Informacje

 • Chcesz dostać bilet na Marsa?
  Możesz wziąć udział w misji kosmicznej

  12-10-2017 10:45

  Wyślij swoje imię i nazwisko na Czerwoną Planetę

  Lądownik InShight może zabrać Twoje imię w kosmos

  Foto: NASA; Film: esa.int

  Już za pół roku Twoje imię może być w podróży na Marsa. Wystarczy wypełnić krótki formularz NASA.

  W listopadzie 2018 roku na Marsie ma wylądować bezzałogowy lądownik InSight NASA Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Na pokładzie maszyny znajdą się różnego rodzaju instrumenty badawcze, ale również setki tysięcy imion ochotników.

  W 2015 roku prawie 827 tysięcy osób wypełniło specjalne formularze, dzięki którym ich imiona miały zostać umieszczone w silikonowym mikroczipie. Obecnie NASA tworzy drugi czip, tym samym dając kolejnym osobom szansę na wysłanie ich imienia w kosmos oraz otrzymanie symbolicznego biletu na Czerwoną Planetę.

  Stać się częścią misji kosmicznej

  - Mars wciąż ekscytuje kosmicznych entuzjastów w każdym wieku - powiedział Bruce Banerdt, główny specjalista misji InSight z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w kalifornijskiej Pasadenie. - Ta możliwość pozwoli im zostać częścią statku analizującego wnętrze Czerwonej Planety - dodał.

  NASA po raz pierwszy wysłała czip z imionami 1,38 miliona osób w 2014 roku. Odbyło się to w ramach pierwszej misji statku kosmicznego Orion. Obecnie NASA przystosowuje Oriona do lotów załogowych, w tym przyszłych na Marsa.

  Pierwsze badania wnętrza planety

  Misja InSight będzie pierwszą mającą badać wnętrze Marsa. Lądownik pozostawi sejsmograf mający rejestrować trzęsienia oraz uderzenia meteorytów. Energia sejsmiczna powstała w trakcie tych zjawisk ma umożliwić badania obszarów położonych pod powierzchnią planety. Dodatkowo zostaną rozmieszczone sondy cieplne, które wkopią się w grunt głębiej niż jakikolwiek wcześniejsze urządzenie umieszczone na Czerwonej Planecie. Te oraz inne badania InSighta zwiększą naszą wiedzę na temat kształtowania się i ewolucji wszystkich planet skalistych, w tym również Ziemi.

  InSight ma wylecieć w kosmos w maju 2018 roku z Bazy Sił Lotniczych Vandenberd w Kalifornii.

  Następną misją NASA będzie Exploration Mission-1, pierwszy lot niosący jednocześnie rakietę nośną Space Launch System oraz Oriona. Mają przebyć tysiące kilometrów pomagając w przygotowaniu przyszłych lotów załogowych na Marsa oraz poza niego.

  Aby wysłać swoje imię w kosmos, wystarczy wypełnić krótki formularz. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ termin wysłania danych mija 1 listopada 2017 roku. Jak zapewnia NASA, lista nazwisk wszystkich uczestników akcji nie zostanie nigdzie opublikowana.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Heheheeeee
  "lot
  Pamiętajcie iż to może być lot w jedną stronę łącznie z cmentarzem."

  Ojej. Cmentarz też będzie leciał?? I mogą nie wrócić? I imię, i nazwisko? I cmentarz też?? I co wtedy będzie, jak żyć? Chyba się rozpłaczę :P
  ~kulfonik /2017-10-12 19:14
 • BILET
  HURRA W MAJU BEDE JUZ NA MARSIE!!!
  ~gIZMONDO1 /2017-10-12 15:21
 • lot
  Pamiętajcie iż to może być lot w jedną stronę łącznie z cmentarzem.
  ~kop /2017-10-12 14:50
 • MARS
  Mam już bilet. do zobaczenia na Marsie.
  ~Dar /2017-10-12 13:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Procesy naturalne na lądzie, w wodzie i w powietrzu decydują o życiu na Ziemi. W...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepłe dni - z temperaturą powyżej 20 stopni - od tego weekendu będą rzadkością....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju rozległego niżu Elena znad północnej Norwegii....