Informacje
 • Chcą chwytać asteroidy na lasso. NASA dostaje setki zgłoszeń

  27-07-2013 10:33 Organizacje i prywatne firmy próbują pomóc w ochronie Ziemi
  Chcą chwytać asteroidy na lasso. NASA dostaje setki zgłoszeń

  Różne organizacje i firmy chcą pomóc NASA wykrywać i chwytać asteroidy

  Shutterstock

  Asteroidy budzą duże zainteresowanie. NASA została zasypana przez pomysły firm i organizacji, które chcą pomagać w ich wykrywaniu oraz "rozbrajaniu" zagrożenia, jakie niektóre z nich mogłyby stanowić dla Ziemi. Przez nieco ponad miesiąc od ogłoszenia otwartego projektu agencja otrzymała już 400 zgłoszeń.

  W czerwcu NASA zainaugurowała projekt Grand Challenge, który ma służyć katalogowaniu asteroid oraz wykrywaniu i przechwytywaniu tych, które mogą stwarzać zagrożenie dla Ziemi. Do współpracy agencja zaprosiła naukowców i instytucje z całego świata, ale także prywatne osoby uczestniczące w tzw. projektach obywatelskich. Odzew okazał się nieoczekiwanie duży.

  "Jesteśmy bardzo podekscytowani"

  NASA otrzymała już ponad 400 wniosków od firm prywatnych, grup non-profit i organizacji międzynarodowych. Mają być teraz szczegółowo analizowane, tak, żeby najbardziej obiecujące pomysły można było przedstawić i omówić na publicznych warsztatach planowanych na wrzesień.

  - Jesteśmy bardzo podekscytowani ogromnym odzewem - powiedziała Lori Garver z kierownictwa agencji, dodając, ze pomysły były "niesamowicie pozytywne".

  - Przemysł lotniczy, innowacyjne małe przedsiębiorstwa i naukowcy z projektów obywatelskich mają wiele pomysłów i strategii na realizację naszej misji poszukiwania planetoid i pomagania nam w ochronie Ziemi przed niebezpiecznymi bliskimi jej obiektami  - podkreśliła Garver.

  Chwytać na lasso i holować

  Około jedna trzecia ze zgłoszonych propozycji jest związana konkretnie z projektem Grand Challenge. Pozostałe dotyczą elementów ogłoszonej w tym samym czasie misji przechwytywania i eksplorowania asteroid.

  Miałaby ona polegać na wysyłaniu w kierunku asteroidy, która pojawi się bardzo blisko Ziemi, automatycznej sondy, która chwyciłaby kosmiczną skałę na rodzaj specjalnego lassa i odholowała na rodzaj "parkingowej" orbity przy Księżycu. Wtedy asteroida nie tylko zostałaby zatrzymana, ale mogłaby też być eksplorowana przez astronautów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Super!!!!!!!!!!!!!!!
  Księżyc będzie miał satelity! Uważajcie na rogi tych asteroid gdy będziecie je łapać na lasso.
  ~bambam /2013-07-27 12:23
 • To jest
  panstwowa "firma" tak jak w Chinach.Oni Nas ocala,tak jak Beuoing.
  ~WetooLow /2013-07-27 12:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...