Informacje
 • Curiosity stuknął roczek. 12 miesięcy z życia w dwie minuty

  06-08-2013 10:27 Mobilne laboratorium wylądowało na Marsie równo rok temu

  Rok z życia łazika w dwie minuty

  NASA

  Dziś mija pierwszy rok od lądowania amerykańskiego łazika Curiosity na powierzchni Marsa. To około połowa zaplanowanego czasu misji. Pojazd nadal działa i prowadzi badania naukowe. Do tej pory dostarczył na Ziemię m.in. kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z okazji urodzin, amerykańska agencja przygotowała film zatytułowany "Dwanaście miesięcy w dwie minuty: pierwszy rok Curiosity na Marsie", który podsumowuje najważniejsze etapy misji.

  Mobilne laboratorium wylądowało równo rok temu - 6 sierpnia 2012 roku w jednym z kraterów na Marsie. Start z Ziemi nastąpił znacznie wcześniej - 26 listopada 2011 r.

  Jest największym pojazdem, który znalazł się na Czerwonej Planecie - ma rozmiar porównywalny do samochodu: 3 m na 2,8 m plus maszt wysoki na 2,8 m i ramię o długości 2,1 m.

  Symboliczne imię

  Łazik otrzymał imię Curiosity, co oznacza "ciekawość", natomiast cała misja ma nazwę Mars Science Laboratory. Nazwę Curiosity wybrano w ramach konkursu.

  Pobiera skały do badań

  Do tej pory łazik Curiosity przesłał na Ziemię 190 gigabitów danych, ponad 36 700 pełnowymiarowych zdjęć oraz 35 tysięcy miniatur. Użył też ponad 75 tysięcy razy promienia laserowego w celu badania składu chemicznego około 2000 różnych obiektów. Zbierał i analizował próbki pobrane ze skał oraz przejechał dystans 1,6 kilometra.

  Jednym z głównych punktów misji było dokonanie wierceń w skałach. 8 lutego po raz pierwszy w historii badań Marsa automatyczny łazik dokonał odwiertu w skale. Nastąpiło to w kraterze Gale. Próbki z odwiertu zostały następnie pobrane i przebadane instrumentami sondy.

  Sonda została wyposażona w dziesięć instrumentów naukowych. Osiem z nich jest kierowanych przez Amerykanów, a dwa powstały we współpracy z innymi krajami (Rosją i Hiszpanią). W całym projekcie współpracują naukowcy nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale z różnych krajów na świecie.

  Mobilne laboratorium

  Marsjański łazik posiada zestaw kilku wyspecjalizowanych kamer, spektrometry, urządzenia do analiz próbek gruntu (włącznie ze specjalną "mikrofalówką") oraz stację pogodową. Curiosity bada geologię planety, monitoruje poziom promieniowania kosmicznego docierający do powierzchni, rejestruje warunki klimatyczne i pogodowe, poszukuje wody oraz śladów jej występowania we wcześniejszych okresach historii planety.

  Amerykańska misja ma także polski wkład. Detektory podczerwieni zamontowane w łaziku zostały dostarczone przez polską firmę VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

  NASA jest bardzo zadowolona z dotychczasowych operacji sondy. W szczególności naukowcy z NASA podkreślają znaczenie potwierdzenia przez Curiosity, że na Marsie występowała kiedyś woda i to być może nawet w znacznych ilościach.

  "Istniały warunki sprzyjające życiu"

  - Wiemy teraz, że miliardy lat temu na Marsie istniały kiedyś warunki sprzyjające życiu mikrobiologicznemu. Mamy nadzieję, że dalsze analizy warstw skalnych pokażą nam sporą różnorodność innych warunków środowiskowych, które miały wpływ na możliwość istnienia życia na Marsie - mówi John Grotzinger z California Institute of Technology w Pasadenie, naukowiec z projektu Mars Science Laboratory.

  Według planów NASA sonda ma działać przez co najmniej jeden pełny rok marsjański, czyli 687 dni ziemskich.

  O pierwszej rocznicy pobytu Curiosity na Marsie opowiadał na antenie TVN24 Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • buzie widze
  Ale wy bzdury opowiadacie, jak czytam komentarze tego typu to nasuwa mi sie popularne ostatnio ,,buzie widzę".

  Ludzie zawsze zobaczą to co chcą zobaczyć.
  ~realista /2013-12-31 00:31
 • Mars jest całkowicie martwy.
  Gdzie indziej na pewno jakieś życie istnieje bo kosmos jest sporawy..., ale na Marsie lipa. Za szybko stracił atmosferę żeby coś wyewoluowało.
  ~k4m /2013-08-14 01:09
 • Cień
  Szkoda, że tvn nie przeanalizował tego filmu :(
  ~Yankee /2013-08-13 21:32
 • kolor?
  A NASA nie stac na kolorowa kamere? czemu te obrazy sa w szarosci?
  ~M3M /2013-08-06 12:05
 • Promieniowanie
  Ciekawa logika nasa... szukanie życia, w miejscu z promieniowanie zabójczym dla życia... :)
  ~Nicky /2013-08-06 10:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby nad zachodnie rejony Polski nasunie się zatoka niżowa z f...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę...