Informacje
 • Choinka na komórkę, a może tradycyjna szopka?

  01-12-2011 20:06 Polskie miasta czekają na Boże Narodzenie
  Choinka na komórkę, a może tradycyjna szopka?

  W Krakowie trwa już konkurs

  PAP/Jacek Bednarczyk

  Na krakowskim Rynku zatrzęsienie szopek, a w Poznaniu nowoczesne technologie w służbie tradycji. Polskie miasta przygotowują się do świąt. Co wybieracie: choinkę sterowaną telefonem komórkowym czy odświętnie wystawione jasełka?

  Do 69. edycji Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszono 153 dzieła i zaprezentowano je przed pomnikiem Adama Mickiewicza. W stolicy Wielkopolski w Mikołajki wystartuje zaś Betlejem Poznańskie, które ma wprowadzić mieszkańców miasta w świąteczny nastrój. W samo południe, przy dźwiękach hejnału z Wieży Mariackiej, przenieśli je w barwnym korowodzie do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

  Zwycięzcy tegorocznego konkursu ogłoszeni zostaną w niedzielę. Wystawa pokonkursowa czynna będzie od niedzieli do 28 lutego.

  Do Krakowa z całego świata

  Zgłoszone do konkursu szopki mają od kilkunastu centymetrów do ponad jednego metra wysokości. Są wykonane z kolorowej folii aluminiowej, kartonu, papieru i drewnianych listewek. Uwagę zwracała także szopka zrobiona z pomalowanego złotą farbą makaronu oraz szopka wydziergana szydełkiem z kordonku i usztywniona krochmalem. Wykonali je twórcy z Tarnobrzega, Wieliczki i innych miejscowości w Polsce, a nawet z Chicago.

  Konkurs Najpiękniejszych Szopek organizowany jest od 1937 roku. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 roku, kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze.

  Poznań nowoczesny

  Inaczej przygotuwje się do świąt Wielkopolska. Na poznańskim Starym Rynku od 6 do 22 grudnia będzie można wspólnie kolędować, skosztować świątecznych potraw, posłuchać koncertów, ale też obejrzeć zawody w rzeźbieniu w lodzie na czas czy zobaczyć, jak za pośrednictwem telefonu komórkowego choinką steruje prezydent miasta - Ryszrad Grobelny.

  Speed Ice Carving to zawody, które do Poznania zawitają po raz pierwszy w ramach Międzynarodowego Poznań Ice Festival (10-11 grudnia). - To widowiskowa konkurencja, zawodnicy rywalizują między sobą, a ich zadaniem jest odtworzenie w lodzie, w ciągu 30 minut, zaproponowanej przez organizatorów figury - powiedział Robert Burkat, organizator zawodów. W związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 dodatkowo punktowanym elementem każdej z rzeźb konkursowych będą motywy związane z tym wydarzeniem.

  Nowym elementem imprezy będzie sposób uruchomienia iluminacji miejskiej choinki. Prezydent Grobelny zrobi to za pomocą telefonu komórkowego, dzięki bezprzewodowemu systemowi inteligentnych instalacji, które umożliwiają sterowanie urządzeniami.

  "Wczuć się"

  Przez cały okres trwania Betlejem przedświąteczną atmosferę podkreślać będą niezwykłe dekoracje Starego Rynku: tradycyjna Szopka Betlejemska, Dzwonek Życzeń gotowy do spełniania najbardziej skomplikowanych próśb oraz świąteczny kiermasz. Wszystkiemu będzie towarzyszyć świąteczna oprawa muzyczna.

  - Poprzez wizytę na Starym Rynku będzie można dobrze wczuć się w klimat Świąt Bożego Narodzenia - powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania, Tomasz Kayser.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...