Informacje
 • Cicha inwazja w polskich lasach

  21-06-2016 12:45 Leśnik spotkał szopa pracza przy obiedzie

  Szop pracz na obiedzie

  lasy.gov.pl

  Krzysztof Tomczak, nadleśniczy zielonogórskiego Nadleśnictwa Cybinka, nagrał film z szopem praczem zajadającym owoce czeremchy amerykańskiej. Co ciekawe, zarówno zwierzak jak i krzew, to gatunki obce inwazyjne.

  Film, jak wspomina Krzysztof Tomczak został nagrany na terenie Ujścia Ilanki, obszarze objętym siecią Natura 2000.

  - Jeszcze kilka lat temu spotkanie szopa pracza czy norki amerykańskiej było rzadkością, traktowaną jako przyrodnicza ciekawostka. Obecnie gatunki te coraz częściej obserwujemy je na naszym terenie - mówił nadleśniczy.

  Ludzi się nie boi

  Trudno jest oszacować populację szopa - o zadomowieniu się zwierząt na naszym terenie świadczą wielokrotnie spotykane samice z młodymi. Szopów jest na tyle dużo, że podchodzą nawet w pobliże budynku nadleśnictwa. W ubiegłym roku, mówił leśnik, niespeszony szop zajadał na podwórku winogrona. - Obecność ludzi zupełnie mu nie przeszkadzała - przyznał.

  Teren, na którym nagrano film - Ujście Ilanki - to specjalny obszar ochronionych siedlisk. Występują tam gatunki chronione, jak np. żółwie błotne i gniewosz plamisty.

  Zagrażająca nowość

  Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk prowadzi monitoring gatunków obcych, które zadomowiły się w Polsce. Jak wynika z zamieszczonej na stronie Instytutu informacji, szopy są zagrożeniem głównie dla rodzimych ptaków. Niszczą zarówno łęgi ptaków gniazdujących na ziemi jak i na drzewach. Są także nosicielami niebezpiecznych dla ludzi chorób: wścieklizny, bąblowicy, a także glisty baylisascaris procyonis, którą wydalają razem z kałem.

  Natomiast czeremcha amerykańska, która jest "uciekinierką" z przydomowych ogródków, zagraża młodym drzewom sadzonym na uprawach.

  - Gatunki inwazyjne to ogromne zagrożenie dla rodzimej fauny i flory - można przeczytać na stronie PAN. Konkurują z lokalnymi gatunkami o miejsce do życia, jednocześnie przyczyniając się do ich stopniowego wymierania.

  Skutki rozwoju

  Ogromna skala problemu wynika z faktu, że jest to jeden z najmniej przewidywalnych i najbardziej dynamicznych procesów przyrodniczych będących skutkiem rozwoju cywilizacji.

  W skali globalnej wpływ inwazyjnych obcych gatunków stanowi największe, poza utratą siedlisk, zagrożenie dla różnorodności biologicznej. Próby kompleksowych rozwiązań problemu inwazji biologicznych podejmowane są dopiero od niedawna.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Szop
  Najbardziej inwazyjnym obcym gatunkiem zagrażającym florze i faunie jest... człowiek. Zostawcie szopa w spokoju.
  ~Internauta Tomasz /2016-06-21 19:11
 • szop
  mnie właśnie odwiedza codziennie szop, mimo że staramy się wszystko chować to nikogo sie nie boi i trudno go wypłoszyć
  ~danuta /2016-06-21 17:42
 • Trzeba tepic to zawczasu
  W Canadzie i Ameryce zamienily sobie te paskudztwa las na miasto i nie sposob juz tego wytepic.
  ~rogol /2016-06-21 16:32
 • piekne
  Cudowne nagranie jak by wiedział ze ma grac,he,he.
  ~slawlix /2016-06-21 16:04
 • Szop - żywiciel Baylisascaris procyonis
  Szop jest żywicielem Baylisascaris procyonis. Larwa tej glisty może rozwijać się w mózgu człowieka, a osoba zarażona ma niewielkie szanse na przeżycie. Zarażenie następuje na skutek zjedzenia jaj z inwazyjną larwą L2. Ludzie powinni szerokim łukiem omijać nie tyle szopy co ich latryny (jaja tej glisty wydalane są wraz z kałem szopa).
  Ze względu na to zagrożenie w Ameryce Północnej lekarze weterynarii odradzają utrzymywanie szopów jako zwierząt towarzyszących oraz rekomenduje się profilaktyczne odrobaczanie wszystkich złapanych szopów podając leki nicieniobójcze w niewielkiej ilości karmy dla kotów.
  ~Parazytolog /2016-06-21 15:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...