Informacje
 • Ciężarne delfiny "śpiewają" swoim młodym.
  Nadają im wtedy imiona

  14-08-2016 09:55 Te ssaki są zadziwiająco podobne do ludzi
  Ciężarne delfiny "śpiewają" swoim młodym. <br />Nadają im wtedy imiona

  Matki śpiewają swoim młodym

  Shutterstock

  Inteligencja delfinów nie przestaje nas zadziwiać. Najnowsze badania zdają się tylko potwierdzać to, jak wysoko rozwinięte są te zwierzęta. Według naukowców ciężarne delfiny "śpiewają" swoim nienarodzonym młodym, a także kiedy przyjdą już na świat. Według badaczy w ten sposób mogą nadawać imiona potomstwu.

  Do komunikowania się między sobą delfiny używają specyficznych gwizdów. Zauważono, że ciężarne delfiny używają pewnego rodzaju odgłosów, kierując je do swojego potomstwa w okresie od kilku miesięcy przed porodem do dwóch tygodni po nim, zupełnie jakby "śpiewały" swoim nienarodzonym młodym.

  Tego typu badania były prowadzone już wcześniej, teraz jednak naukowcy skupili się na rodzajach gwizdów i na tym, czy po porodzie ulegają zmianie. Niektóre z wyników opracowania przedstawiła Audra Ames z laboratorium ssaków morskich (ang. Marine Mammal Behavior and Cognition Lab) na Uniwersytecie Południowego Missisipi na corocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

  Matka uczy młode swojego głosu

  - Istnieje hipoteza, że jest to część procesu wpajania - powiedziała Ames podczas konferencji. - Obserwujemy zjawisko, że w ostatnim trymestrze ciąży ludzkie niemowlęta uczą się i preferują głos matki. Nie wiemy, czy tak samo jest w przypadku delfinów, ale może to być coś podobnego - dodała.

  Naukowcy prowadzili badania w parku rozrywki Six Flags Discovery Kingdom w Vallejo w Kalifornii, gdzie znajdują się delfiny. Badacze nagrali 80 godzin odgłosów wydawanych przez te zwierzęta, na dwa miesiące przed przyjściem młodych na świat i dwa tygodnie po porodzie. W parku mieszka grupa delfinów, w tym 9-letnia samica, która była w ciąży z malcem o imieniu Mira. Naukowcy odkryli, że samica będąc w ciąży zaczęła wydawać nowy gwizd, który był słyszany coraz częściej w okolicach porodu, a gdy młode przyszło na świat, był już używany coraz rzadziej. Badacze zauważyli także, że pozostałe delfiny mieszkające z ciężarną samicą, były w tym czasie znacznie ciszej niż zazwyczaj. Ich zdaniem mogły się tak zachowywać, by cielę nie pomyliło ich głosów z głosem matki.

  Nadawanie "imion"

  Dodatkowo, gdy matka Miry coraz rzadziej wydawała charakterystyczne dla okresu ciąży gwizdy, inne delfiny w grupie zaczęły odzywać się częściej. Jednak odgłos, jaki wydawała matka do swojego nienarodzonego dziecka był wyraźnie inny od tych, które wydawały pozostałe zwierzęta. Być może w ten sposób matki nadają swoim młodym "imiona".

  Delfiny są bardzo mądrymi ssakami. Pływanie synchroniczne nie jest dla nich żadnym problemem. W ogrodzie zoologicznym Attica w Grecji można oglądać pokazy delfinów:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...