Informacje

 • "Była widoczna gołym okiem". Kometa Pan-STARRS minęła Ziemię

  05-03-2013 21:05

  Można było obserwować ją bez lornetki czy teleskopu

  "Była widoczna gołym okiem". Kometa Pan-STARRS minęła Ziemię

  Kometa widziana na początku marca

  Yuri Beletsky/Observatorio de Las Campanas

  Pierwsza z dwóch komet zmierzających w stronę Słońca minęła we wtorek Ziemię. Przeleciała w odległości ok. 161 mln kilometrów od naszej planety. Kolejna pojawi się w listopadzie.

  - Obserwatorzy na półkuli południowej mówili, że kometa była widoczna gołym okiem nawet pomimo oświetlenia ulicznego. Obecnie jest tak jasna jak gwiazdy z konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Kometa może stać się bardziej widoczna i jaśniejsza w drugim tygodniu marca, kiedy zobaczą ją mieszkańcy półkuli północnej - napisał portal SpaceWeather.com

  Na półkuli południowej kometa widoczna była po zmroku od kilku tygodni, nawet bez lornetki czy teleskopu. Mieszkańcy półkuli północnej zobaczą ją na niebie w czwartek.

  Dwa ogony

  Kometa oficjalnie nazwana C/2011 L4 została odkryta w czerwcu 2011 roku przez zlokalizowane na Hawajach teleskopy Pan-STARRS. Kometa zbudowana jest z minerałów, skał i lodu, a jej wiek szacuje się na 4,5 mld lat.

  Kiedy kometa zbliża się do słońca, część lodu paruje, tworząc otoczkę z gazów i pyłów. Ciepło powoduje także, że wokół jądra powstają dwa ogony. Jeden z nich tworzy pył, a drugi molekuły jonizowane przez światło słoneczne. Oba mogą osiągać długość nawet 1,6 mln kilometrów.

  Kolejna już w listopadzie

  Jeśli nie ulegnie zniszczeniu przez słońce, to już w listopadzie będzie można podziwiać na niebie kometę ISON. Astronomowie szacują, że będzie ona tak jasna jak Księżyc i prawdopodobnie widzialna w ciągu dnia.

  Kometę ISON oskryli w ubiegłym roku dwaj zapaleni miłośnicy astronomii w Rosji. Szacuje się, że minie ona Słońce w odległości 1,1 mln kilometrów, czyli czterokrotnie bliżej niż kometa Pan-STARRS.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ala pyta
  a na którą część nieba patrzeć, żeby coś zobaczyć
  ~ala /2013-03-06 21:24
 • ...
  Ta kometa jutro ''oficjalnie'' pojawi sie na niebie, ale okiem nieuzbrojonym mozna probowac ja wypatrywac dopiero od niedzieli.
  ~w0621 /2013-03-06 21:00
 • stras
  To kiedy tę kometę będzie można zobaczyć Meteo podaje , że jutro 7.03 a inne wiadomości, ze 13.03! ?
  ~cometa /2013-03-06 08:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska będzie pod wpływem wyżu Brygida znad Ukrainy. ...