Co nam zagraża podczas wakacji? Wszystkie zwierzęta duże i małe plus hipertermia i alergie

Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)
Czyhają na nas wygłodniałe kleszcze (TVN24)

Rozpoczyna się sezon wakacyjny. Temperatury rosną, więc plaże zapełniają się urlopowiczami. Jest to jednak również czas, w którym intensywnie rozwijają się drobnoustroje. Wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Część z nich prowadzi pasożytniczy tryb życia i chętnie przenosi się na organizmy żywe.

Wśród mikroorganizmów, w tym bakterii, wirusów czy grzybów znajdują się takie, które są łagodne. Inne mogą przenosić poważne zakażenia. Niektóre natomiast stanowią śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

W sezonie wakacyjnym dokuczają ludziom również inne choroby takie jak hipertermia, czy alergie na bluszcz. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Zwalczania Chorób (CDC) stworzyły listę zagrożeń, które czyhają na urlopowiczów w trakcie wakacji.

Grzybica - kokcydioidomikoza

Jedną z niebezpiecznych chorób wywoływanych przez grzyby, które pojawiają się wtedy, gdy temperatura wzrasta, jest kokcydioidomikoza występująca głównie w USA, Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Wywołujący ją grzyb żyje w glebie. Pojawia się tuż po obfitych opadach deszczu i rozprzestrzenia się w powietrzu w trakcie upałów. Ludzie zarażają się poprzez wdychanie zarodników z powietrza. Lekarze odnotowują zwiększoną liczbę zakażeń grzybem w trakcie suszy.

W Stanach Zjednoczonych grzyby te występują głównie w stanach zachodnich, głównie w Kalifornii i Arizonie. Odnotowano jednak przypadki wywoływanej przez nie kokcydioidomikozy również w Waszyngtonie.

Trudno jest zapobiegać wdychaniu zarodników grzyba, ale ludzie mogą unikać spędzania czasu w miejscach zakurzonych. Zakażone osoby skarżą się na objawy podobne do tych, które występują podczas grypy: gorączka, kaszel, ból głowy, nocne poty. Zdarza się, że podczas choroby występuje również drobna wysypka. U niektórych ludzi zakażenie występuje bezobjawowo. Jeśli objawy nie ustępują w ciągu kilku miesięcy, lekarze przepisują leki przeciwgrzybicze.

Gorączka Zachodniego Nilu

Pomimo swojej nazwy ta choroba wirusowa nie dotyka tylko Afryki. Pojawia się na kilku kontynentach.

Chorobę wywołuje jednoniciowy wirus Zachodniego Nilu. Rozwija się w organizmach ptaków, które następnie roznoszą mikroorganizmy innym gatunkom ptactwa, ssakom (konie, koty, psy) i komarom. Za pomocą insektów przenoszą się na ludzi.

W Stanach Zjednoczonych wzrost infekcji przypada na miesiące wakacyjne: czerwiec, lipiec, sierpień i z roku na rok rośnie.

Większość ludzi zainfekowanych nie skarży się na jakiekolwiek objawy. Organizm sam zwalcza wirusa. Jednak zdarza się, że osoby chore narzekają na gorączkę, bóle głowy i nudności. U około 1 % zakażonych występują dużo poważniejsze objawy. Rozwijają się choroby neurologiczne takie jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych lub porażenie. Około 10 procent z tej grupy ludzi umiera z powodu zakażenia. By zmniejszyć ryzyko zainfekowania wirusem Zachodniego Nilu najlepiej spryskiwać ciało środkiem odstraszającym insekty i osłaniać się obraniami z długim rękawem.

Naegleria fowler - mikroskopijna ameba

Prawdziwy strach u mieszkańców Ameryki Północnej w ostatnich latach budzi ciepłolubna ameba żyjąca w wodzie: jeziorach, gorących źródłach i glebie. Większość zarażeń tym wirusem przypada na wakacje.

Ludzie zarażają się poprzez kąpiel w ciepłej wodzie. Określana jest mianem "pożeracza mózgu". Woda zwierająca pasożyta może dostać się przez nos. Następnie intruz wędruje do mózgu powodując śmiertelne zapalenie.

Całe szczęście zakażenia Naegleria fowleri są rzadkie. W ciągu dziesięciu lat, od 2003 do do 2012 roku odnotowano 31 zakażeń w USA. Niestety większość z nich nie przetrwała choroby i zmarła.

Borelioza

Należy do wieloukładowej choroby zakaźnej przenoszonej przez kleszcze. Bakterie krętków, które powodują zakażenia są najbardziej aktywne wiosną, latem i jesienią. Sprzyja im zacienione, wilgotne otoczenie traw, ogrodów, lasów.

