Informacje
 • Curiosity sfotografował niezwykły spektakl. Fobos i Deimos zaćmiewają się nawzajem

  16-08-2013 09:10 Dwa księżyce Marsa z perspektywy powierzchni Czerwonej Planety

  Fobosa od Marsa dzieli 6 tys. km, Deimosa - nieco ponad 20 tys. km

  NASA

  Łazik Curiosity miał okazję obserwować niedawno dwa księżyce Marsa. Z fotografii, jakie zrobił w trakcie tego wydarzenia, NASA przygotowała film. Widać na nim, jak jeden z księżyców doprowadza do zaćmienia drugiego.

  W czwartek 1 sierpnia Curiosity skupił się na robieniu zdjęć spektaklu, jaki przygotowało dla niego niebo nad Marsem: chodzi o to, że dwa księżyce Marsa - niewielki Fobos i jeszcze mniejszy od niego Deimos - zaćmiewały się nawzajem.

  Źródło nowych informacji

  Z 41 fotografii, jakie wykonał łazik marsjański, przygotowano film o niezwykłej wartości naukowej. Dzięki niemu astronomowie mogą na przykład zweryfikować swoją wiedzę na temat orbit obu satelitów. Szczególnie interesuje ich jednak zdobycie informacji, które pomogą lepiej zrozumieć to, jak siły pływowe Fobosa kształtują skalistą powierzchnię Marsa.

  - Moglibyśmy także zdobyć dane wystarczające do tego, by wykryć zmienność gęstości panującej wewnątrz Fobosa, a także określić, czy orbita Deimosa systematycznie się zmienia - dodaje Mark Lemmon, który zajmuje się jedną z kamer Curiosity, tzw. Mastcam. Warto dodać, że naukowcy są zdania, iż podczas gdy orbita Fobosa bardzo powoli zbliża się do powierzchni Marsa, Deimos może oddalać się od planety.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wielkość ale na niebie
  Na fotce chyba chodzi o "wielkość" widzilną z powierzchni planet.
  ~pitpat /2013-08-16 13:21
 • mądre porównanie
  @niunios
  Pomyśl zanim skrytykujesz. To porównanie to wielkość naszego Księżyca widziana z Ziemi i wielkości marsjańskich księżyców widzianych z marsa. Gdyby wszystkie 3 krążyły wokół Ziemi w takich samych odległościach jak wokół Marsa to właśnie tak byśmy je widzieli. proste?
  ~greg /2013-08-16 13:15
 • Co to za głupie porównanie
  Księżyce Marsa są bardzo małe Phobos ma wymiary 26,8 × 21 × 18,4 km a Deimos 15,0 × 12 × 10,4 km a nasz Księżyc ma średnice 3 476,2 km na 3 472,0 km Więc nie wiem co ma porównywać ta ilustracja chyba tylko kształt
  ~niunios /2013-08-16 12:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...