Informacje
 • Cielęta jak ludzie. Bywają optymistami i pesymistami

  31-12-2018 16:25 Cielaki też mają emocje
  Stado żubrów i krowa. "Nie ona jedna uciekła" ["Fakty po południu"] Foto: Shutterstock | Video:  

  Cielaki są bardziej podobne do ludzi, niż sądziliśmy. Z obserwacji przeprowadzonych przez Kanadyjczyków wynika, że mają indywidualne osobowości - potrafią być optymistyczne lub pesymistyczne.

  Benjamin Lecorps, doktorant Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) w Kanadzie, przeprowadził wraz z zespołem badania na temat zachowań cieląt. Wyniki opublikowano w "Scientific Reports", internetowej otwartej platformie publikacji naukowych.

  Krowy jak ludzie

  "Rezultaty sugerują, że bardziej pesymistycznie nastawione zwierzęta reagują mocniej na emocjonalne wyzwania, być może dlatego, że spodziewają się gorszych wydarzeń niż inne cielęta" - napisano w "Scientific Reports". Jak zaznaczyli autorzy badania, którym przewodził Lecorps, ich obserwacje pokazują, że cielęta są jak ludzie, u których wykazano, że ci nastawieni bardziej pesymistycznie reagują silniej na wyzwania angażujące emocje.

  Dwa eksperymenty

  Badanie dotyczyło grupy zwierząt, którą obserwowano dwa razy: w pierwszych tygodniach po urodzeniu, gdy już wstępnie określano ich osobowość oraz ponownie, gdy miały około 3,5 miesiąca. U cielaków obserwowano trzy cechy: płochliwość, towarzyskość i pesymizm.

  W pierwszym eksperymencie badano współczynnik towarzyskości. Obserwowano, jak blisko zwierzęta znajdowały się innych cieląt. Zwierzętami-sąsiadami określano te, które przebywały, czyli stały bądź leżały, obok siebie w odległości mniejszej niż głowa zwierzęcia.

  W drugim eksperymencie przyglądano się stopniowi płochliwości i pesymizmu, objawiającemu się podczas transportu zwierząt. Przez dwa kolejne dni cielęta transportowano pojedynczo przez 10 minut każdego dnia, a ich reakcje oceniano na podstawie liczby wydawanych odgłosów oraz temperatury oczu, co mierzono, używając podczerwieni. Jak wynika z badań m.in. koni, większe zmiany górnej granicy temperatury gałki ocznej oznaczają wyższy poziom płochliwości.

  Analiza obserwacji wskazała, że występowanie stopnia towarzyskości jest ściśle skorelowane ze stopniem płochliwości i pesymizmu, co oznacza, że towarzyskie zwierzęta lepiej znosiły transport, zaś zwierzęta płochliwe i pesymistyczne nie radziły sobie dobrze w towarzystwie.

  Zwierzęta jak ludzie

  Istnienie indywidualnych osobowości u zwierząt wykazywały wcześniej inne badania. Dwa lata temu brytyjskie badanie przeprowadzone na University of Lincoln wskazało, że pesymizm i optymizm są dobrze widocznie u świń. Wiosną tego roku ukazały się wyniki badań przeprowadzonych na szwedzkim Uniwersytecie Linkoeping, wykazujące że kurczęta przebywające w ciekawszym dla nich otoczeniu, z lepszą opieką, są bardziej optymistycznie nastawione do życia.

  W samym artykule autorów z UBC cytowanych jest kilkadziesiąt wcześniejszych artykułów, także polskich autorów, w których opisywano indywidualne cechy zwierząt i ich osobowości - od kotów, przez kury, świnie do szczurów, kóz i koni. Badania potwierdziły to, co wcześniej opowiadali właściciele zwierząt gospodarskich i domowych: kurczęta pamiętają twarze, a krowy tak jak psy odczuwają osamotnienie i frustrację.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Thilo znad Morza Północnego przemieści się nad połudn...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...