść o kilka metrów w stronę oceanu. Butlogłowy mogą jednak ważyć nawet siedem ton.

  Przeżył tylko jeden

  Niestety, jeden z uwięzionych waleni nie przeżył. O godzinie 21, kiedy nastąpił przypływ, ratownikom udało się wpuścić drugiego butlogłowa do oceanu. Zwierzę odpłynęło.

  Butlogłowy północne występują w wodach północno-zachodniego Atlantyku, wokół Islandii licznie, jednak dokładna liczebność populacji nie jest znana. Żyją w głębokich wodach oceanicznych - pożywienia szukają na głębokości nawet przekraczającej 500 metrów. Polowanie na nie jest nielegalne. W 1977 roku objęto je ochroną.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...