W miejscu ukąszenia powstaje charakterystyczny rumieniec. W niektórych przypadkach zakażeni uskarżają się na objawy grypopodobne: kaszel, gorączka.

Aby zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszczy najlepiej stosować środki chroniące przed insektami, a także unikać miejsc, w których mogą znajdować się kleszcze.

Trujący bluszcz, dąb i sumak

Naukowcy z Amerykańskiej Akademii Dermatologicznej szacują, że od około 80 do 90 procent ludzi jest uczulonych oleje roślin takich jak trujący bluszcz, trujący dąb czy sumak jadowity.

Ludzie najczęściej mają kontakt z tymi roślinami w okresie letnim. Kiedy dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, reakcja alergiczna powoduje bolesną i swędzącą, a czasem pękającą wysypkę. Alergia często musi być leczona za pomocą leków histaminowych.

W celu zapobiegania wystąpienia alergii najlepiej unikać kontaktu z roślinami. Dobrze jest również zapoznać się z ich wyglądem. W przypadku sumaka warto pamiętać, że najlepiej omijać szerokim łukiem te rośliny, które mają trzylistkowe liście wychodzące z kolana łodygi.

Infekcje ucha

Zapalenie ucha zewnętrznego jest schorzeniem infekcyjnym spowodowanym przez wirusy i bakterie. Choroba objawia się jako bolesny obrzęk oraz zaburzenia słuchu, zawroty głowy i niedowład twarzy. Na zewnętrznej stronie ucha pojawiają się pęcherze wypełnione krwistym płynem.

Z tego powodu miliony ludzi w sezonie letnim udają się do lekarza. Naukowcy uważają, że najbardziej zagrożeni na negatywne skutki zapalenia ucha zewnętrznego są cukrzycy i osoby z zaburzeniami procesów immunologicznych.

Aby zapobiec infekcji, należy chronić głowę czepkiem lub zatyczkami podczas pływania w zbiornikach wodnych.

Hipertermia

Ekstremalne temperatury zabijają rocznie około 650 Amerykanów. Według CDC między 1979, a 2003 rokiem w wyniku wysokich temperatur zginęło więcej ludzi, niż w skutek tornad, huraganów, powodzi, trzęsienia ziemi łącznie. Wysokie temperatury mogą powodować hipertermię - stan, w którym ciało człowieka absorbuje więcej ciepła, niż rozprasza. Objawia się jako podwyższona temperatura ciała, wymagająca ochłodzenia. Często wymaga pomocy medycznej, gdyż bagatelizowanie objawów grozi uszkodzeniem mózgu, a nawet śmiercią.

Aby uniknąć zachorowania, zalecane jest stosowanie klimatyzacji w gorące dni, nawadnianie organizmu. Należy pamiętać o osobach starszych, które znajdują się grupie podwyższonego ryzyka.

Ręka-stopa i pryszczyca

Ta infekcja wirusowa najczęściej dotyka dzieci poniżej 5 roku życia. Choć zdarza się, że chorują na nią osoby dorosłe. Objawia się owrzodzeniem jamy ustnej, wysypką skórną na dłoniach i stopach, a także gorączką.

Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań w tym zapalenia opon mózgowych.

By uniknąć zakażenia, najlepiej szczególnie dbać o higienę osobistą.

Kamienie nerkowe

W okresie wakacyjnym szczególnie ważne jest nawadnianie organizmu. Nie spożywanie odpowiedniej ilości płynów, może spowodować powstawanie kamieni nerkowych.

Człowiek traci wodę nie tylko za pomocą wydalanego moczu, a także przez pocenie się. Minerały, które pozostają w przewodzie moczowym nie mogą być wydalone z powodu odwodnienia, więc tworzą kamienie w nerkach i drogach moczowych.

Hantawirus

Hantawiryus przenoszony przez gryzonie, może wywołać rzadką, lecz śmiertelną chorobę zwaną hantawirus - zespół płuc. Pierwsze objawy przypominają grypę: ból głowy, bóle mięśni, kaszel. Okres choroby trwa od dwóch do czterech tygodni. Jednak z czasem doprowadza do poważnych komplikacji układu oddechowego, a w 1/3 przypadków nawet do śmierci.

Szczególne zagrożenie wirusem występuje latem, kiedy ludzie spędzają więcej czasu na zewnątrz i mają częstszy kontakt z odchodami i świeżym moczem zarażonych gryzoni.

Autor: PW/rp,mj / Źródło: livesciene.com

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy prognozują spadek temperatury poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Prawie cała Polska żółta od ostrzeżeń IMGW

Prawie cała Polska żółta od ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl