Informacje
 • Curiosity zrobił pierwszą dziurę w Marsie

  07-02-2013 21:12 Za kilka dni zacznie wiercić na dobre
  Curiosity zrobił pierwszą dziurę w Marsie

  Dziura pozostawiona przez Curiosity

  NASA

  Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.

  Curiosity przebywa aktualnie w niewielkiej depresji o nazwie Yellowknife Bay, gdzie znajduje się John Klein - skała, w której zostanie wykonany głęboki na 5 cm odwiert. Łazik, sterowany przez pracowników należącego do NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego (NASA's Jet Propulsion Laboratory), zdążył już "dotknąć" swym wiertłem Johna Kleina. Był to test, dzięki któremu udało się nie tylko wypróbować narzędzie, lecz także sprawdzić, jak zachowuje się poddawana jego działaniu skała.

  Ślad tego, że na Marsie była woda

  Po próbnym odwiercie pozostało głębokie na 2 cm wgłębienie. Jego średnica wynosiła 16 mm. Na zdjęciach, jakie opublikowała NASA, widać także fragmenty rozkruszonej skały. Właśnie takie drobiny, już po wykonaniu właściwego zadania, Curiosity pobierze i zbada w swoim laboratorium. Badacze mają nadzieję, że znajdą w niej ślady tego, że na Marsie występowało kiedyś środowisko wodne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jaram sie badaniami kosmosu.
  Cuda wianki chlopaki tam robia. Mala rzecz a cieszy. Oby tak dalej! Mam nadzieje, ze jeszcze za mojego zycia wiele sie okaze :D
  ~ogarniety /2013-02-07 23:33
 • Lazik zrobil dziure.....
  ...bardzo ciekawe, a moze wywiercil otwor ??? tego juz chyba nikt nie zbada - a najlepiej to wyslac tam panne lazik,-niech sie rozmnoza. Takich kilka lazikow przydaloby sie tez w Polsce do odnajdywania niewybuchow na ktorych ludzie spia do teraz od czasow wojny.
  ~mrc /2013-02-07 22:23
 • o jej
  czy każda skała będzie miała nazwisko i imię ?
  ~dziurkax /2013-02-07 20:41
 • to droga na Cuplu k/Serocka
  kończy sie asfalt a dalej jest kosmos
  ~dwa /2013-02-07 20:10
 • bydło
  Już niszczą, mało im, że ziemię zniszczyli, już psują marsa! Wstyd, obciach na cały kosmos. Pewnie jeszcze worek ze śmieciami zostawią!
  ~oburzona /2013-02-07 20:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...